Coinbase Pro návod – Recenzia, obchodovanie a poplatky

Burzu môžeme hodnotiť ako jednu z popredných na celom svete. Tak ako každá burza, aj Coinbase Pro môže čeliť hackerským útokom. Preto je dôležité spomenúť, že burza disponuje špičkovou bezpečnosťou. Dokonca by sa dala zhodnotiť ako jedna z najbezpečnejších búrz.

a reviewee logo

90%

6. miesto

Dôveryhodnosť

95 %

Podpora a komunikácia

87 %

Poplatky

88 %

Registrácia a verifikácia

88 %

Dostupné služby

90 %

Rozhranie a prehľadnosť

92 %

POZITÍVA

 • Možnosť nákup kryptomien cez fiat

 • Dôveryhodná burza

 • Nízky spread

NEGATÍVA

 • Vysoké poplatky

 • Časté výpadky burzy

Coinbase Pro je súčasťou spoločnosti Coinbase, ktorá bola založená už v roku 2012. To znamená, že Coinbase tu existuje skoro od začiatku vzniku kryptomien. Burza Coinbase bola založená zakladateľom Brianom Armstrongom, ktorý opustil významnú pozíciu v Airbnb. Založiť burzu v tak skorých časoch bolo pomerne riskantné, pretože konkurencia takmer neexistovala. V tomto článku sa budeme venovať návodu na Coinbase Pro, kde sa dozviete najdôležitejšie informácie o burze, jej poplatkoch a obchodovaní. Toto je veľký Coinbase Pro návod a Coinbase Pro recenzia. Dozvieš sa tu, aké ma burza poplatky a ako sa tu obchodujú kryptomeny.

Na začiatku svojej existencie Coinbase poskytoval iba zmenárenské služby bitcoinových transakcií. Tieto bitcoinové transakcie dokonca väčšinou fungovali bez existencie tretích strán. Založenie burzy sa nakoniec oplatilo a Coinbase je dnes jednou z najväčších kryptomenových búrz na svete. Jej silné postavenie pretrváva dodnes a neustále zvyšuje svoju pozitívnu reputáciu.

Coinbase Pro vs. Coinbase

Teraz si vysvetlíme základný rozdiel medzi Coinbase a Coinbase Pro. Obidve spoločnosti vlastní spoločnosť Coinbase Global Inc. Aj jedna aj druhá vám umožňujú použiť vaše fiat peniaze na realizovanie predajov alebo nákupov kryptomien. Coinbase je v prvom rade veľmi jednoduchá platforma vhodná pre začiatočníkov. Na druhej strane Coinbase Pro ponúka o čosi viac komplexnejšie možnosti obchodovania, čo sa páči pokročilým obchodníkom. Obidve platformy sa preto líšia možnosťami nákupov a poplatkami.

Tento návod slúži iba pre recenziu Coinbase Pro, jej funkcie, štruktúru poplatkov a obchodné možnosti. Výhodou Coinbase Pro je vynikajúce zabezpečenie a jednoduchosť používania. Poplatky na Coinbase Pro sú v porovnaní s poplatkami na klasickom Coinbase značne nižšie. To je výhodou hlavne pre aktívnych obchodníkov, ktorí vyžadujú pokročilé funkcie obchodovania, ktorými Coinbase Pro disponuje.

Ak teda chcete obchodovať kryptomeny na Coinbase, tak odporúčame vám práve platformu Coinbase Pro. Nevýhodou je, že Coinbase Pro môže pôsobiť na nováčikov trošku zložitejšie. Napriek tomu si však myslíme, že pochopiť Coinbase Pro je pomerne jednoduché a stačí tomu dať čas. Dajú sa tu obchodovať mnohé kryptomeny od Bitcoinu až po málo kapitalizované kryptomeny.

A tu sa dostávame k hlavnému rozdielu medzi Coinbase a Coinbase Pro. Klasický Coinbase vieme definovať skôr ako zmenáreň, kde hlavným účelom je meniť medzi sebou kryptomeny. Coinbase Pro je skôr burza, kde viete realizovať transakcie a objednávky pomocou zložitejších funkcií a hlavne vám poskytuje detailnejšie informácie o trhu.

Otvoriť účet na Coinbase Pro

Registrácia účtu – Coinbase pro návod

Najprv je potrebné navštíviť stránku pro.coinbase.com a dostanete sa do rozhrania burzy Coinbase Pro. Registrácia účtu na klasickom Coinbase a na Coinbase Pro je rovnaká. To znamená, že sa stačí registrovať iba na jednej z týchto platforiem a následne dostanete prístup na obe. Stačí vám na domovskej stránke v pravom hornom rohu kliknúť na políčko Get started. Následne musíte zadať vaše meno, e-mail a heslo.

Coinbase Pro registrácia účtu. Zdroj: Coinbase Pro
Coinbase Pro registrácia účtu. Zdroj: Coinbase Pro

Dôležité je spomenúť aj možnosť zárobku 10 $ v prípade, že sa registrujete pomocou referral linku niekoho druhého. Túto sumu nezarobíte iba vy, ale aj protistrana, ktorá vám poskytla link. Týchto 10 $ dostanete úplne zadarmo a môžete ich investovať na burze alebo ich vybrať na váš bankový účet.

Pri registrácii, prosím, dbajte na to, že vaše údaje budú pravdivé. Na burze Coinbase Pro totižto môžete obchodovať až po dovŕšení 18 rokov. Tak či onak, po registrácii musíte prejsť verifikáciou KYC, kde overujete váš doklad totožnosti. Overenie účtu na burze Coinbase Pro je nevyhnutnosťou.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Coinbase návod - Ako zadarmo, bez poplatkov kúpiť Bitcoin

Ak ste vyplnili údaje stačí stlačiť Create an account a následne dostanete e-mail, v ktorom si účet aktivujete. Hneď po prvom prihlásení vám odporúčame aktivovať dvojfaktorové overenie a KYC verifikáciu.

Viac o 2FA a KYC sa dočítate v návode na burzu Coinbase.

Rozhranie obchodnej platformy Coinbase Pro

Po úspešnej verifikácii a nastavení dvojfaktorového overenia ste pripravený obchodovať na burze Coinbase Pro. Obrázok nižšie vizualizuje rozhranie obchodnej platformy na Coinbase Pro a jednotlivých sekcií, ktoré si teraz vysvetlíme.

Rozhranie Coinbase Pro. Zdroj: Coinbase Pro
Rozhranie Coinbase Pro. Zdroj: Coinbase Pro
 1. Orders – v prvej časti sa nachádzajú objednávky a ich zoznam.
 2. Portfolios – v tejto sekcii si môžete zvoliť vaše portfólio a dokonca sledovať jeho vývoj a porovnanie.
 3. Trade history – v tejto sekcii sa nachádzajú chronologicky zoradené obchody, ktoré vznikli v istom objeme, čase a za danú cenu.
 4. Price charts – v tejto časti sa nachádza cenový graf, ktorý poskytuje rôzne nastavenia, ktoré vám pomôžu pri vytváraní objednávok.
 5. Open orders – v tejto sekcii sa vyskytujú vaše otvorené objednávky, ktoré ste v minulosti zadali.
 6. Order book – kniha objednávok predstavuje elektronický zoznam predajných a nákupných objednávok, ktoré sú usporiadané podľa cenovej hladiny.
 7. Wallet balance a Order Form – táto časť je asi najdôležitejšia, pretože sa tu nastavujú podmienky na realizáciu vášho obchodu. Taktiež si tu viete pozrieť stav vašich peňaženiek a možnosť vybrať kapitál z peňaženky, resp. zaslať sem kapitál.
 8. Zoznam párov – v poslednej časti obchodného rozhrania burzy Coinbase Pro vidíte menové páry, ktoré sa dajú obchodovať. Menové páry sú obchodované voči BTC, DAI, ETH, EUR, USDT, UST a USDC.

Otvoriť účet na Coinbase Pro

Vklad a výber na účet

Teraz si vysvetlíme, ako vkladať alebo vyberať peniaze na burzu Coinbase Pro. Existujú dva základné spôsoby ako sa viete do tejto sekcie dostať:

 • Wallet balance – po vstúpení do tejto sekcie vľavo nahor uvidíte možnosti Deposit/ Withdraw.
 • Portfolios – druhou možnosťou je vojsť do sekcie Portfolios, kde uvidíte rovnakú možnosť Deposit/Withdraw.
Vklad a výber. Zdroj: Coinbase Pro
Vklad a výber. Zdroj: Coinbase Pro

Deposit – vklad peňazí sa používa v prípade, že plánujete zaslať peniaze z vášho bankového účtu na burzu alebo chcete vložiť kryptomenu do tejto peňaženky.

Withdraw – výber peňazí sa používa v prípade, že chcete zaslať peniaze naspäť na svoj bankový účet alebo chcete vyberať kryptomenu a poslať ju do inej peňaženky.

Vklad. Zdroj: Coinbase Pro
Vklad. Zdroj: Coinbase Pro

Či už stlačíte možnosť Withdraw alebo Deposit, zobrazí sa vám zoznam kryptomien a fiat mien. Napríklad, ak chcete vložiť peniaze cez banku, vyberiete si možnosť EUR. Ak naopak, chcete vložiť inú kryptomenu, tak si vyberiete tú konkrétnu menu a burza vám následne vygeneruje adresu.

Typy objednávok na Coinbase Pro

Teraz si vysvetlíme, čo znamenajú jednotlivé typy objednávok, ktoré je možné realizovať na burze Coinbase Pro. Do obchodnej sekcie sa dostanete pomocou políčka Trade. Zobrazí sa vám obchodné rozhranie spotovej burzy s aktuálnou cenou. Práve tu viete kryptomeny nakupovať, resp. predávať za fiat menu a taktiež meniť medzi sebou. Burza poskytuje nasledovné typy objednávok:

 • Market
 • Limit
 • Stop

Market – Coinbase pro návod

Tento prvý typ objednávok pracuje s aktuálnou spotovou cenou. Vaša objednávka bude v tomto prípade spracovaná okamžite a nemusíte čakať na protistranu, ktorá bude súhlasiť s vašimi podmienkami obchodu. To je hlavný rozdiel medzi trhovými objednávkami a limitnými objednávkami, ktoré sú zaradené do knihy objednávok. Preto jediné, čo potrebujete urobiť, je zadať množstvo, za ktoré plánujete nakupovať alebo predávať.

Market obchodovanie. Zdroj: Coinbase Pro
Market obchodovanie. Zdroj: Coinbase Pro

Limit – Coinbase pro návod

Druhou možnosťou obchodovania je Limit. Zadávate tu teda cenu, ktorá sa nazýva limitná. Je to cena, za ktorú plánujete nakupovať, resp. predávať a zároveň sa líši od aktuálnej trhovej ceny. Vaša objednávka bude zaradená do order booku, kde počká na protistranu, ktorá bude súhlasiť s vašimi obchodnými podmienkami. Limitná objednávka môže byť spracovaná tesne po vytvorení, alebo nemusí byť spracovaná nikdy.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Harmonický alt. pattern BAT aneb čteme pohyby od WHALES

Nákupná limitná objednávka – v prípade nákupnej limitnej objednávky je limitná cena nižšie ako aktuálna trhová cena, pretože chcete nakupovať lacnejšie.

Predajná limitná objednávka – v prípade predajnej limitnej objednávky je limitná cena vyššie ako aktuálna trhová cena, pretože chcete predávať drahšie.

Príklad na limitnú nákupnú objednávku

 • Trhová cena BTC = 47 870 €
 • Limitná nákupná cena = 46 500 €

Aktuálna cena, za ktorú sa obchoduje Bitcoin, je 47 870 €. Predpokladáte, že cena bude klesať a narazí na support 46 500 €. Túto hladinu považujete za nákupnú zónu. Preto zadáte limitnú nákupnú objednávku s limitnou cenou 46 500 €. Potom už stačí iba zadať množstvo, ktoré plánujete obchodovať. V tomto príklade sme použili množstvo 1 BTC.

Limit nákup. Zdroj: Coinbase Pro
Limit nákup. Zdroj: Coinbase Pro

Príklad na limitnú predajnú objednávku

 • Trhová cena BTC = 47 870 €
 • Limitná predajná cena = 49 500 €

Aktuálna cena, za ktorú sa obchoduje Bitcoin, je 47 870 €. Predpokladáte, že cena bude ešte rásť až kým nenarazí na rezistenciu 49 500 €. Preto zadáte limitnú predajnú objednávku s limitnou cenou 49 500 €. Potom už stačí iba zadať množstvo, ktoré plánujete obchodovať. V tomto príklade sme použili množstvo 1 BTC.

Limit predaj. Zdroj: Coinbase Pro
Limit predaj. Zdroj: Coinbase Pro

Stop – Coinbase pro návod

Poslednou možnosťou obchodovania je príkaz Stop. Ide o klasické limitné objednávky, ktoré však vzniknú až v momente, keď cena dosiahne vopred stanovenú stop cenu. Stop cena je teda podmienka, ktorá musí byť splnená na to, aby vznikol limitný príkaz.

 • Stop Price – keď trhová cena dosiahne túto hodnotu, tak vtedy bude spustená limitná objednávka, ktorá bude zaradená do knihy objednávok.
 • Limit price – je to cena, za ktorú sa realizuje nákup alebo predaj. Tieto limitné objednávky sú také isté, ako sme si vysvetľovali v predošlom príklade. Teraz však limitná objednávka nevznikne hneď, ale až po dosiahnutí stop ceny.
 • Amount – množstvo kryptomeny, ktorú plánujete nakúpiť alebo predať.

Otvoriť účet na Coinbase Pro

Príklad na nákupnú stop objednávku

 • Trhová cena BTC = 30 000 €
 • Stop cena = 31 000 €
 • Limitná nákupná cena = 31 500 €

Aktuálna cena, za ktorú sa obchoduje Bitcoin, je 30 000 €. Predpokladáte, že trend bude pokračovať, ale chcete počkať na prerazenie rezistencie a až potom nakupovať. Nechcete totižto zaplatiť príliš veľa, a preto budete limitovať svoju cenu, ktorú zaplatíte.

Trend pokračuje smerom nahor, tak ako ste predpokladali a zlomová cena, pri ktorej si myslíte, že nastane nový rastúci trend, sa nachádza na hladine 31 000 €. Preto použijete limitnú stop nákupnú objednávku s parametrami stop cena 31 000 € a limit cena 31 500 €. To znamená, že keď Bitcoin prekoná 31 000 €, tak vám sa vytvorí limitná objednávka na nákup na hodnote 31 500 €. Rozdiel medzi stopovou a limitnou cenou zabezpečuje vyplnenie objednávky a dopredu viete, že najvyššia cena, ktorú zaplatíte, je 31 500 €. Potom už stačí iba zadať množstvo, ktoré plánujete obchodovať. V tomto príklade sme použili množstvo 1 BTC.

Stop nákup. Zdroj: Coinbase Pro
Stop nákup. Zdroj: Coinbase Pro

Príklad na predajnú stop objednávku

 • Trhová cena BTC = 30 000 €
 • Stop cena = 28 900 €
 • Limitná predajná cena = 28 500 €

Teraz je situácia opačná. Aktuálna cena, za ktorú sa obchoduje Bitcoin, je 30 000 €. Máte za sebou prvý nákup Bitcoinu za cenu 28 500 €. Odvtedy cena stúpla na 30 000 €. Momentálne ste ziskový, ale v prípade, že cena začne klesať, nechcete byť stratový. Preto vytvoríte limitnú stop predajnú objednávku s parametrami stop cena 28 900 € a limit cena 28 500 € (cena vášho prvého nákupu). To znamená, že keď cena dosiahne úroveň 28 900 €, tak sa vám vytvorí limitná predajná objednávka na cene 28 500 €. Potom už stačí iba zadať množstvo, ktoré plánujete obchodovať. V tomto príklade sme použili množstvo 1 BTC.

Stop predaj. Zdroj: Coinbase Pro

Coinbase Pro poplatky

Ak sa chcete dostať do sekcie poplatkov, tak stačí rozkliknúť Orders a následne Fees. Tak ako mnoho konkurentov, aj Coinbase Pro používa štruktúru poplatkov na základe modelu tvorca/príjemca. Tvorca je ten, kto poskytuje likviditu a naopak, príjemca je ten, kto čerpá likviditu. Za tvorcu a príjemcu sa účtujú odlišné poplatky.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Faucety: kryptomeny zadarmo! – Návod

Poplatky sú vypočítavané na základe aktuálnej trhovej ceny a nie na základe ceny, ktorá by bola aktuálna po dokončení obchodu. Keď vytvoríte objednávku za aktuálnu cenu, ktorá sa hneď vyplní, tak budete považovaný za príjemcu a zaplatíte poplatok od 0,04 % do 0,50 %.

Ak vaša objednávka nebude hneď spracovaná, zaradí sa do knihy objednávok. Stačí počkať na protistranu, ktorá bude súhlasiť s vašimi podmienkami. Vtedy budete považovaný za tvorcu a zaplatíte poplatok od 0,00 % do 0,50 %. Prehľad poplatkov poskytuje obrázok nižšie.

Poplatky trading. Zdroj: Coinbase Pro
Poplatky trading. Zdroj: Coinbase Pro

V prípade stablecoinov sú poplatky odlišné. Tvorca v tomto prípade neplatí nič a príjemca platí poplatok 0,01 %.

Poplatky trading stablecoiny. Zdroj: Coinbase Pro

Ak vaša objednávka bude zobchodovaná iba čiastočne, tak zaplatíte za túto zobchodovanú časť ako príjemca. Zvyšná časť je zaradená do knihy objednávok. Ak sa neskôr zobchoduje, tak budete považovaný za tvorcu.

Záver

Burzu môžeme hodnotiť ako jednu z popredných na celom svete. Tak ako každá burza, aj Coinbase Pro môže čeliť hackerským útokom. Preto je dôležité spomenúť, že burza disponuje špičkovou bezpečnosťou. Dokonca by sa dala zhodnotiť ako jedna z najbezpečnejších búrz. Napriek tomu vám odporúčame ihneď po prvom prihlásení prejsť dvojfaktorovým overením a verifikáciou účtu. Coinbase má dokonca licencie v USA a v ďalších štátoch po celom svete, čo mnoho konkurentov nemá. Preto ju môžeme považovať za dôveryhodnú.

Problémy s vyberaním, resp. s vkladaním peňazí sú minimálne. Ak v minulosti došlo k nejakým stratám, tak v mnohých prípadoch burza zaplatila za tieto straty z vlastného vrecka. História burzy taktiež potvrdzuje dlhodobú legitimitu a zázemie. Každý, kto sa pohybuje na kryptomenovom trhu, pozná burzu Coinbase Pro. Preto nie je prekvapením, že viac ako 50 % kryptokomunity z celého sveta sa aspoň raz prihlásilo na účet tejto burzy.

Otvoriť účet na Coinbase Pro

FAQ burzy Coinbase

Burza Coinbase nepochybne patrí k jedným z top búrz, aké nájdeme v kryptomenovom svete. Môžeme tu okrem nákupu kryptomien na sesterskej burze Coinbase Pro aj obchodovať viac ako 50 druhov mincí.
Coinbase hodnotíme ako jednu z najdôveryhodnejších zmenárni na svete.
Kryptomeny môžete kúpiť systémom výmeny mince za mincu, alebo cez SEPA platbu. Coinbase ponúka možnosť kúpy aj cez platobnú kartu.
Tradične je to 0,5 % za obchod. Avšak ak obchodujete vo vyšších objemoch, tak to môže byť menej. Poplatky za vklad sú tradične 1,49 %. Vytvorte si účet cez náš link a získate 8 eur zadarmo.
Áno, burza má veľmi priateľské rozhranie. Avšak minimálny vek je od 18 rokov.
Áno, musíte mať overenie KYC, aby ste tu mohli obchodovať a nakupovať kryptomeny.

Binance