Trading, cesta k úspechu - Je to ťažká cesta, ale... #7

Ľuboš Kovár

30.06.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Trading - Na jednej strane je úplne normálne, že desiatky, dokonca až tisíce Slovákov a Čechov sa živia čisto full time obchodovaním na burze. No na strane druhej až 80 % traderov je stratových. V čom je teda problém a prečo nie každý dokáže byť ziskový?

Treba v prvom rade rozlíšiť 2 typy obchodovania. Prvým z nich je hoby trading, alebo aj investovanie. Jedna sa najčastejšie o spôsob investovania niekoľkých stoviek dolárov do rôznych akcii a kryptomien s očakávaním, že možno keď to v budúcnosti poletí, tak si za to kúpim nové auto. Avšak s takto malou čistkou sa reálne nedá živiť obchodovaním.

Trading pravidlá

Ako profesionálny obchodník musím v prvom rade mať kapitál. Musím mať vybudovaný obchodný systém, ktoré bude stabilne fungovať aj niekoľko desaťročí a v neposlednom rade ma nesmú zlomiť prípadne straty, čiže musím mať správne nastavenú myseľ. Ak sa mi toto všetko podarí doladiť, tak až potom sa môžem považovať za full time tradera.

Pravidlá:

  1. Ak nemám kapitál, nemôžem zarobiť veľké čiastky a na mesačnú výplatu!
  2. Ak nemám obchodný systém, nemôžem ziskovo obchodovať, ale prerobím!
  3. Ak nemám správne nastavenú myseľ, tak každý prepad na trhu môže byť osudový!

Bez splnenia týchto 3 pravidiel jednoducho nevedia cesta k úspechu. Zarobiť sa samozrejme dá, ale v 99 % sa jedná len o čistý začiatočnícky gambling, ktorý ale na burzu nepatrí.

StormGain
PREČÍTAJ SI TIEŽ:
TOP 5 zaujímavých faktov, ktoré by si mal vedieť o BTC

Samozrejme už čo i len prvé pravidlo môže byť veľmi náročné splniť, keďže vybudovať si obchodný účet napríklad s 10 000 USD je pomerne náročné. Niekto musí preto vycestovať do zahraničia a iní si zasa šporia takmer celý živosť. Samozrejme dá sa to obísť napríklad cez založenie fondu, alebo oslovenie investorov, ale v rámci zákonov to tiež nie je jednoduché.

Podobne je to aj v prípade budovania trading systémov. Fáza prípravy, testovania a záverečných doladení môže zabrať niekoľko mesiacov, dokonca až rokov.

Ako to funguje v tradingu?

Je teda zjavné, že pokiaľ sa chceme stať full time traderom, tak to môže byť cesta aj na niekoľko rokov. Niekedy aj desaťročí. Poznám traderov, čo po roku už mali nachystaný ziskový obchodný systém, ale boli ešte len študenti na škole, takže kapitál nemali skoro žiadny. Takže v podstate nemohli sa tým živiť. Rovnako tak veľa ľudí ma oslovilo ako investori, že sú na burze stratový, či im neviem poradiť nejaký fond, kde by mohli zainvestovať a vyberať už len zisky. Takto to žiaľ na burze chodí a nie je to ľahké...

Viac o obchodovaní na burze sa dozvieš tu.

PrimeXBT

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.