Trading, cesta k úspechu - Psychológia a straty #10

Ľuboš Kovár

19.07.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Trading - Toto je posledný diel zo začiatočníckej serie cesta k úspechu za pomoci tradingu. Avšak do budúcna je dosť pravdepodobné, že pribudnú nové diely. To však teraz nie je dôležité, pretože sa pozrieme na psychológiu na trhu a najčastejšie spôsobuje straty na burze.

Trading - dôležité informácie

Keďže obchodujeme s peniazmi, ktoré sú v tejto dobe snáď pre každého cenné, tak veľmi často pri obchodovaní prežívame emócie. Napríklad sa bojíme, že prídeme o všetkom kapitál. Alebo emócie môžu byť aj to, keď sme v zisku o napríklad 20 % a myslíme si, že už sme ziskový na burze. Prežívame istý stav. Straty na burze podľa rôznych výskumov trader znáša 2 násobne horšie ako zisky. Respektíve prežíva. A to sa nejdená len o výskum, ktorý je v rámci tradingu, ale celkovo zarábania. Napríklad aj pri stávkovaní.

Tieto emócie až u 99 % všetkých traderov ovplyvňujú naše rozhodnutia. Pokiaľ otvoríme obchod niekde na vrchole a príde pokles, tak máme tendenciu nakupovať znovu a znovu. Miesto jasne dodržanej stratégie a chytenia stoplossu si takto necháme obchod zájsť aj do 90 % straty, v horšom prípade prichádzame o všetko a sme na nule.

Práve týmto negatívnym následkom sa chceme vyhnúť. Trading nie je o ziskoch, ale v prvom rade o dodržaní stratégie a jasne nastavenom obchodnom systéme. Jednoducho, keď som tam mal zadaný stoploss, tak ho tam nechám. Len blbec by si predsa obchod pustil do väčšej straty.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Steemit - Zarob si kryptomeny písaním článkov a plnením úloh

Emócie v tradingu a zisk

Samozrejme je ťažké obchodovať bez emócii, ale pokiaľ nedokážeme svoje myšlienky ovládať, tak nemáme šancu na burze uspieť. Častá chyba, prečo zlyháva naša myseľ a začíname veľa riskovať je to, že obchodujeme s vysokým kapitálom a logicky sa bojíme straty. Avšak to sa dá vyriešiť tak, že budeme obchodovať s malým účtom dovtedy, kým si nevybudujeme kvalitný obchodný systém. Až následne môžeme myslieť na zisky. Samozrejme dobrý cvik na emócie je aj neustále obchodovanie na burze, čím si myseľ zvykne na veľký nápor.

StormGain

Viac o obchodovaní na burze sa dozvieš tu.

PrimeXBT

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.