Veľké porovnanie hardvérových peňaženiek – ktorá je najlepšia?

Redakcia Bitcoin Skupiny

18.12.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Najbezpečnejším spôsobom, ako môžete ukladať svoje bitcoiny a ďalšie kryptomeny, je hardvérová peňaženka. Ide o malé fyzické zariadenie, ktoré uchováva vaše súkromné ​​kľúče offline. V tomto článku si vysvetlíme, ako tieto zariadenia fungujú a ktoré sú najlepšie.

Hardvérové peňaženky využívajú dvojfaktorové overenie (2FA). Na to potrebujete niečo fyzické (napríklad hardvérovú peňaženku) a niečo, čo poznáte (napríklad PIN kód).

Krádež informácií z počítača dnes nie je žiaden problém. Aby ste predišli krádeži, máte k dispozícii práve hardvérovú peňaženku. Vyzerajú ako malé USB a poskytujú absolútnu bezpečnosť. Nedokážu sa pripojiť ani na internet. Ide iba o udržanie vašich privátnych kľúčov offline.

Ako hardvérové peňaženky fungujú?

Najprv musíte peňaženku pripojiť k počítaču a stiahnuť program, ktorý s ňou komunikuje. Ten vám pripraví transakciu na podpísanie. Akonáhle peňaženka príjme transakciu z programu, podpíše ju a potom pošle späť do programu.

Súkromný kľúč tak nikdy neopustí hardvérovú peňaženku. Jediná vec, ktorá sa prenesie medzi počítačom a peňaženkou, je podpísaná a nepodpísaná transakcia. Jediné, čo musíte urobiť, je ubezpečiť sa, že transakcia, ktorú schvaľujete na obrazovke peňaženky, je rovnaká ako zobrazuje váš program v počítači.

Ledger

Výhodou Ledgeru je pozitívna reputácia na trhu a je ťažké nájsť na ich produktoch negatíva. Jediné negatívum je nevyhovujúce bluetooth user interface pri type Nano X.

Prístup k peňaženke získate cez aplikáciu Ledger Live. V aplikácii máte možnosť posielať a prijímať kryptomeny a kontrolovať stav účtu.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Mesačné objemy obchodovania BTC klesli o 47%

Ledger Nano X – ide o vlajkovú loď spoločnosti. Máte možnosť spravovať 100 kryptomien simultánne. Jediná nevýhoda je, že bluetooth niekedy nie je až taký plynulý. Cena Nano X je momentálne 119,90 € a kúpiť ju môžete napríklad TU.

Nano X
Nano X, zdroj: ledger.com

Ledger Nano S – Peňaženka má príjemný dizajn a intuitívny user interface so širokou možnosťou podpory altcoinov (ETH, LTC, DOGE, ZCASH, DASH, XRP a väčšina ERC-20 tokenov). Cena Nano S je momentálne 70,90 € a kúpiť ju môžete TU. Ide tak o najlepšiu peňaženku na trhu, ak berieme do úvahy pomer vlastností k cene.

Nano S
Nano S, zdroj: ledger.com

Trezor

Táto spoločnosť podporuje vyše tisíc kryptomien, no nevýhodou pri type Trezor One je, že kryptomena XRP nie je podporovaná. Ďalšou nevýhodou môže byť časté resetovanie pri upgradoch.

Spomínaná nevýhoda pri upgrade sa týka premazávania peňaženky. Ak začínate s kryptomenami, môže vás to vydesiť. Jednoducho ale viete peňaženku obnoviť.

Model T – ide o Model One s veľkým dotykovým displejom. Keď obnovujete svoju hardvérovú peňaženku alebo ju dokonca nastavujete prvýkrát, často sa od vás žiada, aby ste zadali počiatočnú frázu. Ak nemáte vhodné rozhranie v hardvérovej peňaženke (t. j. dotykovú obrazovku), budete musieť zadať úvodnú frázu do počítača.

Ak je váš počítač napadnutý malvérom, vaša fráza je zraniteľná voči hackerstvu. Aj keby sa ale niekomu podarilo získať slová, stále nebude vedieť, v akom poradí ich má vložiť, pretože to nie je zobrazené na vašom počítači (je to zobrazené na hardvérovej peňaženke).

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Bitcoin dosiahol 51,700$! Altcoiny ale nestíhajú

Trezor T túto hrozbu úplne eliminuje, pretože všetka interakcia sa deje na dotykovej obrazovke hardvérovej peňaženky, takže sa nemusíte obávať škodlivého softvéru. Trezor Model T podporuje aj niektoré mince, ktoré Trezor One nemá (napr. XRP, ADA a XMR). Môžete ho kúpiť TU, za 142 €.

Trezor T
Trezor T, zdroj: trezor.io

Model One – Ide o najstaršiu hardvérovú peňaženku na trhu. Podporuje všetky hlavné kryptomeny okrem XRP. Kúpiť ju môžete TU, za cenu 48,10 €.

Trezor one
Trezor one, zdroj: trezor.io

KeepKey

Tieto peňaženky majú moderný dizajn, avšak nepodporujú dostatok kryptomien. Má podobné vlastnosti ako Trezor One a Ledger Nano S, no je menej atraktívna. Peňaženka je príliš veľká pre bežné nosenie a je takmer dvakrát taká veľká ako predchádzajúce typy.

Spoločnosť KeepKey nakoniec získala burza Shapeshift, a preto začleňuje burzu do peňaženky, ktorá umožňuje obchodovať jednu kryptomenu s druhou bez použitia externej burzy. Kúpiť si ju môžete TU, za cenu 30 $.

KeepKey
KeepKey, zdroj: KeepKey

Ostatné typy

  • Safe-T mini – Je limitovaná verzia hardvérovej peňaženky a v prípade zasielania kryptomien potrebujete ďalší softvér.
  • Bifti – Hardvérová peňaženka od Johna Mcafee, ktorá nemá najlepšiu reputáciu v oblasti bezpečnosti.
  • CoolWallet – Je to peňaženka typu kreditnej karty, avšak nezískala na trhu dostatočný podiel.
  • Ellipal – Snaží sa byť izolovaná od okolitého sveta. Nemá wifi pripojenie a komunikuje cez QR kódy cez kameru.

Riziká hardvérových peňaženiek

  • Manipulácia pri doručení – Špeciálna nálepka by mala byť prelepená cez peňaženku, ako dôkaz toho, že s ňou nebolo manipulované. Ak dostanete peňaženku a táto nálepka nie je neporušená, nepoužívajte ju.
  • Predkonfigurovaná úvodná fráza – Vaša počiatočná fráza by mala byť pri vytváraní peňaženky náhodne vygenerovaná a so zariadením vám nebude odoslaná. Peňaženku s predkonfigurovanou frázou nepoužívajte.
  • Odcudzenie – Keď zistíte, že vám bolo zariadenie odcudzené, mali by ste okamžite použiť svoju úvodnú frázu na obnovenie a poslať kryptomenu do novej peňaženky s inou úvodnou frázou.
PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Obchodníci očakávajú, že Bitcoin bude najlepšie aktívum roka 2020
Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.