Trading, cesta k úspechu - nástrahy a straty

Ľuboš Kovár

29.01.2022

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Podľa medzinárodných a európskych nariadení musí každá burza a broker zverejňovať informácie o pomere ziskových a neziskových obchodníkov. Zvyčajne to vyzerá nasledovne: Na 79 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami poskytovateľa. Čo vlastne tento údaj znamená? Že iba 21 % všetkých investorov a traderov je v dlhodobej perspektíve ziskových. To aj napriek tomu, že už viac ako 100 rokov sú všetky USA akciové indexy v bullish trende. A to tento údaj neberie do úvahy len začiatočníkov, ale všetkých investorov, ktorí sa podieľajú na realizovaní objednávok. Kde je teda problém? Prečo toto číslo nie je napríklad 50 % ziskových a 50 % stratových obchodníkov?

Je obchodovanie jednoduché?

Vyššie uvedený údaj jasne hovorí o tom, že obchodovanie na burze nie je ani zďaleka jednoduché. Pri väčšine stratových obchodníkov je problém práve používanie pákového efektu, ktorý dáva možnosť traderovi s malým kapitálom zarobiť veľké peniaze, ale, samozrejme, aj riadne prerobiť. Vďaka obchodovaniu s leverage sa dá prísť o všetko aj po 1 % prepade, čo nie je na kryptomenovom trhu vlastne nič ojedinelé.

Trading s leverage

Trading s pákou má aj svoje výhody, avšak o tom si povieme v ďalšom článku. 99,9 % začiatočníkov, ktorí len spoznávajú prostredie obchodovania na burze, nie je ziskových. Predsa nikto nespadol z neba, že len otvorí obchod podľa ničoho a už zarába milióny! Vybudovať si úspešný obchodný systém zaberie niekoľko rokov. Začiatočníkom určite môžeme odporučiť obchodovať s minimálnym leverage a optimálne aj s malým kapitálom. V opačnom prípade to môže dopadnúť veľmi zle. Čo je lepšie? Prísť ako začiatočník o 100 USD, alebo obchodovať s 10 000 USD s očakávaním, že za rok urobíš z tejto sumy milión? Môže byť lukratívne špekulovať nad tým, že do roka sa staneš milionárom, avšak takto to v obchodovaní nefunguje. Zvyčajne, keď je trader chamtivý, končí to likvidáciou celého účtu. A presne toto nechceme vidieť na našom účte. Nezačíname s investovaním preto, aby sme prichádzali o peniaze.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Trading, cesta k úspechu - Psychológia na trhu

Viac o obchodovaní na burze sa dozvieš tu.

Binance

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.