Solana ako „krypto Visa“? Kapacitu transakcií zvládne

Redakcia Bitcoin Skupiny

13.01.2022

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Stratég digitálnych aktív Bank of America, Alkesh Shah, predpovedal, že konkurent Etherea, Solana, by sa mohol stať „krypto Visa“.

Sieť Solany bola spustená v roku 2020. Odvtedy sa rozrástla na piatu najväčšiu kryptomenu s trhovou kapitalizáciou 47 miliárd dolárov. Rádovo rýchlejšie ako Ethereum sa použilo na vyrovnanie viac ako 50 miliárd transakcií a na razenie viac ako 5,7 milióna NFT.

Kritici však tvrdia, že jej rýchlosť prichádza na úkor decentralizácie a spoľahlivosti, ale Shah si myslí, že výhody prevažujú nad nevýhodami:

„Jej schopnosť je poskytovať vysokú priepustnosť, nízke náklady a jednoduché použitie. To všetko vytvára blockchain optimalizovaný pre prípady spotrebiteľského použitia, ako sú mikroplatby, DeFi, NFT, decentralizované siete (Web 3.0) a hry.“

Ďalej naznačil, že Solana si berie kúsok z podielu na trhu Etherea pre svoje nízke poplatky, jednoduché použitie a škálovateľnosť. Ethereum uprednostňuje decentralizáciu a bezpečnosť, ale na úkor škálovateľnosti. To viedlo k obdobiam preťaženia siete a transakčným poplatkom, ktoré sú občas vyššie ako hodnota odosielanej transakcie.

Solana ako krypto Visa

Visa spracuje v priemere 1 700 transakcií za sekundu (TPS), ale sieť teoreticky zvládne minimálne 24 000 TPS. Ethereum momentálne zvláda okolo 12 TPS na mainnete (viac na druhej vrstve), zatiaľ čo Solana sa môže pochváliť teoretickým limitom 65 000 TPS.

Shah pripúšťa, že Solana uprednostňuje škálovateľnosť, ale relatívne menej decentralizovaný a bezpečný blockchain má kompromisy, čo ilustruje niekoľko problémov s výkonom siete od začiatku.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Analýza ETH - prečo cena dosiahla ATH a iné alty nie?

Solana zažila problémy s výberom, ktoré Binance naposledy potvrdila 12. januára, správy o oneskorenom výkone na sociálnych sieťach 7. januára a to, čo sa zdalo byť útokom DDos.

Nasledovali aj správy o preťažení siete spôsobenom hromadným bottingom. Ten bol spojený s počiatočnou ponukou na decentralizovanej výmennej platforme Raydium založenej na Solane.

Prečítaj si aj tento článok - Analýza BTC dominancie – bude najbližšie roky klesať?

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.