Rekordná inflácia – investori sa presúvajú do kryptomien

Redakcia Bitcoin Skupiny

11.11.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Spotrebitelia v Spojených štátoch a na celom svete naďalej pociťujú tempo, akým rastie inflácia. Najnovšie údaje ukazujú, že Index spotrebiteľských cien (CPI) vzrástol v októbri o 6,2 % v porovnaní s minulým rokom. Ide o vývoj, ktorý ešte viac spochybňuje tvrdenie Federálneho rezervného systému, že ide len o prechodné obdobie.

Rýchly nárast inflácie v priebehu roka 2021 viedol k rastúcemu počtu výziev, aby Fed ukončil svoju politiku ľahkých peňazí a zvýšil úrokové sadzby. Mnohí tvrdia, že centrálna banka uviazla a nemá žiadne možnosti posunúť sa vpred, pretože zvýšenie úrokových sadzieb by mohlo ešte viac sťažiť stav štátneho dlhu USA.

Kontrola úrokových sadzieb je primárnym nástrojom, ktorý má Fed k dispozícii na uplatňovanie vplyvu na trh. Zdá sa, že okrem pokračovania tlačenia peňazí centrálna banka bude môcť robiť len máločo.

Prečítaj si tiež - Prečo cena Bitcoinu posledných 10 rokov tak šialene rastie?

Zlé pre fiat, dobré pre krypto – inflácia stále rastie

Držitelia kryptomien majú jedinečnú pozíciu na to, aby mohli ťažiť z tohto vývoja alebo aspoň pred ním získať nejaké útočisko. Klesajúca hodnota fiat mien, ako je dolár, zdôraznila silu Bitcoinu a iných altcoinov ako ochrany proti devalvácii meny a inflácii.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Paypal kupuje firmu pre zabezpečenie digitálnych aktív - Curv

Podľa údajov z Bitcoin Stimulus by Američania, ktorí vložili svoj stimulačný šek v hodnote 1 200 USD z apríla 2020 do BTC, mali teraz BTC v hodnote 12 172 USD. To predstavuje nárast o 914 %.

Hodnota stimulu 1 200 $ od 15. apríla 2020. Zdroj: Bitcoin Stimulus
Hodnota stimulu 1 200 $ od 15. apríla 2020. Zdroj: Bitcoin Stimulus

Tieto zisky sa netýkali iba Bitcoinu. Celý trh zaznamenal prílev finančných prostriedkov, ktorý za rovnaké obdobie zdvihol celkovú trhovú kapitalizáciu zo 190 miliárd dolárov na 2,95 bilióna dolárov.

Celková trhová kapitalizácia. Zdroj: Coinmarketcap
Celková trhová kapitalizácia. Zdroj: Coinmarketcap

Účastníci trhu s kryptomenami celkovo ťažili z ochrany, ktorú ponúka držba aktív, ktorých hodnota sa zhodnocuje, pretože kúpna sila fiat mien sa zhoršuje. Tento stav nevykazuje žiadne známky spomalenia v dohľadnej budúcnosti, ak bude inflácia stúpať.

Mohlo by ťa zaujímať - Bitcoin - Mýty a fakty #1 - Spadne Bitcoin na 0 USD?

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.