Huobi recenzia – návod, poplatky a skúsenosti s burzou

Hoci burza Houbi nepatrí k najlepším a najznámejším na svete, určite patrí k tým lepším. Má pomerne jednoduchý systém obchodovania, ktorý je vhodný aj pre začiatočníka. Rovnako tu nájdeme širokú ponuku služieb a bonusov, ktoré vieme využívať. Burza má trochu vyššie poplatky. Na druhej strane patrí k najstarším a najviac dôveryhodným vo svete kryptomien.

a reviewee logo

88%

8. miesto

Dôveryhodnosť

90 %

Podpora a komunikácia

86 %

Poplatky

86 %

Registrácia a verifikácia

90 %

Dostupné služby

93 %

Rozhranie a prehľadnosť

83 %

POZITÍVA

 • Široká ponuka služieb

 • Podpora stakingu a rôzne bonusy

 • Stará a dôveryhodná burza

NEGATÍVA

 • Vyššie poplatky

 • Slabšia likvidita

Burza bola založená v Číne a aktuálne pôsobiaci v Singapure. Na burze nájdeme spotové aj maržové obchodovanie. Okrem typického obchodovania kryptomien tu môžeme aj nakupovať cez kartu, SEPA prevodom, prípade prostredníctvom iných služieb ako PayNow. Prakticky všetko máme na jednom mieste. Huobi ponúka aj možnosť stakingu, ťažby, sporenia či odmien za držanie mincí. Predstavujeme kompletný návod na burzu Houbi, ktorého súčasťou je aj naša recenzia. V článku sa dozvieš, aké má burza poplatky, ako tu otvoriť obchod, ako urobiť prvý vklad a aké máme skúsenosti s touto burzou.

Huobi bola pôvodne prevažne ázijská burza. Až po roku 2018 postupne začala rozširovať svoje pôsobenie do takmer celého sveta. V súčasnosti je podporované obchodovanie aj u nás v Európe. Aktuálne prevádzkuje niekoľko búrz ako Huobi Global, Huobi US (určená iba pre americký trh) a Huobi China. Pre nás je dostupná práve Huobi global, na ktorú sa v tomto návode viac pozrieme.

Úvod

Huobi bola založená v roku 2013 v Číne. Momentálne má hlavne sídlo v Singapure. Ako sme vyššie uviedli, na burze nájdeme všetky plnohodnotné služby bežne dostupné na iných burzách. Pomerne nová služba je aj peer-to-peer obchodovanie kryptomien. Huobi má aj vlastnú mobilnú aplikáciu a peňaženku a disponuje tiež OTC obchodovaním určeným hlavne pre veľkých investorov. Houbi počas leta výrazne znížila poplatky a stala sa tak pomerne veľkou konkurenciou pre gigantov ako Binance či Bybit. Aktuálne sú poplatky pod hodnotou 0,2 % a s použitím Huobi tokenu sa dá poplatok znížiť na 0,07 %. Burza Houbi je vhodná aj pre začiatočníkov.

Založenie účtu

Vytvor si účet cez náš odkaz a získaj doživotnú zľavu na obchodovanie. Po kliknutí na tento link sa dostaneš do rozhrania založenia účtu. Je potrebné vyplniť štát, kde žiješ, heslo a email.

Huobi vytvorenie účtu
Huobi: vytvorenie účtu

Burza Huobi zatiaľ nepožaduje KYC. Stále prísnejšími regulačnými podmienkami sa to môže kedykoľvek zmeniť. Niektoré služby na burze bez KYC overenia sú obmedzené. Na druhej strane, burza vyžaduje povinne 2FA overenie pri každom prihlásení, čo je v podstate ako také druhé heslo. 2FA je Google authenticator aplikácia od Google, ktorá je zadarmo.

Otvoriť účet na Huobi

2FA zabezpečenie na Huobi

Huobi zabezpečenie účtu
Huobi: zabezpečenie účtu

Účet si môžeme zabezpečiť viacerými spôsobmi. Odporúčame si nastaviť minimálne 2 z nich. Platí, že čím viac hesiel a zabezpečení máme, tým lepšie pre nás. Na výber máme:

Email: Podobne ako na všetkých burzách, aj tu pri každom prihlásení mi príde overovací kód, ktorý zadám.

Phone verification: Vždy pri prihlásení mi príde overovací kód, ktorý zadáme na burze.

Google 2FA: Aplikácia, ktorá generuje každú minútu náhodne čísla, ktoré treba zadať pri prihlásení. Niečo ako druhé dynamické heslo, ktoré sa mení.

Prihlásenie cez Gmail.

Rozhranie burzy

Burza nám ponúka 4 produkty, ktoré môžeme využívať. Niektoré z nich majú obmedzenia pre neoverených používateľov.

Nákup kryptomien – Nájdeme v sekcií Buy crypto.

Spot trading – Typický spôsob obchodovania a rozmieňania kryptomien za iné kryptomeny.

Derivates – Obchodovanie a páku pre profesionálnych.

Finance – Spôsoby, ako si zarobiť kryptomeny navyše aj bez toho, aby si vedel obchodovať.

Všetko nájdeme vľavo v menu.

Huobi rozhranie služieb
Huobi: rozhranie služieb

Vpravo v menu nájdeme sekcie Balances, Orders a naše rozhranie. Nižšie je popísané, čo v týchto sekciách nájdeme.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
[Návod] Coinbase – Jednoduchý nákup kryptomien cez kreditnú kartu + 10 EUR zadarmo

Balances – Nájdeme tu zoznam všetkých našich držaných kryptomien a otvorených obchodov na futures. Zároveň v tejto sekcii môžeme zrealizovať vklady a výbery kryptomien.

Orders – Ide o kompletný výpis obchodov, otvorených objednávok, nákup a všetkých úkonov, ktoré sa urobili na burze.

Používateľské rozhranie – Nájdeme tu napríklad overenie KYC či rozhranie pre zabezpečenia účtu.

Nákup kryptomien

Burza Huobi podporuje aj nákup kryptomien, avšak iba pre overených používateľov. Pre nákup musíme v menu nájsť sekciu Buy crypto. Nakúpiť môžeme aj za eurá, aj za české koruny. Kryptomeny môžeme instantne kúpiť cez kartu a vybrať si môžeme z niekoľkých desiatok kryptomien, ktoré burza podporuje.

Huobi nákup kryptomien
Huobi: nákup kryptomien

Na obrázku sme vyznačili oranžovým tlačidlo, s ktorým si môžeme zmeniť akú kryptomenu a za akú menu chceme nakúpiť. V sekcií Pay zadáme za koľko chceme nakúpiť, a naopak, sekcii Receive sa nám zobrazí suma, koľko kryptomien dostaneme na náš účet. Všetko si riadne skontrolujme a kliknime na Buy BTC, prípade Buy ETH (alebo inú kryptomenu). Následne sa presunieme na platobnú bránu, kde iba vložíme údaje o karte.

Otvoriť účet na Huobi

Predaj a výber kryptomien

V tomto rozhraní môžeme kryptomeny aj predávať. Burza podporuje výbery cez bankový prevod, Alipay a Wechat. Opäť v hornom okne zadáme sumu, za koľko chceme predať a koľko fiatovej meny dostaneme.

Huobi predaj kryptomien
Huobi: predaj kryptomien

Burza môže od vás požadovať pred výberom alebo vkladom overenie bankovej karty a bankového účtu. Preto im treba poslať screenshot karty a bankového účtu.

Obchodovanie kryptomien

Na obchodovanie kryptomien máme 3 možnosti: spot, margin a bot. Bot je prakticky gridový obchodný systém, ktorý je v testovacej fáze a zatiaľ je dosť otázne, či funguje správne. Pre začiatočníka to nie je úplne vhodná voľba. Rovnako tak margin (maržové obchodovanie) je skôr na princípe požičiavania a vrátenia peňazí, preto odporúčame používať na burze produkt spotového obchodovania. Na túto službu sa aj pozrieme. Vyberieme teda v menu možnosť Spot Trading.

Huobi rozhranie burzy
Huobi: rozhranie burzy

Ako sami môžete na začiatok vidieť, je tu toho pomerne dosť, preto si poďme vysvetliť, čo všetko tu nájdeme a ako sa tu zorientovať.

Huobi rozhranie obchodovania
Huobi: rozhranie obchodovania
 1. Rozhranie obchodných párov – Môžeme si v zozname alebo vyhľadávači nájsť náš pár, ktorý chceme obchodovať.
 2. Graf – Cenový vývoj danej kryptomeny.
 3. Rozhranie obchodovania – V tejto sekcii môžeme zrealizovať všetky obchody a zadať objednávky.
 4. Order book a história obchodov – Nájdeme tu všetky objednávky ostatných obchodníkov a históriu obchodov.

Nás bude zaujímať hlavne sekcia 1 a 3. Pre otvorenie obchodu si musíme v sekcii 1 nájsť pár, ktorý chceme obchodovať. Môžeme úplne hore použiť aj sekciu pre vyhľadávanie. Na výber máme prakticky 5 hlavných obchodných párov, voči ktorým môžeme realizovať obchody: HT, HUSD, USDT, BTC a ETH. Najčastejšie sa obchoduje za USDT alebo BTC. Teraz, keď máme kryptomenu a pár vybrané, môžeme začať obchodovať. Všetky objednávky a obchody sa nastavujú v sekcií 3.

Ako otvoriť obchod

Na výber máme 4 príkazy:

Limit – Cez tento príkaz môžeme otvoriť obchod za inú, ako je aktuálna cena. Napríklad, čakáme na pokles Bitcoinu a nastavíme cenu, za ktorú chceme nakúpiť. Áno, dá sa kryptomena nakúpiť aj za inú, ako aktuálnu cenu. Slúži na to príkaz Limit.

Market – Obchod sa zrealizuje hneď za aktuálnu, teda trhovú cenu.

Stop-limit – Príkaz na zatvorenie obchodu v strate (znám aj ako stop-loss). Slúži na ochranu účtu pred veľkým prepadom.

Trigger Order – Objednávka, ktorá sa aktivuje iba za určitých podmienok. To znamená, že ak ešte nechcem, aby sa na trhu objavil môj príkaz na obchod – napríklad čakám na nejaký break out –, tak zadám Trigger Order. Ide o prípravu na objednávku na trhu.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Prečo vznikol BTC?

Otvoriť účet na Huobi

Príkaz Limit

Huobi limit order
Huobi: Limit order

Ako už bolo spomenuté, príkaz limit slúži hlavne na otvorenie obchodu za inú, ako aktuálnu cenu. Pokiaľ chceme otvoriť obchod hneď, tak odporúčame ísť cez príkaz market. Limitný príkaz má výhodu v tom, že sme na burze ako likvidity provider, takže máme nižšie poplatky. Najčastejšie sa používa práve vtedy, keď čakáme na lepšiu cenu a nechceme nakupovať hneď. Na druhej strane nechceme čakať celý deň za PC, kým sa cena dostane na sledovaný level. V sekcii Price preto nastavíme cenu a v sekcii Amount zadáme, za koľko chceme nakúpiť. Limit oder funguje ako predajná objednávka. Najčastejšie slúži na zadanie targetu. Pre príklad máme nakúpený 1 BTC za nejakú cenu cez market order. Rovnako máme stanovené, že Bitcoin chceme držať do nejakej ceny, ale nechceme čakať celý deň, kým sa cena dostane na sledovanú hodnotu. Zadáme teda celý 1 BTC na limitný predaj (limit sell) na nami vybranú cenu. Cena musí byť, samozrejme, vyššia ako aktuálna.

Príkaz market

Huobi market objednávka
Huobi: market objednávka, zdroj: huobi.com

Cez príkaz market je pomerne jednouché obchodovať. Iba zadáme, za koľko chceme nakúpiť alebo predať a zadáme daný príkaz. Obchod sa zrealizuje ihneď do sekundy. Je to objednávka za okamžitú cenu, pretože systém nájde najbližšiu cenu, aká je aktuálne na trhu a zrealizuje obchod. Pri trhovom príkaze sú tradične na burzách poplatky o niečo vyššie, ako v prípade limitnej objednávky.

Príkaz stop limit

Huobi stop objednávka
Huobi: stop objednávka, zdroj: huobi.com

Stop limit je objednávka na princípe stop-lossu. To znamená, že nastavuje sa iba v prípade, ak chceme predať v strate a ochrániť si tak zvyšný kapitál pred ešte väčšou stratou, ktorá môže nastať pri obchodovaní na burze. V sekcii Stop zadávame cenu, za ktorú sa aktivuje objednávka na trhu. Price je už konkrétna cena, za ktorú chceme predať. Nemýliť si tieto dve hodnoty, ktoré zadávame. Amount je suma, koľko našich kryptomien chceme predať v strate na danej hodnote. Prakticky túto objednávku môžeme nazvať ako stoplossová objednávka.

Ostatné služby na burze

Burza Houbi ponúka aj ďalšie služby, ako napríklad futures trading alebo staking. Poďme sa spoločne pozrieť na všetky ich doplnkové služby.

Futures trading (maržové obchodovanie)

Houbi futures služba
Houbi futures služba, zdroj: huobi.com

Futures služba je skôr pre pokročilých obchodníkov na burze. Ponúka nám možnosť obchodovať long (dlhé) aj short (krátke) pozície. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide obchodovanie, ktoré je závislé od dĺžky otvorenia obchodu. Nie je to ale tak. Maržové obchodovanie nám umožňuje zarábať počas rastu aj poklesu. Pokiaľ si myslíme, že trh bude rásť, zadáme objednávku na long a po cenovom raste zhodnocujeme účet. Naopak, ak by cena spadla, strácame kapitál. Príkaz short nie je obchod na krátku dobu ani objednávka na predaj. Je to objednávka na otvorenie obchodu alebo kontraktu na cenový pokles. Pri shortovom obchodovaní predpokladám cenový pokles danej kryptomeny. V praxi to znamená, že keď otvorím short pozíciu a cena spadne, ja zarábam. Je to úplne rovnaké, ako keď stávkujem napríklad výsledok futbalového zápasu. Môžem podať stávku na mužstvo A, alebo mužstvo B. Ak stavím na A a mužstvo vyhrá, som v zisku. Ak prehrá, prišiel som o kapitál. Zisk/strata v tomto type obchodu sa odvíja od cenového pohybu. Čiže môžem prísť o 1 % z kapitálu na obchode, ale rovnako aj o 100 %.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
RSI indikátor – nejdůležitější nástroj pro všechny obchodníky?

Otvoriť účet na Huobi

Staking

Huobi podobne ako ostatné burzy ponúka aj možnosti pasívneho príjmu cez rôzne produkty ako je napríklad staking. Aktuálne máme v ponuke 5 služieb pre retailových investorov a jednu službu – asset servicing pre profesionálov a inštitúcie.

Huobi staking
Huobi: staking, zdroj: huobi.com
 • Locked mining – Za určitú dobu držania mincí v tejto kryptomene dostanem odmenu v altcoine HPT, ktorý si potom môžem rozmeniť späť napríklad do daného altcoinu alebo do BTC. Je to dobrá možnosť, ako z nehybných mincí na burze urobiť menšie zhodnotenie.
 • Primepool – Ide väčšinou o staking nových altcoinov, ktoré sú vysoko rizikové. Zároveň aj zisk sa môže pohybovať nad 100 % ročne. Funguje to na princípe, že za stakovanie jednej mince dostanem ďalšiu úplne zadarmo. Napríklad za BTC dostanem ETH. Po akcii sa mi mince BTC vrátia a úplne zadarmo budem mať nové mince ETH.
 • ETH 2.0 – Ide o staking na novom beacon chaine. V tomto prípadne netreba mať 32 ETH mincí. Stačí mať aspoň pár desiatok USD, čo je minimálny vklad a stakovať mince ETH na novej verzii.
 • Dual investment – Funguje na princípe stávky, teda či cena klesne, alebo naopak, narastie. Ak stavím, že cena narastie, získam odmenu. Ak, naopak, cena klesne, nezískam nič. Skôr ide o hazard než o staking službu.
 • Burza aktuálne ponúka už aj Polkadot aukcie. Tu si však treba dať pozor na vysokú maržu, ktorá ide burze. Odporúčame skôr typ zhodnotenia priamo cez služby vývojárov, než sprostredkovateľov, napríklad cez dotmarketcap.com.

Huobi staking služby
Huobi: staking služby, zdroj: huobi.com

Odmeny za úlohy

Posledná známa služba, ktorú nájdeme na burze Huobi, je bonus. Ide o rôzne úlohy, ktoré keď splním, získam bonus úplne zadarmo. Väčšina úloh sa dá splniť veľmi jednoducho a ide o úlohy typu otvor obchod aspoň za 100 USD a získaš 5 USD bonus. Bonusy sa dajú použiť napríklad na lacnejšie poplatky.

Huobi bonus sekcia
Huobi: sekcia Bonus, zdroj: huobi.com

Poplatky na burze

Poplatky za výber a vklad – Za vklad tokenov sa neúčtujú žiadne poplatky. Za výber kryptomien sa účtujú poplatky podľa toho, o akú kryptomenu ide. Obvykle je to v jednotkách až desiatkách eur za transakciu.

Poplatky za nákup kryptomien kreditnou kartou – 3,5 %.

Poplatok za obchod – Tradične od 0,20 % do 0,07 %. Záleží to od toho, koľko mincí HT vlastníš na burze.

Poplatky na burze Huobi
Poplatky na burze Huobi, zdroj: huobi.com

Záver

Hoci burza Houbi nepatrí k najlepším a najznámejším na svete, určite patrí k tým lepším. Má pomerne jednoduchý systém obchodovania, ktorý je vhodný aj pre začiatočníka. Rovnako tu nájdeme širokú ponuku služieb a bonusov, ktoré vieme využívať. Burza má trochu vyššie poplatky. Na druhej strane patrí k najstarším a najviac dôveryhodným vo svete kryptomien.

Otvoriť účet na Huobi

FAQ burzy Huobi

Burza Huobi ponúka širokú ponuku služieb. Zároveň sa radí medzi najstaršie a najdôveryhodnejšie burzy.
Huobi hodnotíme ako jednu z najdôveryhodnejších búrz.
Áno, dajú sa tu nakúpiť kryptomeny. Dokonca aj predať a vybrať na bankový účet.
Poplatky sú tu do 0.2% do 0.07%.
Každý, kto má viac ako 18 rokov.
Zatiaľ nie. Niektoré služby sú ale obmedzené bez KYC overenia

Binance