Rekordné zisky minerov BTC - Za hodinu sa ešte nikdy nevyťažilo viac BTC v dolárovej hodnote

Redakcia Bitcoin Skupiny

15.02.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Podľa údajov spoločnosti Glassnode vyťažili bitcoinoví mineri 12. februára za necelú hodinu viac ako 4 milióny dolárov, čo predstavuje najväčší hodinový výnos v histórii.

V máji 2020 podstúpil bitcoin tretí halving. Po znížení blokovej odmeny na polovicu sa počet ťažiarov BTC, ktoré môžu ťažiť pomocou výpočtového výkonu, znížil o polovicu. Preto príjmy baníkov klesli o 50%.

Zároveň je hašovacia rýchlosť bitcoinovej siete tiež na nových maximálnych hodnotách, pričom štvrtá po sebe idúca úprava obtiažnosti smerom nahor sa očakáva zhruba o 2,5% za sedem dní.

BTC hash rate a obtiažnosť
BTC hash rate a obtiažnosť

Prečo teda výnosy bitcoinových minerov stúpajú?

Blokové zníženie odmeny na polovicu nastáva každé štyri roky, aby sa znížila miera zvyšnej ponuky bitcoinu.

Keď sa bitcoin blíži k svojej stálej ponuke na úrovni 21 miliónov, tempo ťaženia nových BTC sa zníži o polovicu. Polovica však môže vyvinúť obrovský tlak na baníkov závislých od BTC, ktoré ťažia, aby krátkodobo pokryli prevádzkové náklady.

Teoreticky sa očakáva, že keď dôjde k zníženiu na polovicu, cena bitcoinu stúpne z dôvodu nižšej ponuky nových mincí vstupujúcich na trh. Preto môže vyššia cena BTC vyrovnať nižší počet BTC, ktorími sú ťažiari odmenení za ťažbu bloku.

BTC hodinový výnos z ťažby
BTC hodinový výnos z ťažby. Zdroj: Glassnode

Tento týždeň ťažiari bitcoinov dosiahli najväčší hodinový výnos v histórii, a to aj napriek tomu, že v porovnaní s minulým rokom ťažili polovicu BTC.

To ukazuje, že bitcoin pracuje tak, ako bol navrhnutý, pričom jeho hodnota rastie po znížení blokovej odmeny na polovicu, čo motivuje baníkov k zvyšovaniu ich hash rýchlosti a investovaniu do bezpečnosti siete.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Mining BTC - Ako na to

Ďalším dôvodom zvyšujúcich sa výnosov baníkov je zvyšujúci sa počet transakcií v sieti a súvisiace poplatky, ktoré sa v dôsledku toho platia baníkom. Príjmy baníkov tvoria transakčné poplatky plus blokové odmeny inkasované baníkmi, pričom prvé z nich podľa údajov spoločnosti Clarkmoody tvoria zhruba 13,5% celkových výnosov.

Budú tržby minerov naďalej rásť s cenou BTC?

Model S2F sa do veľkej miery spolieha na zásobu BTC a nové vyťažené bitcoiny, pričom predpovedá cenový trend BTC na základe jeho nedostatku. Podľa tohto modelu sa cena BTC predpovedá na 280,000$.

BTC Stock to flow model
BTC Stock to flow model

Momentálne sa bitcoiny konsolidujú po dosiahnutí nového historického maxima nad 49,000 dolárov. Ak by sa cena BTC blížila k 60,000 dolárom, spôsobilo by to, že trhová kapitalizácia kryptomeny prekoná 1 bilión dolárov.

Nálada na trhu zostáva pozitívna aj z dôvodu rastúceho inštitucionálneho záujmu.

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.