TOP 8 faktov o Bitcoin halvingu - ako ovplyvňuje cenu?

Redakcia Bitcoin Skupiny

02.07.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Na internete je množstvo informácii o halvingu a je ťažké odlíšiť, ktoré z nich sú mýty a ktoré fakty. V tomto článku si zhrnieme tie najdôležitejšie fakty o Bitcoin halvingu. Ovplyvňuje halving v skutočnosti cenu? 

1. Čo je to Bitcoin halving?

Halving Bitcoinu je názov pre redukciu vydávania nových bitcoinov. Stáva sa to približne každé 4 roky. Zjednodušene povedané, tvorba nových bitcoinov je viazaná na počet bitcoinových transakcií. Nové transakcie sú balené do blokov. V súčasnosti vytvorenie nového bloku automaticky vyprodukuje 6,25 nových bitcoinov. 12. mája 2020 nastal posledný halving.

Táto udalosť v podstate predstavuje kvantitatívne sprísnenie (zníženie ponuky), čo je opakom toho, čo sa v národných menách označuje ako kvantitatívne uvoľňovanie (zvýšenie ponuky). Čím menšia je odmena za vyťažený BTC, tým vzácnejší Bitcoin je a tým aj stúpa jeho cena.

2. Kto produkuje Bitcoiny?

Novo generované Bitcoiny sú produktom procesu nazývaného ťažba. Baníci sú prevádzkovatelia serverovej infraštruktúry, ktorá zaznamenáva prevody Bitcoinu medzi používateľmi. Za túto prácu, ktorá si vyžaduje intenzívny výpočtový výkon, sa vyplácajú novo vydané bitcoiny, ktoré sa nazývajú odmeny za ťažbu.

Pre každý blok nových transakcií musia takzvaní baníci vyriešiť matematickú hádanku a ten, kto ich dokáže vyriešiť, dostane odmenu za ťažbu plus poplatky za všetky transakcie, ktoré sú zahrnuté v jednom bloku.

Prečo ale baníci pokračujú v ťažbe keď sa ich odmena znižuje? Odmena môže byť nižšia ale hodnota 6,25 BTC môže mať oveľa vyššiu cenu ako pred 4 rokmi 12,5 BTC. Nehovoriac o transakčných poplatkoch.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Prečo sa hovorí o Bitcoine, že pôjde na 0 dolárov

3. Kto kontroluje ponuku Bitcoinu?

Ponuku Bitcoinu definuje program - bitcoinový protokol. Tento program popisuje matematickú funkciu, ktorá vydelí nové produkčné číslo bitcoinu dvoma, približne každé 4 roky alebo každých 210 000 blokov. Počiatočná odmena za vytvorenie bloku transakcií v roku 2009 bola 50 Bitcoinov.

Počas prvých štyroch rokov bolo vytvorených 10 500 000 Bitcoinov. O štyri roky neskôr odmena klesla na 25 a vzniklo 5 250 000 bitcoinov. V tretej vlne bolo vytvorených 2 625 000 bitcoinov, čo vedie k 18 375 000 bitcoinom v obehu. Celkovo nikdy nebude existovať viac ako 21 000 000 Bitcoinov, a to vďaka tomuto nekonečnému rozdeleniu odmeny. V nasledujúcich 100 rokoch bude vytvorených zvyšných 2 638 700 Bitcoinov.

Ponuka BTC
Ponuka BTC. Zdroj: Coindesk

4. Čo zvyšuje hodnotu Bitcoinu medzi halvingami?

Mechanizmus kvantitatívneho sprísnenia a obmedzenej celkovej ponuky je jednou z jedinečných charakteristík tejto novej formy digitálnych peňazí. Halving robí Bitcoiny protiinflačnými, navyše bez kontroly zo strany akejkoľvek národnej banky alebo centrálneho subjektu. Funguje na rozsiahlej sieti nezávislých operátorov, ktorí jednotlivo nemajú žiadny vplyv na základný bitcoinový protokol a funkčnosť siete.

Z krátkodobého hľadiska ale existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú cenu Bitcoinu, ako napríklad vývoj regulácie v rôznych krajinách, rozvoj infraštruktúry (nové burzy, nové webové stránky prijímajúce Bitcoiny za platbu, hacknuté peňaženky atď.).

5. O koľko klesá ponuka Bitcoinu?

Prevádzkovatelia bitcoinových sietí, ktorí dostanú novovytvorený Bitcoin, ich bežne predávajú prostredníctvom búrz na trhu. To znamená, že od 12. mája bolo pre účastníkov trhu k dispozícii menej nových Bitcoinov. Účastníci trhu a majitelia Bitcoinov pociťujú časom klesajúcu ponuku, čo následne vedie k postupnému zvyšovaniu ceny Bitcoinu.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Binance návod - Ako zadať Target a Stoploss zároveň na burze Binance

6. Aký vplyv mali predchádzajúce halvingy na cenu?

Po prvom halvingu 12. novembra 2012 vzrástol Bitcoin v apríli nasledujúceho roku z 12 na 270 $ / BTC. Po druhom halvingu 16. júna 2016 trvalo dosiahnutie historického maxima z 696 na takmer 20 000 $ / BTC 524 dní. Od posledného halvingu z hodnoty 9 000$ a cena vyšplhala na súčasných 59 000$.

7. Kedy kupovať Bitcoin?

Je ťažké odhadnúť, kedy odštartuje cenová rally na nové ATH. Jediná vec, ktorú môžeme s dostatočnou istotou povedať, pri pohľade na predchádzajúce trendy je, že cena Bitcoinu určite dosiahne vždy nové maximá po halvingu.

Pre tradičných investorov, ktorí nie sú oboznámení s podrobnosťami Bitcoinu a denne nesledujú vývoj trhu, je najlepším prístupom nákup a zadržanie.

8. Halving ovplyvňuje hash rate

Halvingy majú tiež krátkodobý vplyv na hashovaciu rýchlosť siete. Čím vyššia je hashovacia rýchlosť, tým bezpečnejšia je bitcoinová sieť.

Po prvom halvingu v roku 2012, klesla bitcoinová hash sadzba za niekoľko dní o viac ako 34%. Bolo to spôsobené tým, že baníci dostávali polovicu odmeny a preto, že cena Bitcoinu sa po halvingu okamžite nezvýšila. Prudký rast totižto väčšinou nenastal okamžite po halvingu ale až neskôr.

Druhý halving nemal až tak znateľný vplyv na hashovaciu rýchlosť Bitcoinu. Pretože cena kryptomeny rástla, nové zníženie odmeny nemalo nepriaznivý vplyv na baníkov, ktorí dokázali situáciu zvládnuť veľmi dobre.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Binance Futures návod – Ako obchodovať cez páku long/short + 20% zľava na poplatky!
Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.