Trading, cesta k úspechu - Fundament vs obchodovanie grafu

Ľuboš Kovár

06.02.2022

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Pomerne dosť často sa vyskytujú rozpory v trading komunite okolo otázky, či je fundamentálna analýza lepšia ako technická. V tomto článku sa pozrieme na tento problém a odpovieme si otázku, či skutočne niektorý z týchto obchodných štýlov je lepší alebo naopak, horší.

Hodl - najlepší obchodný systém?

V prvom rade treba zdôrazniť, že žiadny trading systém nie je lepší, horší, najlepší a ani najhorší. Záleží vždy len na tom, ako si ho my dokážeme vybudovať a ako ho dokážeme používať na ziskové obchody. Niekto možno bude namietať, že hodl je určite lepší spôsob zhodnocovania. Avšak dnes nikto nevie, aká bude skutočná hodnota aktív za 10 rokov. Rovnako tak v roku 2010 nikto nevedel, že Bitcoin bude mať 60 000 USD.

Vráťme sa späť do roku 2017, keď takmer všetky kryptomeny dosahovali historicky najvyššie hodnoty. Kto mal vtedy vedieť, že už o rok, ak by sme nakúpili aj top 10 altcoiny - nehovoriac o shitcoinoch - nám zostane z nich len 10 % hodnota, pretože takmer všetky kryptomeny počas roka stratili 90 % svojej hodnoty? Samozrejme, to nikto vtedy nevedel. A týmto sa dá aj veľmi jednoducho vyvrátiť klamlivá predstava o tom, že hodl je lepší obchodný systém.

Nie, v prvom rade záleží na našom obchodnom systéme. Tak ako trader robí istú analýzu (napríklad grafu), tak aj hodler sa bez pochybností potrebuje o niečo opierať a hľadať kvalitné kryptomeny a akcie, ktoré majú aj reálnu šancu na úspech.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Ako zarobiť obchodovaním na burze?

Trading - výhody a nevýhody

Každý obchodný štýl, samozrejme, má svoje výhody a nevýhody, rovnako tak každému vyhovuje niečo iné. Pravidelne obchodovať a mať stabilné zhodnotenie znamená mesačný príjem a naopak, v prípade dlhodobého držania aktív zvyčajne vyberáme zisky až po 10 rokoch, čo niekomu môže vadiť. Avšak vychádzajúc z vlastných skúseností môžem povedať, že výsledky sú približne rovnaké. Menšou výhodou hodl stratégií môže byť menšia časová zaťaženosť. Avšak podmienky na trhu sa menia každý deň a presne to vyžaduje aktívny rozbor a analýzu trhu.

Viac o obchodovaní na burze sa dozvieš tu.

Binance

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.