Verejné obchodovanie akcií Coinbase - všetko čo potrebujete vedieť

Redakcia Bitcoin Skupiny

27.02.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Coinbase, najväčšia kryptoburza v Spojených štátoch, podala žiadosť u SEC (Securities and Exchange Commission), aby sa stala verejne obchodovanou spoločnosťou prostredníctvom priameho kótovania (a nie počiatočnej verejnej ponuky). V článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť.

Coinbase je kryptoburza so sídlom v San Franciscu, ktorá otvorila svoje brány prvýkrát v roku 2012. Platforma, ktorú založili Brian Armstrong a Fred Ersham, má v súčasnosti po celom svete viac ako 43 miliónov používateľov a k dnešnému dňu uskutočnila transakcie vo výške viac ako 456 miliárd dolárov.

Dňa 28. januára burza formálne oznámila svoje plány na zverejnenie prostredníctvom priameho zalistovania na Nasdaq.

Spočiatku sa verilo, že Coinbase získa kapitál prostredníctvom počiatočnej verejnej ponuky (IPO); proces, ktorý spočíva vo vytváraní nových akcií a využívaní pomoci upisovateľov - zvyčajne bánk - na pomoc pri ich propagácii a marketingu pre potenciálnych investorov. Namiesto toho sa Coinbase rozhodla uskutočniť priame kótovanie, resp. priamu verejnú ponuku (DPO), čo v podstate znamená vyradenie sprostredkovateľov a predaj iba akcií, ktoré už existujú. Nebudú sa vytvárať žiadne nové.

Výhody oproti IPO

  • Je to oveľa lacnejšie: Spoločnosti, ktoré už majú silné postavenie na trhu, nevyhnutne nepotrebujú pomoc iných spoločností. DPO dramaticky znižuje náklady.
  • Existujúce akcie sa neriedia: Pretože nové akcie sa nevytvárajú počas priameho zalistovania, znamená to, že existujúce akcie zamestnancov a investorov nie sú vystavené riziku zriedenia, keď bude spoločnosť zverejnená. Riedenie nastane keď novovytvorené akcie vstupujú na trh a znižujú cenu existujúcich akcií.
  • Je to oveľa rýchlejšie: Odstránením sprostredkovateľov existuje oveľa menej regulačných prekážok, ktoré je potrebné prekonať pred zverejnením.
PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Valkyrie spustil burzový fond s expozíciou v BTC

Na konci roka 2020 predložila Coinbase predbežné dokumenty SEC, čo signalizovalo začatie procesu verejného zaradenia.

Spoločnosť Coinbase Global, Inc. predložila návrh vyhlásenia o registrácii na formulári S-1 komisii pre cenné papiere a burzy (SEC). Očakávalo sa, že formulár S-1 nadobudne účinnosť potom, ako SEC dokončí svoj proces skúmania.

Dňa 25. februára SEC oficiálne zverejnila formulár S-1 spoločnosti Coinbase. Medzi banky, ktoré si spoločnosť Coinbase vybrala na pomoc pri procese kótovania, patrili spoločnosti Citigroup, Goldman Sachs a JP Morgan Securities.

Pod akým symbolom sa budú akcie Coinbase obchodovať?

Akcie Coinbase triedy A budú na burze Nasdaq Global Select Market debutovať pod označením COIN.

Kedy však budú kótované akcie Coinbase COIN? Momentálne nebol uvedený žiadny oficiálny dátum.

Kto bude môcť kúpiť akcie Coinbase COIN?

Keďže akcie COIN budú kótované na burze Nasdaq, znamená to, že každý, kto má účet v sprostredkovateľskej spoločnosti obchodujúcej s akciami v USA, bude môcť nakupovať akcie COIN. Podobne budú môcť investori nakupovať akcie COIN v ktorejkoľvek mobilnej obchodnej aplikácii, ktorá obsahuje zoznam akcií Nasdaq Global Select Market.

Zatiaľ však nie je známe, koľko akcií COIN bude k dispozícii alebo aká bude cena každej akcie.

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.