Kriptomat návod – Recenzia, poplatky a nákup kryptomien

Kriptomat je jedna z najväčších európskych búrz. Môžeme ju prirovnať ku Coinbase. Kriptomat.io je burza, ktorá ako prvá dostala licenciu a certifikát na území EU: ISO/IEC 27001:2013. Vďaka vysokej bezpečnosti, reguláciám a prísnej ochrane parí Kriptomat ku top svetovým zmenárňam. Kriptomat disponuje aj veľmi kvalitnou aplikáciou na mobilne zariadenia.

a reviewee logo

89%

5. miesto

Dôveryhodnosť

95 %

Podpora a komunikácia

88 %

Poplatky

83 %

Registrácia a verifikácia

85 %

Dostupné služby

91 %

Rozhranie a prehľadnosť

91 %

POZITÍVA

 • Regulovaná a kvalitná zmenáreň

 • Možnosť sporiť a zhodnocovať kapitál

NEGATÍVA

 • Vyššie poplatky

 • Povinné KYC overenie

Kriptomat je estónska zmenáreň kryptomien. Bola založená v roku 2018 a považuje sa za takú európsku Coinbase burzu. V podstate za pomerne výhodné poplatky v porovnaní s konkurenciou sa tu dá nakúpiť a dokonca aj sporiť v kryptomenách. Toto je Kriptomat recenzia a Kriptomat návod. V článku sa dozvieš ako nakúpiť kryptomeny a aké má táto zmenáreň poplatky.

V ponuke nájdeme niekoľko desiatok kryptomien vrátane najznámejších ako LTC, BTC a ETH. Kriptomat je dostupný cez web alebo mobilnú aplikáciu. Nakúpiť je tu možné za eurá skrze bankový prevod, platbu kartou, Skrill a Neteller. Poplatky burza síce nemá, ale účtuje spread, ktorý je od 1,49 %. Zmenáreň podporuje 24 jazykov vrátane slovenského a českého. Niektoré preklady ale nie sú úplne dokonalé. Kriptomat má oficiálne licencie. Avšak na druhej strane hneď pri prihlásení vyžaduje KYC overenie. Preto ak nemáš záujem si overovať na burze svoj vlastný občiansky preukaz a identitu, nemá zmysel si tu zakladať účet. V porovnaní s inými zmenárňami Kriptomat má lacné poplatky a možnosť priamo si na zmenárni sporiť.

Otvoriť účet na Kriptomate

Ako funguje zmenáreň a čo tu nájdeme?

Burza aktuálne podporuje 205 kryptomien. Toto číslo ale každý deň narastá, keďže naďalej listujú na burzu nové mince. Niektoré mince sa poslať ďalej nedajú, či prijať na burzu. Napríklad Ethereum Classic. Mince sa dajú iba na burze obchodovať a zamieňať medzi sebou. Kriptomat ako jedna z mála zmenární podporuje aj automatické sporenie. Stačí si iba na burze nastaviť automaticky nákup, skopírovať všetky dôležité údaje na bankový účet a už v samotnom online bankingu alebo v aplikácii banky nastaviť koľko a v ktorý deň sa na Kripotomat má posielať.

Ako si vytvoriť účet?

Na úvod si odporúčam vytvoriť účet cez náš link. Získaš tak zľavu a podporíš aj náš projekt. Následne sa dostaneš do okna registrácie. Tu je potrebné vyplniť meno, heslo a email. Súhlasím, že mám aspoň 18 rokov a pokračujem ďalej.

Kriptomat registrácia
Kriptomat registrácia

Keď sa po prvýkrát prihlásim na účet, musím najprv prejsť overením. Na úvod si odporúčame zabezpečiť účet cez SMS overenie. Potom je potrebné oskenovať alebo poslať občiansky preukaz a ešte na záver si odfotiť tvár. Zvyčajne do niekoľkých minút sa dozviem, či mi účet overili, alebo nie. V prípade zamietnutia overenia si treba skontrolovať, či som všetky údaje o sebe zadal správne, prípadne či fotky neboli v zlej kvalite (napr. tmavé).

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Trading, cesta k úspechu - nástrahy a straty

Otvoriť účet na Kriptomate

Rozhranie burzy

Kriptomat rozhranie
Kriptomat rozhranie
 1. Sekcia mojej peňaženky, kde môžem spravovať, sledovať a posielať kapitál. Nájdeme tu v podstate základné rozhranie, ktoré vidíme hore na obrázku. Pokiaľ tu mám viacero mincí nakúpených, tak si môžem urobiť aj vlastný zoznam kryptomien, ktoré sa mi budú zobrazovať na hlavnej stránke.
 2. Sekcia pre realizáciu nákupov a predaja kryptomien. V ďalšej časti článku si ukážeme, ako tu zrealizovať obchod, resp. nakúpiť prvé kryptomeny.
 3. Zoznam všetkých mincí, ktoré na zmenárni nájdeme. Môžeme tu prehľadať celý zoznam a vybrať si takú, ktorú chceme kúpiť. Netreba zabúdať, že niektoré sa dajú iba kúpiť a nie posielať a prijímať. Zároveň tu nájdeme aj ceny kryptomien.
 4. Sekcia úspory slúži na pravidelné sporenie. Môžeme si sami na základe údajov z tejto sekcie na bankovom účte nastaviť pravidelnú platbu, vďaka ktorej budeme aktívne, napríklad raz do mesiaca, sporiť v kryptomenách. Tie sa nám na Kriptomat zmenárni ešte budú úročiť o niekoľko percent ročne. Alebo si ich môžeme poslať do bezpečia na vlastnú peňaženku.
 5. Zoznam mojich krypto a fiat mien, ktoré vlastním
 6. Zoznam všetkých kryptomien na tejto zmenárni.

Ako urobiť prvý nákup?

Najlepšie je v samotnom hlavnom rozhraní v pravom menu nájsť tlačidlo Kúpiť kryptomeny.

Kriptomat prvý nákup
Kriptomat prvý nákup

Teraz sa dostaneme do nasledovnej sekcie:

Kriptomat prvý nákup kryptomien
Kriptomat prvý nákup kryptomien
 1. Rozhranie, kde si môžem vybrať, či chcem nakúpiť, predať alebo rozmeniť kryptomeny.
 2. Miesto pre zadanie sumy, za akú chcem urobiť obchod.
 3. Vyberiem si, akú kryptomenu chcem kúpiť.
 4. Vyberiem si spôsob platby, cez ktorý nakúpim kryptomeny.

Aké spôsoby na nákup zmenáreň podporuje?

Najrýchlejší spôsob je platba kartou. Stačí iba zadať údaje o kreditnej karte, zadať požadovanú sumu, za akú chcem kúpiť Bitcoin, a následne mi burza za výmenu pošle danú kryptomenu. Cez kartu je minimálny vklad aspoň 25 eur.

Kriptomat nákup cez kartu
Kriptomat nákup cez kartu

Druhý spôsob je nákup SEPA platbou. Kriptomat si za SEPA platby účtuje poplatok 1 euro. Navyše treba počítať aj s poplatkom za nákup. Oproti kreditným kartám sa čaká oveľa dlhšie. Pre niekoho je to ale dobrý alternatívny spôsob ako nakupovať kryptomeny na tejto zmenárni. Cez SEPA je minimálny vklad 35 eur a maximálny 250 000 eur. Po vytvorení objednávky na nákup cez SEPA platbu sa nám zobrazia platobné údaje, podľa ktorých musíme poslať platbu na bankový účet. Potrebné je hlavne zadať referenčné číslo, aby banka vedela peniaze priradiť na daný Kriptomat účet.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
TOP 5 zaujímavých faktov, ktoré by si mal vedieť o BTC
Kriptomat nákup cez SEPA
Kriptomat nákup cez SEPA

Posledným spôsobom vkladu na účet je cez Skrill a Neteller. Ide o online peňaženky, ktoré fungujú podobne ako platba kartou. Stačí si účet spárovať s účtom z peňaženky a potvrdiť platbu.

Otvoriť účet na Kriptomate

Ako urobiť vklad/výber?

Máme teraz už nejaké kryptomeny nakúpené, no ako urobiť výber mincí? V hornom menu prejdeme do sekcie Ceny. Hneď na úvod uvidíme rozhranie veľmi podobné webu Coinmarketcap. U každej minci si ale môžem všimnúť úplne vpravo 3 bodky. Na tento odkaz klikneme a objavia sa možnosti, čo s kryptomenou môžem urobiť.

Kriptomat poslanie kryptomien
Kriptomat poslanie kryptomien

Tu si môžeme vybrať, či kryptomeny chceme predať, kúpiť alebo prijať. V sekcii Prijať si môžem z inej peňaženky poslať mince na Kriptomat a tie následne rozmeniť na fiat meny a poslať na bankový účet. Keď nakúpim nejaké kryptomeny, tak sa mi navyše objaví tlačilo Poslať. V tejto sekcii môžeme kryptomeny poslať ďalej na inú burzu, resp. peňaženku.

Ako predať kryptomeny?

Opäť sa môžeme vrátiť späť do základného rozhrania a kliknúť na tlačidlo Nakúpiť kryptomeny. Alebo zostať v sekcii ceny, vybrať si danú kryptomenu a kliknúť na tlačidlo Predať alebo Kúpiť.

Kriptomat predanie kryptomien
Kriptomat predanie kryptomien

Rozhranie vyzerá úplne rovnako ako v prípade sekcie na nákup kryptomien. S tým rozdielom, že si vyberiem kryptomenu, ktorú chcem predať a zmenáreň mi ukáže, koľko za predaj dostanem eur. Burza podporuje iba fiat menu euro.

Sporenie v kryptomenách

V sekcii Kúpiť Bitcoin nájdeme bankový účet burzy a naše referenčné číslo. Na tieto bankové údaje môžeme nastaviť pravidelnú platbu a teda kryptomeny sa nám pri každej platbe, napríklad raz do mesiace, budú nakupovať. Môžeme si, samozrejme, aj sami nakupovať manuálne, ak nechceme cez pravidelný bankový príkaz. Mince sa nám okrem neustáleho navyšovania na základe nových nákupov môžu na Kriptomate zhodnocovať aj vďaka fixným úrokom. Treba si ale dávať pozor na bezpečnosť burzy. V prípade hacku o všetky peniaze prídeme. Preto lepšia možnosť je skôr neriešiť úroky, ale nechať si peniaze poslať na peňaženku do bezpečia. Samozrejme, ak sa rozhodneš s peniazmi zostať tu, tak podľa tejto tabuľky sa ti každý rok budú kryptomeny zhodnocovať.

Kriptomat úroky
Kriptomat úroky

Sekciu sporenia nájdeme v menu pod názvom Úspory. Jediné, čo je potrebné urobiť, je mince istú dobu držať na zmenárni a postupne sa budú samy zhodnocovať. Netreba nič iné urobiť, iba mať na burze nejaký kapitál. Ročne zisky sa pohybujú v hodnote približne 1 % ročne. Čo nie je veľa, ale pomôže.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Najčastejšie chyby pri obchodovaní na burze #3 - Návod ako sa im vyhnúť

Otvoriť účet na Kriptomate

Ako bezpečne obchodovať?

Bezpečnosť na burze by mala byť ešte dôležitejšia ako akékoľvek úroky či obchodné systémy. Môžeme mať akékoľvek zisky na burze, ale keď si neviem bezpečne držať mince, všetko je to zbytočné. My určite odporúčame okrem SMS overenia si dať aj 2FA overenie. Nájdeme ho v menu úplne vpravo. Konkrétne sekcia Zabezpečenie.

Kriptomat zabezpečenie
Kriptomat zabezpečenie

Tu si vyberieme 2FA zabezpečenie a už iba oskenujeme QR kód. Kriptomat uvádza, že 98 % všetkých mincí drží v offline svete mimo dosahu prípadného hackershéko útoku. Pokiaľ sa na tento údaj môžeme spoliehať, tak je burza potenciálne bezpečné miesto na obchodovanie a nakupovanie kryptomien. V krajnej možnosti aj držanie. Burza za celé 3 roky fungovania nemala problém s útokmi a vždy všetko fungovalo tak ako malo.

Kriptomat recenzia

Kriptomat je jedna z najväčších európskych búrz. Môžeme ju prirovnať k burze Coinbase. Kriptomat.io je burza, ktorá ako prvá dostala licenciu a certifikát na území EÚ: ISO/IEC 27001:2013. Vďaka vysokej bezpečnosti, reguláciám a prísnej ochrane parí Kriptomat k top svetovým zmenárňam. Kriptomat disponuje aj veľmi kvalitnou aplikáciou na mobilné zariadenia. Ako najväčší problém burzy vidíme práve poplatky, ktoré sú u konkurenčných búrz určite lacnejšie. Spomedzi zmenární sa, naopak, môžeme baviť o veľmi dobrých podmienkach na obchodovanie. Treba však podotknúť, že okamžitý nákup kryptomien stojí 3,49 %. U menej likvidných kryptomien môžeme narážať na veľmi vysoký spread, ktorý je až do 5 %. Zmenáreň ale nikdy neukazuje, aký je aktuálny spread, čo môže niekedy pôsobiť neprofesionálne, keďže nevieme, s akým rozdielom medzi predajnou cenou sme nakúpili. Na záver burzu hodnotíme ako jednu z najlepších na európskej scéne.

Otvoriť účet na Kriptomate

FAQ zmenárne Kriptomat

Zmenáreň Kriptomat je kvalitná európska zmenáreň s podporou viac ako 200 kryptomien.
Kriptomat hodnotíme ako jednu z najdôveryhodnejších zmenárni na európskej scéne. Majitelia aj firma sa dá vyhľadať.
Kryptomeny môžeš kúpiť systémom výmeny mince za mincu, alebo cez SEPA platbu. Iné možnosti tu zatiaľ nie sú.
Poplatok je 0 %. Avšak spread je až do 3,49 %, na čo si treba dávať pozor.
Áno, burza má veľmi priateľské rozhranie. Avšak minimálny vek je 18 rokov.
Áno, každý musí mať overený účet.

Binance