Najčastejšie chyby pri obchodovaní na burze #3 - Návod ako sa im vyhnúť

Ľuboš Kovár

08.09.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Stop Loss - Ako veľmi častú chybu, s ktorou sa určite stretne veľa začiatočníkov, je nezadanie Stop Loss a následná likvidáciu účtu. Ako to celé vzniká a na čo si dať pozor? Na to sa pozrieme v dnešnom článku.

Treba dodržať systém! Majte Stop Loss

Ako najväčší zabijak obchodníka je to, že sa z neho stáva hodler. A čo vlastne tým myslím? Ukážme si jednoduchý príklad na obchode, kde vstupujeme do trhu. Konkrétne nákup BTC na 10 000 USD. Spočiatku máme nejaký ten target a aj Stop Loss. Avšak BTC je v bearish trende a postupne padá na 9 000 USD, neskôr až na 6 000 USD. Pôvodne sme mali Stop Loss a teda aj ochranu účtu na 9 000 USD, avšak miesto Stop Loss sme urobili nákup alebo ho zrušili. Toto je veľmi častá psychická reakcia začiatočníkov, ktorí sa nechcú zmieriť so stratou, preto sa za každú cenu snažia vyhnúť realizovaným obchodom v strate.

Ako dve najčastejšie chyby beriem buď zmrazenie Stop Loss a pokračovanie obchodu až do napríklad 50 % straty, alebo dokonca ešte nákup po každom pokles. Postupne však dôjde kapitál na dokúp a stále sa približujeme k likvidácii. Nakoniec cena spadne na 6 000 USD, kde povedzme že hrozí likvidácia celého účtu a to teda zároveň znamená náš koniec. Prehrali sme s celým účtom a nemáme nič. Naopak, keby sme aj dali Stop Loss, tak sme mohli mať ochránený účet a byť ďaleko od likvidácie.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Investovanie na burze – Prečo investovať?

Toto je, samozrejme, ukážka obchodovania s pákou (leverage) na trhu. V prípade spotového obchodovania, samozrejme, žiadna likvidácia neexistuje, avšak určite sa z obchodníka nikdy nechce stať hodler. Preto aj v tomto prípade platí, že Stop Loss je základ. A to či už ako jasne stanovená hodnota, alebo uzatvorenie v strate cez market na základe x signálu.

Poučenie?

Určite pokiaľ obchoduješ, tak po každom poklese sa nesnaž dokupovať na hranici rizika. Po ďalšom a ďalšom poklese veľmi často prichádzame o celý účet. Podobne je to aj v prípade spotového obchodovania. Kľúčové je sa držať obchodného systému a dodržovať ho. Ak na 9 000 USD máme Stop Loss, tak ho tam proste necháme! A to aj v prípade, ak by sme mali zatvoriť obchod v strate.

Viac o obchodovaní na burze sa dozvieš tu.

Binance

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.