TOP 5 zaujímavých faktov, ktoré by si mal vedieť o BTC

Redakcia Bitcoin Skupiny

21.08.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Či už si zarytým fanúšikom Bitcoinu alebo nie, je ťažké ignorovať, aký obrovský bol nárast tejto kryptomeny za celú jeho existenciu.

Poďme sa spolu pozrieť na päť ťažko uveriteľných faktov o Bitcoine a kryptomenách, ktoré by mohli byť užitočné pre vaše vlastné investičné účely.

1. Je to tretia generácia meny

Ľudia nakupujú, predávajú a obchodujú od dávnych čias, ale mena je úplne iný koncept. Mena je v jadre uchovávateľom hodnoty. Prvé meny mali vnútornú hodnotu, ktorou mohlo byť čokoľvek až po drahé kovy. V ekonomickom systéme merkantilizmu sa nákup a obchodovanie so zlatom stalo posadnutosťou, ktorá vyvolala rozsiahlu kolonizáciu, imperializmus a vojny. Mať zlatý štandard znamenalo, že peniaze sa viazali na to, koľko zlata mala krajina, nie na bohatstvo samotného národa.

Adam Smith túto politiku slávne kritizoval vo svojej knihe Bohatstvo národov, ktorá vyšla v roku 1776. Jedným z jeho hlavných argumentov bolo, že ekonomiky by mali rásť na základe stimulov, produktivity, technológií a industrializácie, nie podľa toho, koľko zlata kto má. Výsledkom bol kapitalizmus a popularizácia fiat meny. Meny Fiat, ako napríklad americký dolár, sú ľahko prevoditeľné zásoby hodnoty, ktoré majú predstavovať bohatstvo krajiny alebo zbierky krajín napriek tomu, že sú samy o sebe bezcenné.

Bitcoin je treťou generáciou meny. Nemá skutočnú hodnotu ako zlato alebo striebro, ani reprezentatívnu hodnotu ako americký dolár. Má ale obmedzenú zásobu, je ťažké ho falšovať a je ho možné previesť bez účasti tretej strany. Reálna hodnota Bitcoinu je preto rastúci dopyt.

Uspel však BTC ako mena alebo je nakoniec iba predmetom investovania? To sa dočítaš vo fakte číslo 4.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Mineri predávajú stále menej BTC, čo vytlačí cenu ešte vyššie

2. Bitcoin má jasný účel

Bitcoin bol vyvinutý počas globálnej finančnej krízy a verejnosti bol sprístupnený začiatkom roka 2009. Nie je známe, či kríza ovplyvnila vývoj kryptomeny. Kľúčový je však kontext. Rozšírená nedôvera k bankám a zmrzačená ekonomika pripravili pôdu pre nové nápady. Kryptomena poskytovala spôsob uskutočňovania súkromných transakcií bez toho, aby prechádzala bankou. Bitcoin sa stal prvou zavedenou kryptomenou a kombinoval jednoduchosť kreditnej karty so súkromím hotovosti, nezávisle od inštitúcie alebo vlády.

Bitcoin bol vyrobený s jasným účelom, ktorého podrobnosti sú uvedené v dokumente „Bitcoin: Peer-to-Peer elektronický hotovostný systém“, ktorý sa dnes bežne označuje ako „white paper“. Publikácia v roku 2008 podrobne popísala nedostatky existujúcich mien a načrtla výhody decentralizovanej siete typu peer-to-peer, ktorá eliminovala potrebu sprostredkovateľa tretej strany, ako je finančná inštitúcia:

 „Potrebný je elektronický platobný systém založený na kryptografickom dôkaze namiesto dôvery, ktorý umožňuje ľubovoľným dvom ochotným stranám obchodovať priamo a vzájomne bez potreby dôveryhodnej tretej strany. Transakcie, ktoré sú výpočtovo nepraktické, by predajcov chránili pred podvodmi a na ochranu kupujúcich by sa dali ľahko implementovať bežné mechanizmy úschovy.“

Dôležité si je uvedomiť, že Bitcoin nebol založený na to, aby zarobil peniaze ako spoločnosť. Nikdy nemalo ísť o investíciu. Jeho účelom bolo skôr zmeniť samotný obchod ochranou spotrebiteľov pred korupciou, či už zo strany vlády alebo inštitúcie.

3. Nasledujúci BTC nemusí byť vždy náročnejší na ťažbu

Všeobecne sa verí, že každý nasledujúci Bitcoin sa ťaží ťažšie ako ten posledný. Aj keď je to všeobecne pravda, je veľa prípadov, keď to tak nie je. V skutočnosti bolo ťaženie bitcoinov len pred niekoľkými týždňami jednoduchšie - to znamená, že to vyžadovalo menší výpočtový výkon. Vysvetlenie je jednoduché.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Investovanie na burze – Prečo investovať?

Zatiaľ čo Bitcoin sa dá kúpiť alebo prijať za tovar alebo služby, tiež sa môže ťažiť pomocou výpočtovej sily na vyriešenie hádanky. Tieto hádanky sú náhodné a je jednoduchšie ich vyriešiť zvýšením výpočtového výkonu. Má to však háčik. Obtiažnosť hádanky sa zvýši na základe celkového výpočtového výkonu použitého v sieti. Je to preto, že zakladatelia Bitcoinu chceli obmedziť ponuku zabezpečením toho, aby sa v priemere každých 10 minút vyťažil jeden blok Bitcoinu. Aby sa vyrovnal rastúci výpočtový výkon, náročnosť sa upravuje každé dva týždne na základe priemerného výpočtového výkonu v predchádzajúcom období.

Klesá aj bitcoinová odmena za blok. V skutočnosti sa rozdeľuje na polovicu po vyťažení každých 210.000 blokov. Začalo to na 50 v roku 2009 a od 11. mája 2020 to je 6,25 mincií za blok. Napriek nárastu výpočtovej sily (náklady na ťaženie) a hádankám, ktoré sú dnes doslova biliónkrát ťažšie ako pred 10 rokmi, zvýšenie ceny Bitcoinu pomohlo ťažbe zostať ziskovou.

Ťažba bude naďalej výnosná, pokiaľ náklady na ťažbu zostanú nižšie ako odmena za ťažbu. Ale pretože teraz je potrebné vynaložiť oveľa viac výpočtového výkonu a elektriny ako predtým, investovanie do ťažobnej súpravy má zmysel iba vtedy, ak si myslíš, že Bitcoin môže zostať nad určitou cenou.

4. BTC zlyhal ako mena, no uspel ako investícia

Bitcoin je skvelou investíciou, ale strašnou menou. Ako som už spomínal, fiat meny ako americký dolár nemôžu konkurovať bezpečnosti alebo flexibilite Bitcoinu. Nárast cien bitcoinov má ale podobné účinky ako hyperinflácia. Meny majú byť stabilné. Hodnota amerického dolára v poslednej dobe klesá o menej ako 2 % ročne (známe ako inflácia), čomu bránia úspory a zvyšovanie miezd. Bitcoin však nikdy nemôže byť stabilný, ak sa cena bežne pohybuje nahor alebo nadol o 1 % za jeden deň, nehovoriac o 5 % a viac za deň.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Binance návod - Ako zadať Target a Stoploss zároveň na burze Binance

Je ťažké vedieť, aké percento bitcoinových transakcií je dôsledkom obchodovania v porovnaní s legitímnymi platbami za tovar a služby. Existuje však veľká šanca, že jeho použitie ako meny všeobecne klesá, pretože sa zvyšuje volatilita. Je to preto, že objem bitcoinových transakcií (pravdepodobne z obchodovania) rastie s volatilitou. A vďaka tomu sa zvýšia aj transakčné poplatky.

Napríklad keď cena Bitcoinu vzrástla prvýkrát v histórii nad 40,000 dolárov, transakcie prekročili 400,000 za deň a priemerný poplatok za transakciu sa do konca týždňa vyšplhal až nad 12 dolárov.

5. Najväčší fanúšik Bitcoinu je jeho najhorším nepriateľom

Nárast hodnoty Bitcoinu je čiastočne spôsobený záujmom Wall Street. Jamie Dimon, generálny riaditeľ JPMorgan Chase, prešiel od označenia, že ide o podvod k myšlienke, že BTC má svoje miesto. PayPal a Square umožnili svojim používateľom nakupovať a predávať kryptomeny. A manažéri hedgeových fondov dokonca zakladajú kryptomenové fondy, aby sa zapojili do akcie. Irónia je silná a bolestivá - práve inštitúcie a tretie strany, ktorým sa zakladatelia bitcoinov snažili vyhnúť, sú teraz jej najväčšími fanúšikmi. Ako už bolo spomenuté vyššie, zvýšené obchodovanie podporuje volatilitu, ktorá zvyšuje transakčné poplatky a robí Bitcoin neúčinnou menou. Bitcoin by mohol veľmi dobre pokračovať v úspechu ako investícia. Ale pravdepodobnosť, že bude platidlom a nahradí fiat, je minimálna.

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.