Crypto.com recenzia – Návod, poplatky a kryptokarta

Burza sa nezaraďuje ani medzi najnovšie, ani medzi najstaršie kryptomenové zmenárne. Obchodná sekcia určite nezaostáva za konkurenciou a ponúka základné typy príkazov, ktorými vie vyhovieť väčšine používateľov. Pri obchodovaní kryptomien ale burza určite nekončí a navyše poskytuje mnoho ďalších produktov, kde viete svoje peniaze zhodnotiť alebo ušetriť.

a reviewee logo

92%

2. miesto

Dôveryhodnosť

90 %

Podpora a komunikácia

90 %

Poplatky

90 %

Registrácia a verifikácia

92 %

Dostupné služby

100 %

Rozhranie a prehľadnosť

92 %

POZITÍVA

 • Veľká ponuka služieb

 • Vlastná banková karta

 • Ponuka stakingu

NEGATÍVA

 • Vyššie poplatky

 • Menej známa burza

Burza Crypto.com je jedna zo známych kryptomenových búrz. Viac ako 10 miliónov používateľov z celého sveta sa zaregistrovalo práve na tejto burze. Crypto.com poskytuje obchodovanie s viac ako 100 kryptomenami. Oficiálny názov je MCO Malta DAX Limited a založili ju zakladatelia Bobby Bao, Gary Or, Kris Marszalek a Rafael Melo. Burza bola založená v júni 2016. Nejde teda ani o najstaršiu kryptomenovú zmenáreň, no nezaraďuje sa ani medzi tie najnovšie. Predstavujeme Crypto.com návod. Obsahom článku je aj Crypto.com recenzia.

Od roku 2016 burza pomaly ale isto získava na popularite. Má dokonca svoj vlastný coin CRO, ktorý poskytuje užívateľom možnosť získať odmeny pomocou stakovania. Ďalšou výhodou burzy Crypto.com je aj vysoká likvidita a množstvo produktov. Určite je potrebné spomenúť napríklad vlastnú aplikáciu, peňaženku alebo kreditnú kartu.

Podľa vlastných skúseností vieme povedať, že overenie totožnosti trvá iba niekoľko minút. Na jednoduchosti je založené aj otvorenie účtu bez akýchkoľvek poplatkov. Za zmienku určite stojí aj Visa karta, ktorá je zadarmo a dokonca s možnosťou cashbacku až do 8 % pri platbách. Tu však výhody ani zďaleka nekončia, pretože viete získať 100 % cashback pri službách ako Netflix, Spotify a Amazon Prime.

Burza má aj svoje nevýhody. Medzi hlavné nevýhody patrí hlavne neprehľadná a komplikovaná štruktúra poplatkov, pomerne krátka história a slabý zákaznícky servis. Napriek týmto nevýhodám burza neustále vyvíja svoj ekosystém a snaží sa dohnať konkurenciu. Poďme sa teda spolu pozrieť na produkty, ktorými disponuje burza Crypto.com.

Otvoriť účet na Crypto.com

Crypto.com a ich zabezpečenie

Burza tvrdí, že až 100 % kryptomien je uložených v Cold storage. To znamená, že burza sa takýmto spôsobom chráni pred hackermi, ktorí v tomto prípade nebudú mať prístup ku kryptomenám. Takýmto zabezpečením disponuje väčšina popredných kryptomenových búrz a nielen Crypto.com. Burza ďalej spolupracuje s firmou Ledger a uchováva svoje kryptomeny v Ledger vault.

Tu však zabezpečenie burzy Crypto.com nekončí. Burza totižto využíva aj zabezpečovanie účtov cez hardvérové bezpečnostné modely a technológiu viacerých podpisov. Využíva teda svoje vlastné firemné prostriedky, aby zabezpečila transakcie klientov.

Čím je burza špecifická, je práve prvé prihlásenie. Vyžaduje sa od vás už pri prvom prihlásení viacfaktorové overenie cez telefón, heslo, vaše biometrické údaje a e-mail. V tomto momente prejdeme na ďalšiu kapitolu, kde si vysvetlíme, ako postupovať pri registrácii účtu na burze.

Ako si registrovať účet

Na to, aby ste sa úspešne zaregistrovali na burze Crypto.com potrebujete prejsť na nasledujúci link – auth.crypto.com/users/sign_up. Najbližšie kroky, ktoré potrebujete spraviť, sú:

 1. Na obrázku nižšie je potrebné zadať údaje ako: meno, priezvisko, národnosť, dátum narodenia, e-mail a vaše heslo. Poprípade môžete vyplniť aj referral link.
 2. Dáte si vytvoriť účet a následne navštívite vašu e-mailovú schránku, kde potvrdíte svoju registráciu.
Registrácia účtu. Zdroj: Crypto.com
Registrácia účtu. Zdroj: Crypto.com

Úspešne ste si teda aktivovali účet a teraz je nutné spustiť dvojfaktorové zabezpečenie pomocou aplikácie AUTH alebo Google Authenticator. Okrem dvojfaktorového overenia prejdete aj overením totožnosti KYC. Toto overenie sa realizuje prostredníctvom fotografie vášho identifikačného dokladu a selfie fotografie s dokladom.

Čím sa burza odlišuje od konkurencie je to, že už pri prvom prihlásení do Crypto.com vás automaticky žiada o dvojfaktorové overenie a overenie totožnosti. Keď sa prvýkrát prihlásite na účet, burza sa vás okamžite bude pýtať, aby ste zadali vaše telefónne číslo. Na váš mobil následne príde 6-miestny kód, ktorý opíšete.

Pomocou 6-miestneho kódu ste verifikovali vaše telefónne číslo. Teraz je na rade overenie vašej totožnosti. Burza bude automaticky vyžadovať overenie prostredníctvom dokumentu. Viete si zvoliť, či sa chcete verifikovať prostredníctvom vodičského alebo občianskeho preukazu.

Keď si vyberiete dokument, tak je potrebné ho odfotografovať. V tomto kroku sa viete presmerovať aj na mobilné zariadenie, a to v prípade, že v počítači nemáte priamo uloženú fotografiu vášho dokumentu. Následne je potrebné urobiť s týmto dokumentom aj selfie fotografiu. Na tejto fotke však musí byť na papieri zreteľne napísaný aj názov burzy s dátumom, kedy ste fotku spravili. Podľa vlastných skúseností vieme povedať, že verifikácia takýchto fotografií prebehla bez problémov a takmer okamžite, preto je diskutabilné, či to vôbec skúmajú do hĺbky.

Otvoriť účet na Crypto.com

2FA na burze Crypto.com

Momentálne sa už vieme pohybovať v rozhraní burzy Crypto.com. Najprv je potrebné ísť vpravo hore cez ikonku vášho profilu do sekcie Security.

Dvojfaktorové overenie. Zdroj: Crypto.com
Dvojfaktorové overenie. Zdroj: Crypto.com

V tejto sekcii viete okrem dvojfaktorového overenia aj nastavovať vaše heslo účtu. Keď kliknete na dvojfaktorové overenie, otvorí sa vám tabuľka, kde uvidíte váš kľúč a QR kód. QR kód si oskenujte pomocou autentifikačnej aplikácie v mobile. Dôležité je uchovať aj kľúč, ktorý vidíte vedľa QR kódu, a to hlavne v prípade, ak stratíte prístup k vašej aplikácii.

Druhy peňaženiek – vklad a výber

Predtým, ako si vysvetlíme ako vkladať a vyberať finančné prostriedky na burze Crypto.com, je dôležité vedieť, kde sa nachádzajú jednotlivé peňaženky. Tie sa nachádzajú v sekcii Wallet. Burza disponuje troma základnými peňaženkami:

 • spotová peňaženka
 • maržová peňaženka
 • derivátová peňaženka

V prvom kroku, keď vkladáte peniaze na burzu, je potrebné previesť peniaze práve na spotovú peňaženku, z ktorej už následne viete presúvať peniaze aj na iné peňaženky. Vkladať peniaze na spotovú peňaženku viete cez:

 • prevod
 • kartu
 • SEPA platbu
 • Swift prevod cez peňaženku

Ak by ste naopak, chceli zo spotovej peňaženky prostriedky vyberať, máte na výber tieto možnosti:

 • prevodom na svoju kryptomenovú peňaženku alebo burzu
 • výmenou kryptomeny za eurá a následne SEPA prevodom na účet

Spotová peňaženka na burze Crypto.com

Vklad na spotovú peňaženku prebieha rovnako ako na iných burzách a postup je veľmi jednoduchý. Tak ako v každej peňaženke, aj po rozkliknutí spotovej peňaženky vidíte možnosti Deposit (vklad), Withdraw (výber) a Trade (obchod). Samotnému obchodovaniu sa budeme venovať až v ďalšej kapitole.

Spotová peňaženka. Zdroj: Crypto.com
Spotová peňaženka. Zdroj: Crypto.com

Vklad na spotovú peňaženku

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Prečo som sa rozhodol kúpiť Bitcoin?

Ak chcete vkladať peniaze na spotovú peňaženku, je potrebné kliknúť na možnosť Deposit. Burza vám vygeneruje vašu unikátnu adresu, ktorá bude prislúchať danej kryptomene. Aj v tomto prípade sa vám zobrazí QR kód a dlhý názov adresy. Buď si skopírujete vašu adresu alebo oskenujte QR kód. Prvé vygenerovanie adresy môže chvíľu trvať.

Vklad na burzu. Zdroj: Crypto.com
Vklad na burzu. Zdroj: Crypto.com

Skopírujete danú adresu do externej peňaženky alebo burzy odkiaľ chcete presúvať vaše kryptomeny. Netreba zabudnúť ani na sieť, cez ktorú chcete previesť peniaze.

Výber zo spotovej peňaženky

Ak chcete vyberať peniaze zo spotovej peňaženky, je potrebné zvoliť možnosť Withdraw. Máte na výber dve možnosti ako vybrať kryptomeny. Buď vyberiete kryptomeny do externej peňaženky alebo burzy, alebo interne presuniete kryptomeny v rámci burzy Crypto.com.

Výber z burzy. Zdroj: Crypto.com
Výber z burzy. Zdroj: Crypto.com

Maržová peňaženka na burze Crypto.com

Maržová peňaženka na rozdiel od spotovej peňaženky podlieha oveľa väčšiemu riziku. S týmto rizikom je však spojený aj väčší potenciál výnosu. Maržové obchodovanie sa neodporúča začiatočníkom a mali by ho aplikovať iba skúsení obchodníci.

Aj samotná burza vás hneď pri prvej návšteve maržového obchodovania upozorní na riziká spojené s týmto trhom. Musíte teda akceptovať, že ste si vedomý, že vstupujete na vysoko rizikový trh. Zadáte teda Open Margin Wallet.

Následne musíte prehlásiť, že nie ste občanom jednej z krajín, kde je zakázané obchodovanie s maržou na burze Crypto.com. Obchodovanie s maržou je momentálne k dňu 23. 10. 2021 zakázané v nasledujúcich krajinách: Austrália, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Hongkong, Írsko, Taliansko, Japonsko, Malta, Čínska ľudová republika, Seychely, Singapur, Švajčiarsko, Turecko, Anglicko a USA.

Ako vidíte, Slovenská a Česká republika nie sú zahrnuté v tomto zozname, takže si môžete pokojne založiť vašu maržovú peňaženku.

Otvorenie maržovej peňaženky. Zdroj: Crypto.com
Otvorenie maržovej peňaženky. Zdroj: Crypto.com

Po úspešnom prihlásení sa a vytvorení maržovej peňaženky môžete vstúpiť do jej rozhrania, ktoré vám približuje nasledujúci obrázok.

Maržová peňaženka. Zdroj: Crypto.com
Maržová peňaženka. Zdroj: Crypto.com

Pri každej kryptomene v maržovej peňaženke máte na výber tieto možnosti:

 • Transfer – Je to obyčajné presúvanie kryptomien zo spotovej peňaženky na maržovú, alebo naopak.
 • Borrow/Repay – V prípade splácania neuhradeného dlhu na vašej maržovej peňaženke, musí byť stále k dispozícii rovnaký typ virtuálneho aktíva, aby bolo možné splatiť požičané virtuálne aktívum a akumulované úroky. V tejto možnosti si teda môžete čiastočne splácať svoj dlh. Splácanie dlhu prebieha vždy v rovnakom type virtuálneho aktíva.

Splátka istiny pôžičky = (nesplatená istina úveru ÷ nesplatený zostatok) × (splatenie)

Splácanie úrokov = (nezaplatený úrok ÷ nesplatený zostatok) × (splatenie)

 • Trade – Táto možnosť slúži na obchodovanie, avšak tomu sa budeme venovať v inej kapitole.

Otvoriť účet na Crypto.com

Derivátová peňaženka na burze Crypto.com

Podmienky vstupu na derivátovú peňaženku sú rovnaké ako v prípade maržovej peňaženky. Aj tu musíte súhlasiť s podmienkami a s tým, že ste si vedomý, že vstupujete na rizikový trh. Zoznam krajín, kde je zakázané vytvárať derivátovú peňaženku, sa zhoduje so zoznamom, ktorý sme si predstavili pri maržovej peňaženke.

Derivátová peňaženka. Zdroj: Crypto.com
Derivátová peňaženka. Zdroj: Crypto.com

Derivátová peňaženka poskytuje:

 • Transfer – Je to obyčajné presúvanie kryptomien zo spotovej peňaženky na derivátovú, alebo naopak.
 • Convert – Konvertovanie kryptomien na derivátovej peňaženke.

Crypto.com – sekcia obchodovania

Po úspešnej registrácii, prihlásení sa do účtu a nastavení dvojfaktorového overenia a overenia totožnosti sme prvýkrát vložili peniaze na náš účet. Teraz ste pripravený prejsť do sekcie obchodovania. Nasledujúci obrázok zobrazuje obchodnú platformu burzy.

Rozhranie obchodnej platformy. Zdroj: Crypto.com
Rozhranie obchodnej platformy. Zdroj: Crypto.com
 1. Hlavička – V tejto hornej časti obchodného rozhrania sa nachádzajú nastavenia účtu. Viete sa tu dostať do vašich peňaženiek, poprípade si zmeniť jazyk alebo sa prepnúť medzi spotovou, derivátovou a lending platformou.
 2. Graf – Táto časť vám poskytuje lepší prehľad o samotnom trhu prostredníctvom sviečkového grafu. Viete tu využívať mnoho obchodných nástrojov, ktoré sú priamo napojené na externú platformu Tradingview. V tejto sekcii si viete meniť aj menový pár, ktorý chcete obchodovať.
 3. Order book – Order book je v preklade kniha objednávok a predstavuje zoznam pokynov, ktoré burza Crypto.com používa na zaznamenanie záujmu kupujúcich a predávajúcich. Ďalej tu môžete vidieť aj históriu obchodov, ktoré sú časovo zoradené.
 4. Zadávanie objednávok – Táto sekcia je asi najdôležitejšia, pretože práve tu sa zadávajú jednotlivé typy objednávok, ktorými uskutočňujete vaše obchody. Základné príkazy, ktorými viete obchodovať na burze Crypto.com, sú: Limit, Market, Stop limit a Stop loss.
 5. Otvorené objednávky – V tejto sekcii obchodného rozhrania vidíte dva základné údaje. Prvým je zoznam otvorených objednávok, ktoré sú zoradené. Druhým údajom je história vašich objednávok, ktoré už boli zrealizované.
 6. Aktíva – V tejto poslednej časti sa nachádza zoznam vašich aktív, ktorými disponujete.

Ako obchodovať na spotovej burze

Na platforme obchodného rozhrania viete vpravo hore zmeniť na akej burze chcete obchodovať. Máte na výber spotový alebo maržový trh. Táto prvá časť kapitoly o obchodovaní sa bude zaoberať práve spotovou burzou. Spotová burza poskytuje základné štyri príkazy obchodovania:

 • Limit
 • Market
 • Stop Limit
 • Stop loss (po rozkliknutí Stop limit)
Druhy objednávok. Zdroj: Crypto.com
Druhy objednávok. Zdroj: Crypto.com

Na spotovej burze sa obchoduje s aktuálnou trhovou cenou. Ako používať jednotlivé príkazy? To si vysvetlíme v nasledujúcich kapitolách.

Limitné príkazy

Prvý príkaz, ktorý môžete využívať na obchodovanie, je príkaz Limit. Limitná cena nie je to isté ako trhová cena a má vždy odlišnú hodnotu, a to tak že:

 • Keď predávate, limitná cena je vyššie ako aktuálna trhová cena, pretože v budúcnosti plánujete predať drahšie.
 • Keď nakupujete, limitná cena je nižšie ako aktuálna trhová cena, pretože v budúcnosti plánujete nakúpiť lacnejšie.

Ak teda vytvárate príkaz, ktorý obsahuje limitnú cenu odlišnú od aktuálnej ceny, znamená to, že vaša objednávka bude zaradená do knihy objednávok. Zaradenie objednávky do knihy objednávok znamená, že potrebuje počkať na protistranu, ktorá bude súhlasiť s vašou ponukou. Takáto limitná objednávka preto môže byť vyplnená aj niekoľko sekúnd po vytvorení, ale taktiež nemusí byť vyplnená nikdy.

Príklad na limitný nákup

 • Trhová cena BTC = 47 870 $
 • Limitný nákup = 46 500 $

Bitcoin sa v súčasnosti obchoduje za cenu 47 870 $. Vy si myslíte, že cena pôjde do mierneho poklesu až na hodnotu 46 500 $. Túto zónu považujete za nákupnú a myslíte si, že sa cena po miernom poklese od tejto hladiny odrazí smerom nahor. Preto zadávate nákupnú limitnú objednávku s cenou 46 500 $. Na záver už len zvolíte množstvo kryptomeny, ktorú chcete obchodovať, čo je v našom príklade 1 BTC.

Limitný príkaz na nákup. Zdroj: Crypto.com
Limitný príkaz na nákup. Zdroj: Crypto.com

Príklad na limitný predaj

 • Trhová cena BTC = 47 870 $
 • Limitný predaj = 49 500 $

Bitcoin sa v súčasnosti obchoduje za cenu 47 870 $. Teraz je však situácia na trhu opačná a vy si myslíte, že cena pôjde od tejto hladiny smerom nahor. Hladinu 49 500 $ považujete za rezistenčnú zónu, kde cena vytvorí v budúcnosti lokálne maximum. Preto zadávate predajnú limitnú objednávku s cenou 49 500 $. Na záver už len zvolíte množstvo kryptomeny, ktorú chcete obchodovať, čo je v našom príklade 1 BTC.

Limitný príkaz na predaj. Zdroj: Crypto.com
Limitný príkaz na predaj. Zdroj: Crypto.com

Trhový príkaz – Market

Druhý typ príkazu, ktorý viete aplikovať, je Market. Pri tomto type príkazu obchodujete s aktuálnou trhovou cenou. Z tohto dôvodu nemusíte do objednávky ani zadávať cenu, pretože burza vám poskytne automatické vyplnenie trhovej ceny. Výhodou je, že takéto objednávky sú realizované okamžite, keď ich zadáte a nemusíte čakať na protistranu v knihe objednávok, ako v prípade limitných objednávok. Jediné, čo potrebujete vypĺňať, je množstvo kryptomeny, ktorú chcete obchodovať.

Market príkaz na nákup a predaj. Zdroj: Crypto.com
Market príkaz na nákup a predaj. Zdroj: Crypto.com

Limitný Stop príkaz – Stop limit

Tretím typom zadávania príkazov na spotovej burze je Stop limit. Ide o klasické limitné objednávky, ale navyše tu potrebujete zadať stopovú cenu, ktorá slúži ako podmienka na uskutočnenie týchto limitných objednávok. Jednoducho povedané, ak cena dosiahne stopovú cenu, vtedy sa vám vytvorí vaša limitná objednávka.

 • Stop – Stop cena predstavuje hladinu, ktorú musí cena kryptomeny dosiahnuť na to, aby mohla byť vytvorená limitná objednávka.
 • Price – Je to limitná cena rovnaká, akú sme si predstavovali v prípade limitných objednávok. Za túto cenu bude realizovaný nákup, resp. predaj.
 • Amount – Ide o množstvo kryptomeny, ktorú plánujete obchodovať.
PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Ktorý obchodný štýl je najlepší pre trading?

Limitný Stop príkaz – príklad nákupu

 • Trhová cena BTC = 30 000 $
 • Stop = 31 000 $
 • Price = 31 500 $

Bitcoin sa momentálne obchoduje na cene 30 000 $. Predpokladáte, že cena bude rásť, ale chcete si počkať na prerazenie kľúčovej rezistencie, aby sa vám definitívne potvrdil rastúci trend. To znamená, že sa chystáte nakupovať o mierne vyššiu cenu ako je súčasná cena, a preto potrebujete limitovať túto cenu z dôvodu, aby ste neplatili príliš vysokú hodnotu.

Kľúčová rezistencia, ktorú podľa vás musí Bitcoin prekonať, je na hladine 31 000 $. Ak cena prekoná túto rezistenciu, tak definitívne sa potvrdí dlhodobý rastúci trend. Preto zadávate nákupnú limitnú stop objednávku so stopovou cenou 31 000 $ a limitnou cenou 31 500 $. Znamená to, že keď Bitcoin prekoná 31 000 $, vám sa vytvorí limitná objednávka s cenou 31 500 $. Najvyššiu cenu, akú zaplatíte za Bitcoin, je 31 500 $. Rozdiel medzi stopovou a limitnou cenou slúži k tomu, aby sa nestalo, že vaša objednávka nebude realizovaná. Na záver už len zvolíte množstvo kryptomeny, ktorú chcete obchodovať, čo je v našom príklade 1 BTC.

Stop limit príkaz na nákup. Zdroj: Crypto.com
Stop limit príkaz na nákup. Zdroj: Crypto.com

Limitný Stop príkaz – príklad predaja

 • Trhová cena BTC = 30 000 $
 • Stop = 28 900 $
 • Price = 28 500 $

Aktuálna cena, za ktorú sa Bitcoin obchoduje, je 30 000 $. Vy ste už realizovali prvý nákup na cene 28 500 $. V súčasnosti ste ziskový, ale chcete sa vyvarovať potenciálnej budúcej strate. Preto vytvoríte predajnú stopovú limitnú objednávku v prípade, že by cena náhodou začala padať smerom nadol. Príkaz bude obsahovať stop cenu 28 900 $ a limitnú cenu 28 500 $ (hodnota vášho pôvodného nákupu). Ak cena dosiahne 28 900 $, bude vytvorená limitná predajná objednávka na cene 28 500 $. Na záver už len zvolíte množstvo kryptomeny, ktorú chcete obchodovať, čo je v našom príklade 1 BTC.

Stop-limit príkaz na predaj. Zdroj: Crypto.com
Stop-limit príkaz na predaj. Zdroj: Crypto.com

Otvoriť účet na Crypto.com

Stop loss príkaz

Štvrtý typ príkazu, ktorý viete aplikovať na burze Crypto.com, je možnosť Stop loss. Stačí, keď sa nastavíte myškou na limitnú limitnú objednávku a rozkliknete možnosť Stop loss ako zobrazuje obrázok nižšie.

Stop-loss. Zdroj: Crypto.com
Stop-loss. Zdroj: Crypto.com

Základným rozdielom medzi príkazmi Stop limit a Stop loss je práve to, akým spôsobom je vyplňovaná objednávka. V prípade Stop lossu môže byť zrealizovaný obchod aj za cenu, s ktorou nemusíte byť spokojný. Naopak, Stop limit môže byť realizovaný za cenu maximálne takú, akú ste vopred stanovili.

 • Stop loss – Ak napríklad predávate pri stopovej cene 30 000 $, predaj môže byť realizovaný aj za nižšie ceny. Preto sa môže stať, že predaj nastane aj pri cene, s ktorou nebudete spokojný.
 • Stop limit – Ak napríklad predávate pri stopovej cene 30 500 $, tak zadáte limitnú objednávku pri hodnote 30 000 $. To znamená, že keď cena prekoná 30 500 $, vám sa začne realizovať limitný predaj na 30 000 $ a teda dopredu viete, že najnižšiu cenu, za ktorú predáte, je hodnota 30 000 $.

To isté platí aj pre príkaz Take profit. Jediný rozdiel je, že Stop loss zabraňuje veľkým stratám a príkaz Take profit umožňuje vyberať zisky. Nasledujúce obrázky poukazujú na Stop loss v prípade nákupnej a predajnej objednávky.

Stop-loss na predaj a nákup. Zdroj: Crypto.com
Stop loss na predaj a nákup. Zdroj: Crypto.com

Ako obchodovať na maržovej burze

Na to, aby ste sa dostali na maržovú burzu, stačí v hlavičke prepnúť Spot na Margin. Druhou možnosťou je, že nad zadávaním objednávok zmeníte maržovú burzu a následne kliknete na Adjust Leverage. Tu si viete nastavovať veľkosť páky, s ktorou plánujete obchodovať.

Nastavenie páky. Zdroj: Crypto.com
Nastavenie páky. Zdroj: Crypto.com

Finančná páka vám umožňuje požičať si finančné prostriedky, vďaka ktorým viete maximalizovať svoj potenciálny výnos, no netreba zabúdať na to, že maximalizujete aj riziko. Finančnú páku na burze Crypto.com viete využiť až do výšky 10X. Výnosy aj straty z obchodu znáša iba ten, kto si finančné prostriedky požičal. Všeobecne sa neodporúča používať finančnú páku v prípade, že ste začiatočník a obzvlášť nie na kryptomenovom volatilnom trhu.

Čím vyššiu finančnú páku zvolíte, tým väčšie výnosy môžete dosiahnuť, ale taktiež podliehate väčšiemu riziku. Riziko predstavuje hlavne likvidáciu vašej pozície. Pozícia je zlikvidovaná, keď cena dosiahne likvidačnú cenu. Čím vyššia páka je zvolená, tým bližšie k trhovej cene sa nachádza likvidačná cena. Pri vysokej páke teda stačí niekedy iba menší výkyv a vaša pozícia je zlikvidovaná.

Práve finančná páka je základným rozdielom medzi maržovou a spotovou burzou. Čo sa týka jednotlivých obchodných príkazov, tak tie sú identické ako v prípade spotovej burzy, kde sme si ich aj vysvetľovali na príkladoch.

Derivátová burza na Crypto.com

Na derivátovej burze viete využívať finančnú páku až do výšky 100X. Taktiež sa vám tu zobrazí možnosť ďalších typov príkazov, ktoré si v tejto kapitole priblížime. Predtým, ako si ukážeme príklady týchto príkazov, je potrebné vysvetliť si zopár skratiek, ktoré sa na derivátovej burze vyskytujú.

GTC (good till cancel) – Ide o objednávky, ktoré zostávajú v knihe objednávok kým nie sú vyplnené alebo zrušené používateľom.

FOK (fill or kill) – FOK objednávka umožňuje špecifikovať cenu, za ktorú sa má obchod realizovať, ale realizácia nastane iba vtedy, ak je objednávku možné naplniť úplne. Ak objednávka nie je vyplnená celá, ale iba čiastočne, tak v tom prípade je zrušená.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Bitcoin verzus akcie – Do čoho investovať!

IOC (immediate or cancel) – Táto objednávka vyžaduje okamžité vykonanie celého príkazu alebo jeho časti, pričom nevyplnené časti sa zrušia. Na rozdiel od príkazu FOK je možné vyplniť objednávku iba čiastočne.

Príkazy Take profit a Stop loss

Obidva príkazy obsahujú tzv. trigger (spúšťaciu) cenu. Keď cena dosiahne spúšťaciu cenu, tak v tom momente vznikne limitný alebo trhový príkaz. To znamená, že po prekročení spúšťacej ceny sa Stop loss alebo Take profit premení na trhový alebo limitný príkaz a zapíše sa do order booku. Aj pri týchto objednávkach platí, že keď cena nedosiahne spúšťaciu cenu, objednávka nebude vytvorená. Derivátové burza navyše poskytuje štyri druhy príkazov:

 • Stop loss Limit
 • Stop loss Market
 • Take profit Limit
 • Take profit Market
Typy objednávok na derivátovej burze. Zdroj: Crypto.com
Typy objednávok na derivátovej burze. Zdroj: Crypto.com

Príklady na Stop loss trhovej/limitnej objednávky

Stop loss sa používa hlavne preto, aby sa zmiernilo riziko a hlavne strata v prípade, že sa cena nevyvíja podľa vašich predstáv. Viete ho zadať aj vtedy, keď nemáte otvorenú pozíciu. Používateľ môže zadať Stop loss pokyn:

 • Sell, ak je spúšťacia cena nižšia ako aktuálna cena
 • Buy, ak je spúšťacia cena vyššia ako aktuálna cena

Príklad na Stop loss limit na predaj

 • Trhová cena = 35 000 $
 • Limitná cena = 28 500 $
 • Spúšťacia (trigger cena) = 30 000 $
Stop-loss limit na predaj. Zdroj: Crypto.com
Stop-loss limit na predaj. Zdroj: Crypto.com

Príklad na Stop loss market na nákup

 • Trhová cena = 35 000 $
 • Limitná cena = neexistuje, pretože pri dosiahnutí spúšťacej ceny sa použije cena trhová
 • Spúšťacia (trigger cena) = 70 000 $
Stop-loss market na nákup. Zdroj: Crypto.com
Stop-loss market na nákup. Zdroj: Crypto.com

Príklady na Take profit trhovej/limitnej objednávky

Príkaz sa používa hlavne na zaistenie ziskov v prípade, že sa cena vyvíja tak, ako ste očakávali. Viete ho zadať aj vtedy, keď nemáte otvorenú pozíciu. Používateľ môže zadať Take profit pokyn:

 • Buy, ak je spúšťacia cena nižšia ako aktuálna cena
 • Sell, ak je spúšťacia cena nad aktuálnou cenou

Príklad na Take profit limit na nákup

 • Trhová cena = 35 000 $
 • Limitná cena = 15 000 $
 • Spúšťacia (trigger cena) = 30 000 $
Take profit limit na nákup. Zdroj: Crypto.com
Take profit limit na nákup. Zdroj: Crypto.com

Príklad na Take profit market na predaj

 • Trhová cena = 35 000 $
 • Limitná cena = neexistuje, pretože pri dosiahnutí spúšťacej ceny sa použije cena trhová
 • Spúšťacia (trigger cena) = 70 000 $
Take profit market na predaj. Zdroj: Crypto.com
Take profit market na predaj. Zdroj: Crypto.com

Otvoriť účet na Crypto.com

Lending – produkt od Crypto.com

Tento produkt na burze Crypto.com vám poskytuje požičiavanie peňazí za kryptomeny bez ich predaja. Inak povedané, vložíte ich ako kolaterál a vezmete si kryptopôžičky na splnenie svojich finančných potrieb. Následne ich môžete napríklad použiť na maržové obchodovanie alebo sa zabezpečíte na iných burzách.

Tieto pôžičky sú ponúkané na burze Crypto.com, zatiaľ čo produkt kryptocredit je k dispozícii v aplikácii Crypto.com. Klienti si môžu vziať až tri pôžičky naraz v závislosti od tých špecifík. Požičať si môžete peniaze v kryptomenách BTC, ETH, USDC a USDT.

Aplikácia od Crypto.com

Okrem webovej verzie si viete stiahnuť aj aplikáciu Crypto.com. Je na nej možné obchodovanie s viac ako 100 kryptomenami a 20 fiat menami. My vám však odporúčame používať prevažne webovú verziu burzy, pretože poskytuje viac možností obchodovania a je prehľadnejšia.

Karta VISA

Ďalším produktom burzy Crypto.com je debetná Visa karta. Burza vám teda premieňa vaše kryptomeny na fiat a vy následne môžete touto kartou platiť. Hlavnou výhodou je cashback pri platbách, spravovanie vašich finančných prostriedkov a vydávanie karty bez poplatkov. Nižšie môžete vidieť porovnanie úrovní kariet.

Debetné karty. Zdroj: Crypto.com
Debetné karty. Zdroj: Crypto.com

CRO stake – Táto hodnota určuje vklad a držanie minimálnej hodnoty vo vašej peňaženke v aplikácii aspoň šesť mesiacov. Čím viac peňazí držíte, tým vyšší máte cashback.

CRO rewards – Tento riadok určuje konkrétne odmeny za platby kartou. Percentá znamenajú výšku cashbacku pri nákupoch. Celý zoznam odmien môžete nájsť na tomto linku.

Crypto.com – CRO staking

Burza Crypto.com má svoju vlastnú kryptomenu s názvom CRO. Najprv existovali dve natívne mince CRO a MCO. Funkcia MCO bola premiestnená na CRO a stala sa tak jedinou mincou. Pomocou aplikácie od burzy viete pri platení za tovar a služby využívať túto kryptomenu. Okrem toho s ňou viete aj obchodovať.

Burza poskytuje aj staking tejto mince. Uzamknutie je vyžadované aspoň na 180 dní. Benefity, ktoré z toho plynu, nájdete na tomto linku. Staking môžu využívať všetci okrem klientov z Hongkongu, SAR, Švajčiarska a Malty.

Aké sú poplatky na Crypto.com?

Na začiatku tohto návodu a recenzie sme si povedali, že jedna z nevýhod burzy Crypto.com je zložitá štruktúra poplatkov. Obchodné poplatky sa rozdeľujú medzi príjemcu (taker) a tvorcu (maker). Rozdelenie týchto poplatkov ukazuje obrázok nižšie.

Tabuľka poplatkov. Zdroj: Crypto.com
Tabuľka poplatkov. Zdroj: Crypto.com

Komunikácia a zákaznícky servis

Na stránke burzy viete nájsť veľmi podrobný systém podpory, ktorý je prevažne riešený formou otázok a odpovedí. Toto ale nie je osobný prístup. Pre osobnejší prístup preto môžete zvoliť aj chat. Mnoho búrz takýto chat neposkytuje. Osobnejšiu interakciu však burza Crypto.com neposkytuje a telefonická podpora nie je dostupná.

Preto sa mnoho klientov obráti práve na možnosť chatu. Tu narážame na problém, pretože nevýhodou je, že odpovede v tomto chate nemusia prísť hneď. Niekedy dokonca čakáte viac ako deň. Dôležité je poznamenať aj to, že komunikácia je výhradne v anglickom jazyku.

Otvoriť účet na Crypto.com

Záver

Burza sa nezaraďuje ani medzi najnovšie, ani medzi najstaršie kryptomenové zmenárne. Obchodná sekcia určite nezaostáva za konkurenciou a ponúka základné typy príkazov, ktorými vie vyhovieť väčšine používateľov. Pri obchodovaní kryptomien ale burza určite nekončí a navyše poskytuje mnoho ďalších produktov, kde viete svoje peniaze zhodnotiť alebo ušetriť.

Rozhranie burzy je pomerne jednoduché a prehľadné a poplatky s províziami sú konkurencieschopné. Jedna z hlavných nevýhod burzy jej centralizácia, ktorá by mala byť s odstupom času vyriešená. Záverečné hodnotenie burzy Crypto.com je, že burza je dôveryhodná, s pomerne slušnou likviditou a vhodná pre začiatočníkov.

Otvoriť účet na Crypto.com

FAQ burzy Crypto.com

Burza Crypto.com ponúka širokú paletu služieb a vlastnú kreditnú kartu.
Crypto.com hodnotíme ako jednu z najdôveryhodnejších búrz.
Áno, dajú sa tu nakúpiť kryptomeny.
Poplatky sú tu od 0,04 % do 0,4 % ako maker, od 0,1 % do 0,4 % ako taker. Poplatok za nákup kartou je 2,99 %.
Áno, burza má veľmi priateľské rozhranie a live podporu, kde vám pomôžu s čímkoľvek.
Áno, je potrebné KYC overenie.

Binance