Trading, cesta k úspechu – Je to ťažká cesta, ale... #7

Ľuboš Kovár

14.11.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Trading - Na jednej strane je úplne normálne, že sa desiatky, dokonca až tisíce Slovákov a Čechov živia čisto full time obchodovaním na burze. No na strane druhej až 80 % traderov je stratových. V čom je teda problém a prečo nie každý dokáže byť ziskový?

Treba v prvom rade rozlíšiť 2 typy obchodovania. Prvým z nich je hoby trading/investovanie. Najčastejšie ide o spôsob investovania niekoľkých stoviek dolárov do rôznych akcií a kryptomien s očakávaním, že možno keď to v budúcnosti poletí, tak si za to kúpim nové auto. Avšak s takto malou čistkou sa reálne nedá živiť obchodovaním.

Pravidlá obchodovania

Ako profesionálny obchodník musím v prvom rade mať kapitál. Musím mať vybudovaný obchodný systém, ktorý bude stabilne fungovať aj niekoľko desaťročí a v neposlednom rade ma nesmú zlomiť prípadné straty, čiže musím mať správne nastavenú myseľ. Ak sa mi toto všetko podarí doladiť, až potom sa môžem považovať za full time tradera.

Pravidlá:

  • Ak nemám kapitál, nemôžem zarobiť veľké čiastky a na mesačnú výplatu!
  • Ak nemám obchodný systém, nemôžem ziskovo obchodovať, ale prerobím!
  • Ak nemám správne nastavenú myseľ, každý prepad na trhu môže byť osudový!

Bez splnenia týchto 3 pravidiel jednoducho nevedie cesta k úspechu. Zarobiť sa, samozrejme, dá, ale v 99 % ide len o čistý začiatočnícky gambling, ktorý na burzu nepatrí.

Samozrejme, už prvé pravidlo môže byť veľmi náročné splniť, keďže vybudovať si obchodný účet napríklad s 10 000 USD je pomerne náročné. Niekto musí preto vycestovať do zahraničia a iní si zasa sporia takmer celý život. Dá sa to obísť napríklad cez založenie fondu alebo oslovenie investorov, ale v rámci zákonov to nie je jednoduché.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Co je to Death Cross?

Podobne je to aj v prípade budovania tradingových systémov. Fáza prípravy, testovania a záverečných doladení môže zabrať niekoľko mesiacov, dokonca až rokov.

Ako to funguje v tradingu?

Je teda zjavné, že pokiaľ sa chceme stať full time traderom, môže to byť cesta aj na niekoľko rokov. Niekedy aj desaťročí. Poznám traderov, čo po roku už mali nachystaný ziskový obchodný systém, ale boli ešte len študenti na škole, takže kapitál nemali skoro žiadny. Takže v podstate sa tým nemohli živiť. Rovnako veľa ľudí ma oslovilo ako investori, že sú na burze stratoví, či im neviem poradiť nejaký fond, kde by mohli zainvestovať a vyberať už len zisky. Takto to, žiaľ, na burze chodí a nie je to ľahké...

Viac o obchodovaní na burze sa dozvieš tu.

Binance

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.