OKEx návod – Recenzia, skúsenosti a poplatky

Burza OKEx sa radí medzi populárne kryptomenové burzy na svete. Poskytuje zabezpečenie používateľských účtov a taktiež sa na rozdiel od konkurencie snaží odstraňovať bezpečnostné chyby prostredníctvom odmeňovania používateľov v prípade, že nejakú chybu odhalia. Odmeny sú vyplácané v ETH.

a reviewee logo

92%

2. miesto

Dôveryhodnosť

90 %

Podpora a komunikácia

90 %

Poplatky

91 %

Registrácia a verifikácia

96 %

Dostupné služby

93 %

Rozhranie a prehľadnosť

90 %

POZITÍVA

 • Nízke poplatky

 • Veľká ponuka služieb

 • Miestna pobočka v Európe

NEGATÍVA

 • Menej známa burza na našom kontinente (Skôr ázijská burza)

V tomto článku si priblížime fungovanie burzy OKEx. Už podľa názvu mnoho kryptomenových nadšencov vie, že ide o známu inovatívnu zmenáreň kryptomien, ktorá má pokročilé finančné služby. Burzu môžeme zaradiť do rebríčku popredných kryptomenových búrz či už podľa objemu obchodovania alebo ratingov. OKEx je inovatívna zmenáreň kryptomien s pokročilými finančnými službami. Predstavujeme vám OKEx návod. Obsahom článku je aj OKEx recenzia.

Burza OKEx disponuje miliónmi používateľov vo viac ako 100 krajinách s objemom obchodovania futures BTC s viac ako 1,5 miliardy dolárov denne. Samozrejme, nejde iba o futures obchodovanie, ale burza taktiež poskytuje spotové, maržové, opčné obchodovanie, trvalé swapy, DeFi, pôžičky a mining. Súčasťou tohto článku bude OKEx návod a taktiež recenzia na burzu OKEx.

Burzu založil v roku 2017 čínsky podnikateľ Star Xu. Nejde teda o jednu z najstarších búrz, práve naopak, zaraďuje sa medzi mladé burzy. Sídlo sa nachádza v hlavnom meste Malty – Vallete. Raz sa dokonca burze podarilo v máji 2018 stať sa z pohľadu obchodovaného objemu tokenov najväčšou kryptoburzou na svete. Na obchodnej platforme si nájdu svoje začiatočníci a taktiež pokročilí obchodníci, keďže burza poskytuje základné aj pokročilé obchodné príkazy.

Burza OKEx poskytuje obchodovanie s takmer 400 pármi. Tento zoznam je neustále aktualizovaný a dopĺňaný o ďalšie menové páry. Kryptomeny si môžete kúpiť na burze buď platobnou kartou, SEPA prevodom alebo bankovým prevodom. Nevýhodou burzy je, že neposkytuje preklad v slovenskom a českom jazyku.

Otvoriť účet na OKEx

Založenie účtu na burze OKEx

Pre založenie účtu je potrebné navštíviť domovskú stránku OKEx.com a vpravo hore stlačiť Sign up. Následne zadajte vašu e-mailovú adresu a heslo. Pri registrácii účtu je ešte potrebné spomenúť, že môžete získať odmeny v hodnote 30 dolárov. Po zadaní základných údajov vám následne na e-mail príde 6-miestny kód, ktorý opíšete do burzy a následne si aktivujete účet. Prihlásenie je veľmi jednoduché. Len čo sa prihlásite do burzy, prvým krokom, ktorý by ste mali spraviť, je dvojfaktorové overenie a verifikácia totožnosti.

Registrácia účtu. Zdroj: Okex
Registrácia účtu. Zdroj: Okex

Dvojfaktorové overenie

Základným bezpečnostným nastavením vášho účtu je dvojfaktorové overenie. Ak si ho chcete nastaviť, potrebujete ísť do vášho profilu vpravo hore a potom zvoliť možnosť Security settings. Následne zvoľte možnosť Authenticator app. Ako treba postupovať:

 • Stiahnite si aplikáciu, napríklad Google Authenticator, ktorá bude sledovať a generovať váš 6-miestny kód, ktorý následne budete opisovať do burzy.
 • Naskenujte si váš unikátny QR kód z burzy do vašej mobilnej aplikácie.
 • Vyžiadajte si zaslanie overovacieho kódu na vašu e-mailovú schránku. Tento kód následne opíšete do burzy a taktiež opíšte 6-miestny kód z aplikácie.

Ďalej je potrebné aktivovať dvojfaktorové overenie v prípade, že chcete peniaze vyberať. Zvolíte tak možnosť 2-Factor authentication a opíšete 6-miestny kód z aplikácie.

Taktiež si viete nastaviť bezpečnostné overenie na Fund účet, ak by ste chceli dostávať upozornenia o vyberaní peňazí. Máte tiež možnosť nastaviť bezpečnosť prostredníctvom SMS správy cez mobil.

Ďalšou možnosťou je aj tzv. anti-phishing kód. Predstavuje unikátnu frázu, ktorá sa vloží do každého e-mailu od burzy OKEx. Táto fráza slúži ako poistka v prípade phishingového útoku.

Dvojfaktorové overenie. Zdroj: Okex
Dvojfaktorové overenie. Zdroj: Okex

Verifikácia totožnosti KYC

Ďalším krokom po úspešnom dvojfaktorovom overení by mala byť verifikácia totožnosti. Do tejto sekcie sa dostanete cez kliknutie vášho profilu vpravo hore a následne cez možnosť Verification. Tu zvolíte, či je váš účet osobný alebo firemný. Potom zadajte vašu národnosť, meno, priezvisko a typ dokumentu, s ktorým chcete verifikovať účet.

Verifikácia účtu je možná prostredníctvom vodičského preukazu, občianskeho preukazu alebo pasu. Následne už len splníte posledné kroky, ktorými vás prevedie burza. Verifikácia totožnosti slúži predovšetkým na to, aby ste si vedeli zvýšiť limity na výber a obchodovanie. Získate tak 24-hodinový limit výberu do výšky 500 BTC.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Najčastejšie chyby pri obchodovaní na burze #3 - Návod ako sa im vyhnúť

Otvoriť účet na OKEx

Vklad a výber z účtu na burze OKEX

Ak chcete vkladať alebo vyberať peniaze z vášho účtu, najprv je potrebné vedieť, kde sa nachádzajú vaše aktíva. Do tejto sekcie viete vstúpiť prostredníctvom domovskej stránky vpravo hore po rozkliknutí možnosti Assets. V tejto sekcii môžete vidieť prehľad vašich aktív, ktorými disponujete. Taktiež je tu možnosť vložiť či vybrať finančné prostriedky, resp. ich presúvať medzi vašimi účtami.

Vklad na burzu. Zdroj: Okex
Vklad na burzu. Zdroj: Okex

Vašim základným účtom je Funding account, kde vaše kryptomeny viete vložiť alebo vybrať. Vyberiete si kryptomenu, ktorú plánujete vložiť, a burza OKEx vám vygeneruje QR kód, ktorý predstavuje adresu, ktorú je potrebné skopírovať. Najpodstatnejšie je v tomto kroku spomenúť, že nikdy nezadávajte na túto adresu inú kryptomenu než tú, na ktorú je určená. Minimálne hodnoty vkladu sa líšia podľa toho, o akú kryptomenu ide.

V prípade, že kryptomenu idete z burzy vyberať, tak potrebujete mať prístup k tzv. fund password. Ide o potvrdzovacie heslo, ktoré slúži na potvrdenie výberov.

Kryptomeny si viete okrem vkladania a vyberania priamo nakupovať alebo predávať na burze aj cez fiat menu. Platbu môžete realizovať prostredníctvom SEPA prevodu, bankového prevodu alebo kreditnou kartou. Na nákup kryptomien cez fiat menu je však potrebné prejsť verifikáciou vášho účtu.

Obchodná sekcia burzy OKEx

Po úspešnej registrácii účtu a základných nastavení môžeme prejsť do sekcie obchodovania. Do tejto sekcie sa dostanete cez možnosť Trade, ktorá sa nachádza vľavo hore na domovskej stránke. Po rozkliknutí si viete zvoliť spotovú alebo maržovú burzu.

Spotová a maržová burza. Zdroj: Okex
Spotová a maržová burza. Zdroj: Okex

Následne sa vás burza opýta, či ste skúsený obchodník. Teraz je načase vysvetliť si jednotlivé časti obchodnej sekcie burzy OKEx.

Rozhranie obchodnej platformy. Zdroj: Okex
Rozhranie obchodnej platformy. Zdroj: Okex
 1. Hlavička – V tejto hornej časti obchodného rozhrania sa viete pohybovať medzi základnými burzami, trhmi a vašimi peňaženkami. Tiež sa tu nachádza nastavenie vášho profilu.
 2. Menové páry – Hneď v druhej časti pod hlavičkou sa nachádza sekcia, ktorá vám poskytuje možnosť vybrať si konkrétny menový pár, ktorý chcete obchodovať. Tiež sa tu nachádzajú základné údaje o tomto menovom páre.
 3. Zadávanie príkazov – Táto časť je najdôležitejšia, pretože tu zadávate vaše obchodné príkazy. Základné obchodné príkazy, ktoré vám poskytuje burza OKEx, sú: Limit, Market a Stop.
 4. Kniha objednávok – Kniha objednávok predstavuje zoznam pokynov, ktoré burza využíva na zaznamenanie záujmu kupujúcich a predávajúcich o konkrétnu kryptomenu. Nachádza sa tu tiež história obchodovania, kde môžete vidieť časovo zoradené obchody v danom objeme a za danú cenu.
 5. Cenový graf – V tejto časti je vizualizovaný cenový graf konkrétneho menového páru. Graf disponuje mnohými obchodnými nástrojmi, ktorými ho viete prispôsobovať podľa vlastných požiadaviek. Na výber máte aj možnosť voľby Tradingview grafu.
 6. Objednávky – V poslednej časti obchodného rozhrania sa nachádzajú vaše otvorené a zrealizované objednávky.

Obchodovanie na spotovej burze OKEx

Ako sme si spomenuli v predchádzajúcej kapitole, burza disponuje troma základnými typmi príkazov na obchodovanie:

 • Limit
 • Market
 • Stop

Príkaz Limit

Prvý typ príkazu sa nazýva limit. Pri obchodovaní limitného príkazu využívame limitnú cenu. Limitná cena sa odlišuje od aktuálnej trhovej ceny. To znamená, že objednávky nie sú zobchodované okamžite, ale sú zaradené do knihy objednávok, kde čakajú na protistranu, ktorá bude akceptovať vaše obchodné podmienky. V knihe objednávok bude objednávka zverejnená až kým nebude zobchodovaná. Takýto typ objednávky môže byť zrealizovaný tesne po zadaní, alebo nemusí byť zrealizovaný nikdy.

 • Limitná cena je vyššie ako trhová cena v prípade, že chceme v budúcnosti predávať drahšie.
 • Limitná cena je nižšie ako trhová cena v prípade, že chceme v budúcnosti kupovať lacnejšie.

Predtým, ako si vysvetlíme limitný príkaz na príkladoch, je potrebné vysvetliť si možnosti Take profit a Stop loss. Tieto podmienky viete pridať vtedy, keď zadávate limitný alebo trhový príkaz ako zobrazuje obrázok dole.

Stop loss a Take profit. Zdroj: Okex
Stop loss a Take profit. Zdroj: Okex

To znamená, že pri zadávaní objednávky viete prednastaviť stopovú cenu objednávky. Po úplnom vyplnení objednávky tak systém zadá príkaz Stop. Príkaz je aktivovaný, ak cena dosiahne spúšťaciu Trigger cenu.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Trading, cesta k úspechu - Najčastejšie chyby

Otvoriť účet na OKEx

Príklad na nákupnú limitnú objednávku

 • Trhová cena BTC = 47 870 $
 • Limitná cena na nákup = 46 500 $

Bitcoin sa aktuálne obchoduje na cenovej úrovni 47 870 $. Vy predpokladáte, že cena bude klesať od tohto bodu na support na hladine 46 500 $. Myslíte si, že cena tu vytvorí lokálne minimum, od ktorého sa následne odrazí znovu do rastúceho trendu. Preto zadávate nákupnú limitnú objednávku s cenou 46 500 $. Do príkazu vám ostáva zadať už len množstvo kryptomeny, ktorú chcete obchodovať, čo je v našom prípade 1 BTC.

Limitný príkaz na nákup. Zdroj: Okex
Limitný príkaz na nákup. Zdroj: Okex

Príklad na predajnú limitnú objednávku

Bitcoin sa aktuálne obchoduje na cenovej úrovni 47 870 $. Teraz je situácia opačná a vy predpovedáte, že cena pôjde smerom nahor a narazí na rezistenciu na hladine 49 500 $. Myslíte si, že na tomto pásme cena vytvorí lokálne maximum a následne bude klesať. Preto zadávate predajnú limitnú objednávku s hodnotou 49 500 $. Do príkazu vám ostáva zadať už len množstvo kryptomeny, ktorú chcete obchodovať, čo je v našom prípade 1 BTC.

Limitný príkaz na predaj. Zdroj: TradingView
Limitný príkaz na predaj. Zdroj: TradingView

Trhový príkaz – Market

Ďalším typom príkazu je Market. Tento typ príkazu pracuje s aktuálnou trhovou cenou. To znamená, že túto cenu nemusíte ani do príkazu zadávať, pretože burza vám ju automaticky zadá sama. Tieto typy objednávok nie sú zaradené do knihy objednávok, ale sú zobchodované okamžite. Jediné, čo potrebujete urobiť, je zadať množstvo kryptomeny, ktorú chcete nakupovať alebo predávať. V tomto prípade sme zadali množstvo 1 BTC, resp. 50 000 USDT.

Market príkaz na nákup a predaj. Zdroj: OKEx
Market príkaz na nákup a predaj. Zdroj: OKEx

Stopový príkaz – Stop

Posledným základným typom príkazu je príkaz Stop. Ide o klasické trhové alebo limitné objednávky, ktoré sme si pred chvíľou vysvetľovali, avšak tieto objednávky sú vytvorené až v prípade, ak cena dosiahne stop (trigger/spúšťaciu) cenu. Počas doby, keď objednávka nie je zobchodovaná, tak je príkaz zobrazený v zozname otvorených príkazov. Znamená to, že keď cena dosiahne stopovú cenu, vtedy vznikne trhová alebo limitná objednávka. Predtým, ako si vysvetlíme nákupný a predajný príklad na tento typ objednávky, je podstatné vysvetliť si pojem Conditional a OCO.

Coinditional – Príkazy na podmienené zastavenie majú jednu spúšťaciu cenu. Keď aktuálna cena prekročí spúšťaciu úroveň, zadá sa trhový alebo limitný pokyn.

OCO – Vyberiete si spúšťaciu (trigger) cenu a order cenu objednávky pre svoju stopovú aj cieľovú cenovú hladinu. Keď sa trhová cena dotkne niektorého z vašich spúšťačov, vaša objednávka sa zadá a druhý spúšťač sa zruší. Na rozdiel od príkazu Conditional máte dve spúšťacie ceny.

My si budeme vysvetľovať príklady na type Conditional. Teraz nám stačí vysvetliť si základné pojmy, ktoré sa vyskytujú pri zadávaní tohto typu príkazu:

 • Trigger price – Je to spúšťacia cena, ktorá predstavuje podmienku nevyhnutnú na to, aby bol vytvorený trhový alebo limitný príkaz.
 • Price – Je to cena, za ktorú sa realizuje nákup alebo predaj. Buď ide o limitnú cenu, alebo o trhovú cenu.
 • Amount – Množstvo kryptomeny, ktorú chcete predávať alebo nakupovať.

Príklad na nákupnú stopovú objednávku

 • Trhová cena BTC = 30 000 $
 • Spúšťacia cena (trigger) = 31 000 $
 • Limitná cena na nákup = 31 500 $ (môže byť aj Market)

Bitcoin sa aktuálne obchoduje na cenovej úrovni 30 000 $. Predpokladáte, že rastúci trend bude pokračovať, ale jeho potvrdenie nastane definitívne až vtedy, keď cena prekoná hladinu 31 000 $. Táto hladina totižto predstavuje poslednú kľúčovú rezistenciu, ktorá musí byť prekonaná na to, aby cena mohla dlhodobo pokračovať smerom nahor. Preto zadávate nákupný stopový príkaz s trigger price 31 000 $ a order price 31 500 $. To znamená, že keď cena dosiahne 31 000 $, v ten moment sa vytvorí limitná objednávka s cenou 31 500 $. Tento rozdiel zabezpečuje, že vaša objednávka bude s vysokou pravdepodobnosťou zobchodovaná celá. Do príkazu vám ostáva zadať už len množstvo kryptomeny, ktorú chcete obchodovať, čo je v našom prípade 1 BTC.

Príkaz stop na nákup. Zdroj: Okex
Príkaz stop na nákup. Zdroj: Okex

Príklad na predajnú stopovú objednávku

 • Trhová cena BTC = 30 000 $
 • Spúšťacia cena (trigger) = 28 900 $
 • Limitná cena na predaj = 28 500 $ (môže byť aj Market)
PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Trading, cesta k úspechu – Kapitál na burzovom účte #9

Bitcoin sa aktuálne obchoduje na cenovej úrovni 30 000 $. Vy ste svoj prvý nákup realizovali za hodnotu 28 500 $. To znamená, že v súčasnosti ste v zisku, ale chcete sa v budúcnosti chrániť pred možnou stratou. Preto zadávate príkaz Stop na predaj s parametrami trigger price 28 900 $ a order price 28 500 $ (hodnota vášho prvého nákupu). To znamená, že keď cena dosiahne hladinu 28 900 $, v tom momente sa vytvorí limitný príkaz na predaj s cenou 28 500 $ (cena vášho prvého nákupu). V najhoršom scenári tak skončíte na nule a stratu nebudete mať žiadnu. Do príkazu vám ostáva zadať už len množstvo kryptomeny, ktorú chcete obchodovať, čo je v našom prípade 1 BTC.

Príkaz stop na predaj. Zdroj: Okex
Príkaz stop na predaj. Zdroj: Okex

Maržová burza OKEx

Na maržovej burze viete využívať možnosti finančnej páky. Táto možnosť sa však neodporúča začiatočníkom, pretože ide o veľmi rizikovú záležitosť. Obchodovanie s finančnou pákou totižto predstavuje nielen vysoký potenciál výnosu, ale aj vysoké riziko. Čím vyššiu finančnú páku zvolíte, tým vyššie je riziko, ale aj potenciálny výnos. Riziko spočíva v likvidačnej cene. Ak je páka príliš vysoká, likvidačná cena je veľmi blízko trhovej ceny a stačí iba malý výkyv a cena môže túto likvidačnú cenu dosiahnuť a následne bude vaša pozícia celá zlikvidovaná. OKEx poskytuje dva typy finančných pák:

Isolated – Otvorené pozície počítajú maržu, zisky a straty oddelene. Keď ste zlikvidovaný, vaša maximálna strata je obmedzená na maržu danej pozície.

Cross – Vaša pozičná marža je obmedzená na hodnotu aktíva, s ktorým obchodujete. Keď ste v likvidácii, vaša maximálna strata je obmedzená na zostatok tohto jednotlivého majetku na vašom účte.

Typy obchodných príkazov sú rovnaké ako v prípade spotovej burzy.

Poplatky na burze OKEx

Výber a vloženie kryptomien – Za vklad kryptomeny na burzový účet nie je poplatok. Za výber sa líšia poplatky podľa toho, o akú kryptomenu ide.

Obchodné poplatky – Obchodné poplatky sa líšia podľa toho, či ste tvorca (maker) alebo príjemca (taker). Potom záleží na finančnom objeme, ktorý ste v posledných 30 dňoch zobchodovali a na množstve OKB tokenov, ktoré držíte. Poplatky za spot trading sa u makerov pohybujú vo výške -0,01 až 0,1 % (pri obchodovaní veľkých finančných objemov vám burza časť financií vráti). Taker platí z uskutočneného obchodu 0,03 až 0,15 % poplatok.

Poplatky za pákové obchodovanie – Výška poplatku závisí od typu obchodovanej kryptomeny a od výšky páky.

Záver

Burza OKEx sa radí medzi populárne kryptomenové burzy na svete. Poskytuje zabezpečenie používateľských účtov a na rozdiel od konkurencie sa snaží odstraňovať bezpečnostné chyby prostredníctvom odmeňovania používateľov v prípade, že nejakú chybu odhalia. Odmeny sú vyplácané v ETH.

Výhodou burzy je aj klientská podpora, ktorá je na dobrej úrovni a disponuje online chatom a ticketmi. Celkovo by sme mohli zhodnotiť burzu napriek jej krátkej histórii ako dôveryhodnú. Napriek tomu je nevyhnutnosťou okamžite po prvom prihlásení nastaviť dvojfaktorové overenie a overenie totožnosti. Či už ste začiatočník alebo pokročilý obchodník, na svoje si prídete v oboch prípadoch. V prípade, že sa rozhodnete registrovať na burze Okex, tak vás čaká zaujímavý bonus. Ak totižto nakúpite tokeny za minimálne 100 $, obdržíte ako darček Bitcoin v hodnote 10 $.

Otvoriť účet na OKEx

FAQ burzy OKEx

Burza OKEx ponúka širokú paletu služieb. Zároveň sa radí medzi najstaršie a najdôveryhodnejšie burzy.
OKEx hodnotíme ako jednu z najdôveryhodnejších búrz.
Áno, dajú sa tu nakúpiť kryptomeny.
Poplatky sú tu od 0,080 % do -0,010 % pre VIP členov.
Áno, dokonca sa zatiaľ nevyžaduje ani KYC.
Zatiaľ nie, ale sú tu isté obmedzenia.

Binance