Trading, cesta k úspechu - Najčastejšie chyby vol. 2 #4

Ľuboš Kovár

19.02.2022

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Prinášame ti ďalší diel, v ktorom sa budeme venovať najčastejším chybám tradera. Tentokrát sa pozrieme na zmätok a chaos na účte. Zároveň si ukážeme dôvody, prečo mať obchodný systém.

Banálne chyby

Je úplne normálne, že keď začiatočník začne obchodovať na burze, vlastne ani nevie o obchodovaní nič. A ak aj niečo vie, na 99,9 % sú to len skreslené informácie, ktoré sa dočítal niekde na webe. Jediný spôsob, ako reálne zistiť čo skutočne to obchodovanie je, je realizovať mesačne desiatky až stovky obchodov. V opačnom prípade sa nedá posúvať ďalej. A to ešte raz zdôrazňujem, bez praxe sa jednoducho nedá naučiť ziskovo obchodovať. Až s odstupom času začneme chápať isté súvislosti, napríklad že obchodovanie na burze je stále o tom istom. A to nielen v rámci cenového vývoja, ale aj čo sa týka tvorby obchodných systémov. Avšak niekto sa v celom tradingu môže začať strácať a zbytočne prerábať na banálnych chybách.

Mať plán je úplný základ - Obchodný systém

Ako taký ďalší kľuč k úspechu považujem mať pripravený plán. Môžeme ho nazvať aj obchodný systém. Ten počíta s hľadaním signálom a následným vstupom do obchodu. Môžeme na to používať niekoľko tisíc indikátorov, nastavení, fundamentov, alebo napríklad aj rôzne stratégie odvodené z matematických výpočtov na základe cenového vývoja z histórie. Tých stratégií môže byť milión. Dokonca sám, keď som sa pred rokmi snažil budovať nové obchodné systémy, som narazil u iných traderov na také bizarné systémy, že nikdy by mi nenapadlo, že by to mohlo dlhodobo fungovať. Opak bol pravdou, keď som videl výpis z účtu.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Binance Futures návod – Ako obchodovať cez páku long/short + 20% zľava na poplatky!

Poďme si vybrať obchodný systém

A teraz si z týchto milión rôznych stratégií poďme vybrať jednu. Jasne si definovať Stop Loss, target, money management a risk reward ratio. Samozrejme, tých faktorov, ktoré treba doladiť tak, aby to fungovalo, je viac, avšak bez toho sa nikam nepohneme. Pokiaľ porušíme čo i len jedno z týchto pravidiel, tak automaticky ide o porušenie obchodného systému a často následne aj okamžitú stratu. Ako jednoduchý príklad môže slúžiť nezadanie príkazu Stop Loss a ponechanie obchodu skĺznuť do veľkej straty. Pokiaľ si teda aj mal niekoľko ziskových týždňov, tak jeden blbý obchod ti môže po nedodržaní obchodného systému spraviť veľké straty.

Viac o obchodovaní na burze sa dozvieš tu.

Binance

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.