TOP 7 možností ako investovať do Bitcoinu

Redakcia Bitcoin Skupiny

08.03.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Investori, ktorí majú záujem o nákup a investovanie do bitcoinu a sú ochotní podstúpiť riziko, majú k dispozícii množstvo možností. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody. V článku si tieto možnosti predstavíme.

Bitcoin trust a fondy

Pre tých, ktorých nebaví predstava, že by bitcoiny skutočne vlastnili, je jednou z jednoduchých možností nákup akcií vo verejne obchodovateľnom bitcoinovom fonde. Podobne ako ETF alebo podielové fondy, tieto ponúkajú portfólio, ktoré drží alebo obchoduje s menou.

Najjednoduchší spôsob nákupu bitcoinov je prostredníctvom spoločnosti Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), pretože sleduje kryptomenu a obchoduje prostredníctvom tradičného finančného trhu.

Medzi ďalšie bitcoinové trusty alebo fondy vpatria:

Poplatky za fondy a trusty môžu byť pomerne vysoké. Napríklad spoločnosť Grayscale Bitcoin Trust účtuje ročný poplatok za správu vo výške 2%. Rovnako ako ostatní, „obchoduje tiež za značnú prémiu“ v porovnaní s hodnotou bitcoinov, ktoré drží.

Finančné a investičné aplikácie

Napríklad v novembri 2020 začala spoločnosť PayPal ponúkať svojim zákazníkom v USA možnosť predávať a nakupovať za bitcoiny spolu s ďalšími tromi kryptomenami (ethereum, bitcoin cash a litecoin).

Nákup bitcoinov prostredníctvom služby PayPal má však svoje mínusy: Svoje bitcoiny nemôžete presunúť do svojej osobnej peňaženky ani ich poslať nikomu inému. Nemôžete ich previesť na kryptomenu, aby ste ich mohli použiť na obchodovanie s inými kryptomenami. Za transakcie sa účtujú aj pomerne vysoké poplatky, ktoré sa pohybujú od 1,5% do 2,3%, v závislosti od sumy, ktorú kupujete alebo predávate.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
TOP 3 dôvody prečo môže Bitcoin počas Q4 padať

PayPal nie je jediná bežná aplikácia inkasujúca kryptomenu. S menou sa teraz obchoduje aj populárna investičná aplikácia Robinhood, ktorá si neúčtuje žiadne provízie.

Square's Cash App je ďalšia platforma, ktorá zahŕňa obchodovanie s bitcoinmi, zatiaľ čo Swan Bitcoin je aplikácia, ktorá umožňuje používateľom automaticky investovať do kryptomeny v pravidelných intervaloch.

Burzy

Táto možnosť zahŕňa priamy nákup bitcoinov na špecializovanej burze kryptomien a odporúča sa pre skúsenejších investorov. Majú oproti aplikáciám a fondom určité výhody, napríklad:

  • Nižšie poplatky v rozmedzí od 0,10% do 0,26%
  • Možnosť vyberať bitcoiny a sťahovať ich na iný účet. 

Tieto burzy sa riadia prísnymi pokynmi typu know-your-customer (KYC), takže predtým, ako budete môcť s nimi obchodovať, budete musieť preukázať svoju totožnosť.

Nasledujúci obrázok poskytuje prehľad TOP 10 búrz podľa trhovej kapitalizácie ku dňu 06. marca 2021.

Krypto burzy TOP 10
Krypto burzy TOP 10

Spoločnosti, ktoré držia bitcoin

Ďalším zo spôsobov, ako sa vystaviť bitcoinu bez toho, aby ste ho držali, je investovať do akcií spoločností, ktoré majú služby spojené s kryptomenami alebo samy držia mince.

Zahŕňa to širokú skupinu verejne obchodovaných spoločností v rôznych odvetviach, ktoré buď pridali bitcoin do svojej súvahy, alebo majú služby na ukladanie alebo platenie kryptomenou.

V poslednej dobe napríklad spoločnosti ako Tesla a MicroStrategy priamo investovali do bitcoinu.

Bitcoinové peňaženky

Kryptomenu kupujete na platforme, ktorá kryptomenu sprístupňuje (burza). Ale kryptomenu môžete držať aj v takzvanej digitálnej peňaženke.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Digitálne euro - rozhodnutie padne už v januári!

Existujú dva typy digitálnych peňaženiek:

Softvérové ​​peňaženky - Do peňaženky máte prístup cez domáci počítač alebo smartphone. Niektoré burzy kryptomien ponúkajú svoju vlastnú verziu, ale môžete mať aj takú, ktorá nezávisí od žiadnej tretej strany.

Hardvérové ​​peňaženky - poskytujú fyzické úložné zariadenie. Svoju kryptomenu si môžete stiahnuť a uložiť do zariadenia, ktoré je úplne prenosné. Medzi populárne hardvérové ​​peňaženky patria Ledger a Trezor.

Mining

Ďalším spôsobom, ako zarobiť peniaze z bitcoinu, je ťažba. Ťažba je objavovanie nových bitcoinov a overovanie bitcoinových transakcií. V skutočnosti ste platení v bitcoinoch, aby ste v procese bitcoinu pôsobili ako prostredník. Keď zarobíte bitcoin, vstúpi do výroby a považuje sa za vyťažený.

Na jeho uskutočnenie je teraz potrebné výkonné a drahé vybavenie. Tieto zariadenia môžu stáť tisíce dolárov.

Za spracovanie pravého bloku transakcií dostanete v súčasnosti 6,25 bitcoinov. Ako vidíte, celý proces bitcoinu - od ťažby kryptomeny po transakcie - závisí od účasti jednotlivcov v sieti. Účastníci riadia celý proces a nie sú zapojené žiadne banky.

Pravidelné dokupovanie a HODL

Stratégie nákupu a pozdržania vychádzajú z predpokladu, že trhy majú z dlhodobého hľadiska tendenciu rásť. Ak si kúpite dobré portfólio akcií alebo fondov a necháte ich len tak, hodnota by sa mala neustále zvyšovať.

Výskum ukazuje, že načasovanie trhov je veľmi ťažké, ak je to vôbec možné. Ak investori vykonajú náležitú základnú analýzu každej investície a základný obchod bude aj naďalej dobre fungovať, mal by to byť pomalý a stabilný pochod k kapitálovým ziskom.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
98% CFO hedžových fondov chce investovať do BTC do roku 2026

Dôležité je preto akceptovať na trhu kryptomien aj korekcie v hodnote 80% a skôr ich využívať na následné nákupy. O tom totižto stratégia HODL je. Taktiež môžete zvoliť pravidelné nákupy bez ohľadu na trhové ceny. Podobne ako keď máte trvalý príkaz na tradičné fondy. Priemerujete si tým náklady.

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.