Poklesy hashovacej rýchlosti bitcoinu sa v minulosti zhodovali s niektorými veľkými korekciami cien BTC.
Hash rate sa týka celkového výpočtového výkonu zahrnutého do overovania transakcií na bitcoinovom blockchaine. Viac energie naznačuje väčšie zabezpečenie siete a záujem o potenciál ziskovosti ťažby bitcoinu.
Hash rate je funkciou hodnoty bitcoinu
Zvýšenie hashovacej rýchlosti je často spojené s očakávaním zhodnotenia ceny BTC. Analytici našli dôkazy o tom, že cykly býkov v rokoch 2013 aj 2016 boli poznačené nárastom ťažobnej obtiažnosti po zvýšení hashovacej rýchlosti.
Napríklad 70% zisky v roku 2021 sa časovo zhodovali s mnohonásobnými investíciami a veľkými objednávkami na ťažobné zariadenia. Ťažba kryptomien je v súčasnosti vo veľkom rozmachu.
Sedemdňová priemerná hodnota hash prináša lepšie výsledky na zaznamenanie zmien trendu.
Teória, že hashovacia rýchlosť dokáže predpovedať cenu, bola narušená, keď výpočtový výkon náhle poklesol o 25% bez zjavného vplyvu na cenu.
Na druhej strane sa zdá, že nárast 132% bitcoinu za posledné dva mesiace roku 2017 sa prejavil až o niekoľko mesiacov neskôr hashovacou sadzbou, ktorá sa od decembra 2017 do marca 2018 viac ako zdvojnásobila.
Druhá polovica rokov 2018 a 2019 poskytuje zaujímavejší súbor údajov, pretože cena BTC čelila prudším pohybom a obdobiam stagnácie. Medzitým sa hash sadzba od apríla 2018 do novembra 2018 zdvojnásobila a dosiahla maximum 54 TH / s. Je zaujímavé, že tento vrchol predchádzal ostrej korekcii BTC na 4 000 dolárov.
Na druhej strane oba ukazovatele dosiahli v polovici decembra 2018 svoje dno, zatiaľ čo prvá polovica roku 2019 predstavovala synchronizovaný pohyb medzi cenou BTC a hashovacou sadzbou.
Druhá polovica roku 2019 zaznamenala úplne opačné trendy, keď sa hash sadzba zvýšila o 66%, zatiaľ čo cena BTC sa prepadla o 38%. Cena bitcoinu tentoraz vyvrcholila na hodnote 10 200 dolárov v polovici februára 2020, zatiaľ čo sa to stalo iba o tri týždne neskôr v prípade hash rate.
BTC hash rate a cena na ATH
Najnovšie údaje tiež ukazujú silnú koreláciu medzi týmito dvoma metrikami. Navyše sa zdá, že hashová rýchlosť 166 TH bola nasledovaná cenou o dva týždne neskôr, keď BTC dosiahol takmer 55 000 dolárov.
Preto bezpochyby existuje silná korelácia medzi hashovacou rýchlosťou a cenou, aj keď sa vyskytli obdobia šiestich mesiacov alebo dlhšie, keď sa ťažobná kapacita naďalej rozširovala napriek stagnácii ceny bitcoinu.
To isté možno povedať o náhlych poklesoch hash rate, ako napríklad nedávny pokles v októbri 2020, ktorý nemal žiadny vplyv na cenu BTC. Preto sa takáto metrika na predpovedanie krátkodobých cenových pohybov javí ako nespoľahlivá. Inými slovami, hash rate a cenové trendy, aj keď korelujú, poskytujú množstvo zmiešaných signálov.
Napriek zjavnej dlhodobej korelácii však treba brať do úvahy aj ďalšie faktory, pretože môžu mať rýchlejší vplyv na cenu. Patria sem nové ťažobné hardvéry, regulácie, sezónnosť a kolísanie cien energie na celom svete.
Sleduj nás na sociálnych sieťach