RSI indikátor – nejdůležitější nástroj pro všechny obchodníky?

Ing. Jaroslav Jarolím

09.10.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Dnes si představíme jeden z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších indikátorů vůbec, který používá téměř každý obchodník. Respektive se jedná o jeden z nejrozšířenějších indikátorů, které se řadí mezi tzv. oscilátory. Jde o indikátor Relative Strength Index (RSI).

Specifika indikátoru RSI

RSI
Indikátor RSI s cenovým vývojem

Za vznikem indexu relativní síly (RSI) stojí J. Welles Wilder. Jde o momentový technický indikátor, který měří rychlost a změnu pohybu ceny. RSI se dále řadí mezi tzv. zpožděné indikátory, což znamená, že pouze následuje pohyb ceny. Tudíž cenu nepředbíhá, lidově řečeno nepredikuje budoucí vývoj jako tzv. předbíhající indikátory.

Hodnoty RSI se pohybují v rozmezí 0 až do 100 bodů, přitom čím více se hodnoty indikátoru blíží k úrovni 100, tím víc je námi sledované aktivum překoupené. A pak analogicky, hodnoty blížící se 0 zase indikují znatelnou přeprodanost daného aktiva.

RSI je složen ze 14 period (14 svíček), což je dle tvůrce ideální nastavení. Obchodník si počet period samozřejmě může dle libosti změnit. Ve všeobecnosti se dá však říct, že popsané úpravy nikdo nedělá a ani se to moc nedoporučuje. Co se týče další interpretace indikátoru, hodnoty nad 70 bodů jsou považovány za začínající výraznou překoupenost (extrémní hodnota).

Leč někteří obchodníci považují za extrémní hodnotu až 80 bodů. Zatímco úrovně pod 30 body jsou pokládané za přeprodaný stav. Avšak menší část obchodníků bere trh jako přeprodaný až od 20 bodů. Úskalí indikátoru spočívá v tom, že sledované aktivum může zůstat v extrémních hodnotách i poměrně dlouhou dobu.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Mining BTC - Ako na to

Prodejní/nákupní signály

příklad s RSI
Příklad s RSI indikátorem na trhu s CME futures na Bitcoin

Proto samotná skutečnost, že je trh překoupený/přeprodaný negeneruje pro obchodníka žádný signál k nákupu/prodeji. Existují dvě možnosti, jak RSI využívat k otevření obchodu. První je velmi primitivní, kdy stačí sečkat, až křivka indikátoru vystoupí z překoupených, čili z přeprodaných hodnot.

Druhá a mnohem využívanější metoda jsou tzv. divergence (viz. graf výše). Řečené divergence lze využívat i v návaznosti na první popsanou metodu. Divergence je situace, kdy cena aktiva jde jedním směrem, zatímco křivka indikátoru opačným směrem – platí zde negativní závislost.

Indikátor generuje medvědí a býčí divergence. Býčí divergence vzniká, když cena vytváří nižší dno, ale křivka RSI vyšší dno. Tato situace generuje signál k otevření dlouhé (long) pozice. Medvědí divergence vzniká tehdy, když cena aktiva v grafu vytvoří nový vyšší cenový vrchol, ale na křivce indikátoru uvidíme nižší vrchol. Což je signálem k otevření krátké (short) pozice.

Závěrem

Indikátor RSI je bezesporu jeden z nejjednodušších a nejvyužívanějších nástrojů technické analýzy. Indikátor každému obchodníkovi a investorovi kromě obchodních signálů může i říct, jak silný trend vlastně je, což jistě každý ocení. Kromě toho se vyplatí jej využívat i v kompozici s jinými nástroji jako jsou třeba klouzavé průměry.

Binance

Ing. Jaroslav Jarolím

Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.