XRP - (XRP)

Ľuboš Kovár

19.01.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Prvá vec, ktorú treba vedieť je, že Ripple je platforma nie kryptomena. Platforma Ripple je otvorený zdrojový protokol, ktorý je navrhnutý tak, aby umožňoval rýchle a lacné transakcie. Na rozdiel od Bitcoinu, ktorý má náročnejšie používanie, spoločnosť Ripple má väčší potenciál na ovládnutie všetkých transakcii vo svete. Je to dosť ambiciózne, ale kto vie? Táto platforma má svoju vlastnú menu (XRP). Tiež umožňuje každému používateľovi využívať túto platformu na vytvorenie vlastnej mince prostredníctvom RippleNet.

Kúpiť XRP

Čo je to RippleNet?

RippleNet je sieť poskytovateľov inštitucionálnych platieb, ako napríklad pre banky a spoločnosti pôsobiace v oblasti peňažných služieb, ktoré využívajú riešenia vyvinuté spoločnosťou Ripple, aby umožnili jednoduchý presun peňazí.

Ukážme si príklad: Po prvé, pán Jones žije v New Yorku a má čokoládovú škatuľu, ktorú nepotrebuje. Veľmi sa zaujíma o zápas na bejzbal, nemá však lístok. Po druhé pani Smith žije v Los Angeles a má vzácnu známku, ktorú by chcela vymeniť za čokoládovú škatuľu. Nakoniec máme pána Browna, ktorý žije na Aljaške a veľmi hľadá vzácnu známku, a lístok na baseballový zápas v New Yorku.

V našom súčasnom systéme by sa títo ľudia pravdepodobne nikdy nenašli a zostali so svojimi „neoceniteľnými“ cennosťami.

StormGain

Ale vďaka XRP je možné povedať: „Hej, mám čokoládu, chcem lístok“ a systém bude hľadať najkratšiu a najlacnejšiu kombináciu.

Platforma navyše umožňuje uskutočňovať platby v akejkoľvek mene vrátane Bitcoinu a mať minimálnu províziu za interné transakcie vo výške 0,00001 USD, áno, to je správne množstvo núl. Jediným dôvodom, prečo to nie je zadarmo, je zabrániť útokom DDos.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Bitcoin dominancia dosiahne "vrchol" - Začína altcoin sezóna?

Čo je XRP?

XRP je token, ktorý sa používa na znázornenie prenosu hodnoty v sieti Ripple Network. Hlavným účelom XRP je byť sprostredkovateľom pre požívateľov a výmenné burzy. Najlepší spôsob ako opísať XRP, je „Joker“. Ak si chcete vymeniť doláre za euro, môže to byť dolár s dolármi a euro s eurami, aby sa minimalizovala provízia. Ako je uvedené vyššie, transakčné náklady na Ripple sú 0,00001 dolárov.

Zaujímavý fakt: po transakcii suma 0,00001 $ „zmizne“ z platformy a nedá sa doplniť. S každou transakciou sa svet stáva chudobnejším o 0,00001 dolárov. Je navrhnutý tak, aby zabránil útokom spamerov.

Kto vytvoril (XRP)?

Protokol ako funkčný prototyp bol vytvorený už v roku 2004.

Skutočná história sa však začína v roku 2013, keď Jed McCaleb, tvorca siete EDonkey vyzval skupinu investorov na svetovom trhu, aby investovali do Ripple Labs. Jed McCaleb je známy programátor a podnikateľ. Zakladal niekoľkých kryptografických startupov, vrátane Ripple, Stellar, eDonkey, Overnet, ako aj burzu Mt. Gox.

Kúpiť XRP

Čo je (RPCA)?

Na rozdiel od Bitcoinu, alebo Etherea, Ripple nemá blockchain. Kryptomena bez blockchainu môže znieť celkom podivne – ak nemá blockchain, ako overuje transakcie a zaisťuje, že je všetko v poriadku? Na tento účel má Ripple vlastnú patentovanú technológiu: algoritmus RIPple Protocol Consensus algoritmus (RPCA).

Na čo sa Ripple používa?

  1. Nízka provízia meny.Existuje veľa mien, ktoré nie je možné navzájom priamo prevádzať. Banky teda musia ako sprostredkovateľa používať americký dolár. Existuje teda dvojitá provízia: prevod meny A na USD a USD na menu B. XRP je tiež sprostredkovateľom, ale oveľa lacnejším ako USD.
  2. Rýchle medzinárodné transakcie.Priemerný čas transakcie je 4 sekundy. Porovnajte ho s Bitcoinom. Transakcia cez Bitcoin ma trvanie niekoľko hodín.
  3. Platobný ekosystém.Užívateľ môže v zásade vydať svoju vlastnú menu na rýchle a lacné transakcie. Napríklad je možné vytvoriť menu na nákup a prezeranie historických vinylov, alebo akčných figúr medzi zberateľmi.
PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Litecoin (LTC)
PrimeXBT

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.