TOP 5 vecí, čo by mali vedieť nováčikovia o kryptomenách

Redakcia Bitcoin Skupiny

16.01.2022

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Si na trhu nováčikom? Chcel by si sa dozvedieť viac o kryptomenách? Tu je 5 zaujímavých faktov o nich!

Okrem Bitcoinu existujú tisíce altcoinov

Prvá kryptomena, o ktorej väčšina ľudí počuje, je Bitcoin (skratka BTC). Niet divu, keď je prvá, ktorá sa objavila. Stojí za to však vedieť, že na rozdiel od BTC existuje na trhu množstvo rôznych mincí, ktoré sú mu viac-menej podobné a nazývajú sa altcoiny. Kryptomenový trh rastie rýchlo a v dnešnej dobe nemáme stovky, ale až tisíce nových kryptomien.

Niektoré z nich sú užitočnejšie, iné už menej. Existujú aj také, ktoré ti neposkytnú žiadnu hodnotu. Hovoríme o minciach fungujúcich ako finančné pyramídy, napríklad OneCoin. Tie však možno len ťažko nazývať plnohodnotnými kryptomenami.

Ak si zvedavý, do ktorej kryptomeny sa momentálne oplatí investovať, a hľadáš odpovede na to, ktorá kryptomena sa stane druhým Bitcoinom - najskôr by si sa mal zamerať na pozorovanie trhov. Kryptomeny s menšou kapitalizáciou môžu byť pre teba príliš riskantné, a to kvôli častejším a silnejším výkyvom. Každá kryptomena je iná, má iné predpoklady a funkcie, a preto je potrebné všetkým vyššie uvedeným aspektom venovať pozornosť.

Cena kryptomien nie je fixná - ich ceny silne kolíšu

Ceny virtuálnych mien sa menia. Kryptomeny s nízkou trhovou kapitalizáciou môžu zažívať silné nárasty a poklesy o stovky percent. Je to spôsobené tým, že v takýchto prípadoch zostávajú trhy plytké a investori, ktorí vlastnia väčšinu takýchto mincí, môžu s grafmi ľahko manipulovať.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
BTC na 100,000$ - aký signál to potvrdí?

Pre väčšie kryptomeny vyššie uvedený scenár neplatí. Zvyčajne kolíšu na úrovni niekoľkých percent, aj keď v prípade niektorých udalostí to môže byť aj niekoľko desiatok percent. Vezmime si pod lupu napríklad situáciu z marca v roku 2020, keď sa zrútili svetové trhy. V tom čase dokonca aj Bitcoin stratil viac ako polovicu svojej hodnoty, samozrejme, všetky straty časom rýchlo vyrovnal.

Nie každá virtuálna mena má rovnakú funkciu. Tu stoja za zmienku napríklad stablecoiny. Predpokladá sa, že ich hodnota zostane konštantná, navyše, sú kryté bežnou fiat menou alebo iným aktívom určitej hodnoty, napríklad zlatom. Tento typ coinov zahŕňa Tether (USDT). Jeho cena sa predpokladá na 1 USD, ale aj nad/pod touto hranicou sa vyskytujú menšie výkyvy. Za zmienku však stojí, že investori nekupujú stablecoiny preto, aby zarobili peniaze na svojich poklesoch a prírastkoch, ale iba preto, aby mohli rýchlo vstúpiť na trhy a vystúpiť.

Ak stratíte súkromný kľúč od svojej peňaženky, nebudete môcť svoju kryptomenu získať späť

Každá peňaženka s kryptomenami sa skladá z dvoch kľúčov:

  • verejného, ​​ku ktorému sú priradené konkrétne kryptomeny
  • súkromného, ​​ktorý poskytuje prístup ku coinom a umožňuje potvrdzovať transakcie

Súkromný kľúč slúži ako heslo, bez ktorého nebudeš môcť získať späť svoje finančné prostriedky. Ak ho stratíš alebo sa dostane do zlých rúk, môžeš jednoducho prísť o svoje kryptomeny.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Porovnanie volatility stablecoinov počas nedávnej korekcie BTC

Fiat peniaze používajú zločinci na darkwebe 800-krát častejšie ako kryptomeny

Aj keď sa stáva, že ľudia, ktorí nemajú žiadne skúseností alebo kontakt s trhom s kryptomenami, tvrdia, že tento druh meny najčastejšie používajú zločinci, je to v skutočnosti mýtus. Vlani spoločnosť Messari zverejnila správu, v ktorej sa uvádza, že tradičné meny sa na čiernom trhu používajú 800-krát častejšie ako kryptomeny.

Samozrejme, existujú ľudia, ktorí sa snažia prať špinavé peniaze prostredníctvom virtuálnych mien, ale to isté sa dá povedať aj o americkom dolári, ktorý zločinci často používajú, a napriek tomu ho ľudia využívajú.

Kryptomeny nie sú anonymné

To je ďalší mýtus, ktorý sa dá vyvrátiť. Aj keď existujú kryptomeny zamerané na súkromie ako DASH a Monero, mince ako Bitcoin nie sú anonymné. Samozrejme, svojím menom transakcie nepodpisujeme, ale všetci používatelia majú prístup k údajom uloženým v blockchaine, ako je verejná adresa príjemcu a odosielateľa, prevedená suma a dátum.

Malo by sa tiež spomenúť, že väčšina kryptoplatforiem má zásady KYC (Know Your Customer) a AML (Anti-Money Laundering), takže ich zákazníci musia podstúpiť overenie.

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.