Binance recenzia a návod | Ako nakúpiť a obchodovať kryptomeny? | 2022

Burza Binance bez pochýb patrí k jedným z top búrz, aké nájdeme v kryptomenovom svete. Ponúka širokú ponuku služieb od obchodovania kryptomien, cez staking až po futures trading. Burza Binance má zároveň zaujímavo navrhnutú ochranu prostriedkov cez projekt SAFU, ktorý časť z poplatkov ukladá do rezervy pre prípad hacknutia burzy.

a reviewee logo

98%

1. miesto

Dôveryhodnosť

99 %

Podpora a komunikácia

98 %

Poplatky

97 %

Registrácia a verifikácia

99 %

Dostupné služby

100 %

Rozhranie a prehľadnosť

94 %

POZITÍVA

 • Široká ponuka služieb

 • Možnosť stakingu

 • Všetky služby na jednom účte

 • Možnosť vkladu aj cez fiat/banku

NEGATÍVA

 • Tak ako každá burza môže byť hacknutá

Úvod

Binance je najobľúbenejšia a zároveň aj najväčšia kryptomenová burza na svete. Podľa stránky CoinMarketCap je Binance bezkonkurenčne najväčšou platformou na obchodovanie s kryptomenami z hľadiska objemu obchodovania a týždennej návštevnosti webu. Si úplný začiatočník, alebo skúsený obchodník? Burza Binance je pre teba pravdepodobne tou najjednoduchšou a najlacnejšou burzou. Čo všetko ponúka populárna burza, aké sú jej poplatky a možnosti obchodovania ? Aby sme vám na toto všetko odpovedali tak sme pre vás pripravili kompletný Binance návod. Zároveň toto je veľká Binance recenzia tejto burzy.

Otvoriť účet na Binance

Binance recenzia - Zakladatelia a uvedenie na trh

Burza Binance bola založená v roku 2017 v Číne. Počas piatich mesiacov od založenia zaznamenala obrovský rast, ktorý ju vystrelil na prvé miesto v rebríčku kryptomenových búrz. Pole pôsobnosti, ktoré bolo zo začiatku obmedzené na čínsky trh, sa rozšírilo do celého sveta. Burza aktuálne sídli na ostrove Malta a má dve hlavné prevádzky v USA a Singapúre.

Za spustením burzy Binance stojí vývojár Changpeng Zhao. Vďaka svojej spoločnosti Beiji Technology vytvoril burzu, ktorá zaznamenala veľmi úspešné ICO (Initial coin offering) so ziskom 15 miliónov dolárov. Investori, ktorí vložili svoje prostriedky do projektu, obdržali na revanš oficiálne mince Binance Coin (BNB). Tie sa, samozrejme, dajú obchodovať a ich užitočnosť podčiarkuje najmä platenie poplatkov. Aktuálne sa hodnota mince BNB pohybuje približne na úrovni 480 USD, pričom jej počiatočná hodnota bola 0,1 USD. Skutočne pôsobivý rast! Čína nie je práve najvhodnejšou krajinou na prevádzkovanie kryptomenovej burzy, preto Binance svoje hlavné servery premiestnila do zhovievavejších štátov. To jej zabezpečuje slobodu a konkurencieschopnosť.

„V reakcii na rozhodnutia čínskej vlády sa presúvame do zahraničia. Máme viacero pôsobísk, takže nás nikdy nebude ovplyvňovať jeden regulačný orgán,“ vysvetlil zakladateľ burzy Binance Zhao.

Vedel si, že burza Binance je už 3 roky lídrom v oblasti poskytovania služieb v kryptomenovom svete? Zároveň poskytuje širokú paletu služieb.

Binance recenzia - Je ako platforma bezpečná?

Burza Binance bola v máji roku 2019 poznačená negatívnou udalosťou. Webová stránka burzy bola globálne hacknutá. Hackeri si odniesli približne 7000 Bitcoinov, ktoré v tom období predstavovali sumu 40 miliónov dolárov. Vedenie Binancu uviedlo, že boli všetci používatelia odškodnení. Je dôležité poznamenať, že americká verzia nebola v minulosti nikdy prelomená. Podobne ako pri iných kryptomenových burzách, ani Binance nie je poistená FDIC ani SIPC. Disponuje však fondom núdzových aktív, ktorý slúži na odškodnenie užívateľov v prípade krádeže ich prostriedkov z burzy. SAFU je financovaný z 10 % všetkých poplatkov za obchodovanie, ktoré sú uložené v „cold wallet“. Napriek pomerne nízkemu veku burzy je Binance vo všeobecnosti považovaná za jednu z najbezpečnejších platforiem. O zabezpečenie svojho účtu sa teda nemusíš obávať, keďže sa o to postará dvojfaktorová autentifikácia (2FA).

Čo je to 2FA?

Dvojfaktorová autentifikácia je v podstate dvojstupňové overenie tvojej identity. Keďže je táto metóda overenia veľmi bezpečná a efektívna, využívajú ju banky a burzy po celom svete.

Binance recenzia - Ako funguje 2FA?

Pri prihlásení do svojho účtu musíš mať bezpečne archivované a uložené heslo, ale taktiež aj jednorazový kód. Tento kód ti bude vygenerovaný prostredníctvom mobilnej aplikácie (najčastejšie pomocou Google Authenticator). Ďalšou možnosťou je, že dostaneš e-mail či SMS správu na svoj mobilný telefón.

Binance recenzia - Podporované krajiny

Binance oficiálne neuvádza žiadny zoznam podporovaných krajín, čo v podstate znamená, že je dostupnou po celom svete. Samostatnú skupinu tvoria obyvatelia USA, ktorí môžu využívať Binance US. Táto platforma je však značne obmedzená.

Binance recenzia - Zákaznícka podpora

Nízke poplatky, pohotové reakcie na konkurenciu a vývojári s osvedčenými výsledkami. Toto sú dôležité faktory, ktoré by sa mali odzrkadliť aj v podpore zákazníkov. Bohužiaľ, podobne ako pri mnohých iných kryptoburzách, aj Binancu chýba kvalitný zákaznícky servis. Väčšinu otázok je potrebné zasielať prostredníctvom e-mailového kontaktného formulára na stránke burzy. Kvôli vysokému dopytu je však častokrát zdĺhavé a obťažujúce dostať sa k odpovediam. Burza disponuje aj tzv. „chat botom“, ktorý však často generuje iba automatizované najčastejšie odpovede.

Otvoriť účet na Binance

Binance recenzia - Podmienky pre obchodovanie

Burza Binance disponuje širokým portfóliom kryptomien. V jej ponuke nájdeš cez 150 kryptomien ako sú napríklad Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Cardano a mnoho ďalších iných mincí. Čo sa týka samotných možností obchodovania, burza ani v tomto smere v ničom nezaostáva. Môžeš realizovať klasický nákup kryptomien za fiat meny, alebo obchodovať finančné deriváty či obchodovanie s vysokou finančnou pákou. V prípade nákupu a obchodovania je nutné, aby si si vytvoril vlastný obchodný účet a následne realizoval verifikáciu.

Čo všetko teda máme na Binance k dispozícií ?

 • Nákup a predaj kryptomien za fiat meny (EUR, USD a iné)
 • Zmenáreň kryptomien
 • Obchodovanie s finančnou pákou
 • Obchodovanie kryptomenových derivátov (futures a opcie)

Binance recenzia - Platforma

Burza Binance ponúka viaceré variácie platforiem, ktoré sú určené jednak pre začiatočníkov, tak aj pre skúsených traderov . Nájdeš ich v záložke Trade. V podstate všetky fungujú na báze webovej stránky, takže nie je nutné vykonávať dodatočné inštalácie. V nasledujúcich riadkoch si predstavíme jednotlivé druhy platformy :

 • Convert – Táto platforma predstavuje najrýchlejšiu formu zámeny kryptomien a fiat meny EUR. Tvoria ju dve základné políčka, kde do prvého poľa zadávame množstvo a druh kryptomeny, resp. fiat, ktorý chceme zameniť za mince, ktoré zadávame v druhom poli.
Binance platforma convert
Binance platforma convert
 • Classic Spot Exchange – tzv. základná platforma, v ktorej nájdeš všetky základné funkcie. Na obrázku pod týmto textom môžeš vidieť detail danej platformy.
Binance platforma classic
Binance platforma classic

V ľavom hornom rohu sa nachádza kniha objednávok (tzv. order book), aktuálna cena tebou vybranej mince a najdôležitejší panel pre zadávanie objednávok sa nachádza v strede pod grafom. V pravej časti obrazovky nájdeme zoznam ďalších aktív a históriu objednávok. Dôležitou a neodlučiteľnou súčasťou platformy je graf. Ten pre burzu Binance zabezpečuje populárna platforma TradingView.

Binance recenzia - Čo tu môžeme obchodovať?

 • Advance Spot Exchange – tzv. pokročilá platforma. Vo všeobecnosti a vo funkciách sa nijako nelíši od základnej platformy. Jediný rozdiel si môžeme všimnúť v usporiadaní jednotlivých polí a príkazov.
 • Margin – ide o platformu, kde nám burza Binance umožňuje obchodovať s vypožičanými prostriedkami.
 • P2P – ide o P2P trhovisko, kde obchodníci nakupujú a predávajú kryptomeny vzájomne medzi sebou bez nutnosti zásahu samotnej burzy.
 • Stock Token – ide o nový druh obchodovania na burze Binance. Užívatelia majú možnosť obchodovať digitálne tokeny, ktoré sa obchodujú na tradičných burzách cenných papierov.

Otvoriť účet na Binance

Čo všetko môžeme robiť na obchodných platformách?

Súčasťou oboch platforiem (classic a advance) sú tri základné príkazy pre obchodovanie :

 • Market order – tzv. trhová objednávka. Ide o najjednoduchší obchodný príkaz. Prostredníctvom tohto príkazu môžeš nakúpiť alebo predať vybranú kryptomenu za aktuálne najvýhodnejšiu cenu na trhu. V prípade, že chceš otvoriť obchod v čo najrýchlejšom čase a za aktuálnu cenu, odporúčame využívať market order.
Binance market order
Binance market order
 • Limit order – tzv. limitná objednávka. V prípade, že čakáš na výhodnejšiu cenu na trhu, odporúčame využívať limitnú objednávku. Pri tomto príkaze máš možnosť nastavenia konkrétnej ceny, za ktorú chceš kryptomenu kúpiť, resp. predať. Tvoj príkaz bude následne spracovaný a zaradený do knihy objednávok (tzv. order book). Objednávka sa zrealizuje v momente, keď sa na trhu objaví výhodná proti ponuka. Tento moment môže trvať pár minút, ale môže zahŕňať aj dlhšie obdobie v závislosti od situácie na trhu.
Binance limit order
Binance limit order
 • Stop Limit – ide o špecifický druh limitnej objednávky, ktorá sa spustí iba za predpokladu, že sa kurz kryptomeny ocitne na tebou špecifikovanou hodnotou (tzv. Stop-Price). Funkcie stoploss a take profit je možné nahradiť pokynom OCO tzv. One Cancels The Other. V jednoduchosti to znamená, že zadávaš dva príkazy súčasne. Sú to príkazy Limit a Stop Limit. Jeden príkaz je určený, aby dohliadal na cenu pre aplikovanie nákupu a druhý príkaz dohliada na predajnú cenu. Spustenie jedného z príkazov automaticky ruší druhý.
Binance limit order
Binance limit order

Registrácia a overenie účtu na Binance - Ako na to ?

Aby si sa mohol vrhnúť na samotné obchodovanie, ešte predtým si musíš založiť svoj obchodný účet. Samotná registrácia je naozaj veľmi jednoduchá a hlavne časovo nenáročná, začo si Binance zaslúži palec hore. V prípade, že plánuješ vklady a výbery fiat mien, burza vyžaduje overenie tvojej identity. Tento prípad častokrát trvá aj niekoľko dní.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Binance zakazujú ďalšie krajiny. Je burza v problémoch?

V nasledujúcich riadkoch sa spoločne pozrieme na podrobný návod, ako sa registrovať a načo si dať prípadne pozor pri overovaní tvojej identity.

Ako už bolo napísané vyššie, registrácia je naozaj veľmi jednoduchá a rýchla. Zvládne ju naozaj každý.

Registrácia prebieha formou krátkeho formulára, kde vyplníš svoju emailovú adresu a ľubovoľné heslo. Následne hravou formou posunieš tzv. puzzle do správneho políčka, čím potvrdíš, že nie si robot. Potom, ako odošleš formulár, obdržíš na email 6-miestny číselný kód, ktorý ti slúži na aktiváciu účtu. A tým sa dostávame do finále. Jednoduché, však?

Otvoriť účet na Binance

Po aktivácií tvojho účtu odporúčame urobiť zabezpečenie, ktoré ti odporučí aj samotná burza. Najpoužívanejším spôsobom overenia je 2FA. Tento spôsob overenia sme popísali vyššie.

Po zrealizovaní všetkých potrebných krokov ti už nič nestojí v ceste vo využívaní plnohodnotného obchodného účtu s denným limitom na vklady a výbery vo výške 2 BTC. Tento limit si môžeš navýšiť až na 100 BTC. Postačí ti k tomu prejsť si verifikačný proces KYC. Tento krok však môžeš automaticky ignorovať v prípade, že nemáš záujem o využívanie fiatových mien (EUR, USD a iné).

Overenie účtu – KYC verifikácia

Hneď na úvod tejto sekcie sa pozrieme na základný princíp verifikácie.

Overenie identity zákazníkov si vyžaduje európska smernica a predpisy (AML, KYC). Cieľom procesu je odstrániť šírenie nelegálnych aktivít – najčastejšie ide o pranie špinavých peňazí!

Pozrime sa na konkrétne kroky samotnej verifikácie. Celý proces pozostáva v poskytnutí tvojich osobných údajov burze Binance. O aké údaje ide ? Ide o tvoje meno, štátnu príslušnosť, pohlavie, naskenovaný doklad totožnosti a na záver, aby si potvrdil, že ide skutočne o teba a nie o niekoho iného, musíš si urobiť fotografiu tváre (selfie).

Binance KYC - Tri kroky k úspešnej verifikácií
Tri kroky k úspešnej verifikácií

Zhrnutie procesu verifikácie v krokoch :

 1. V prvom kroku potvrdíš svoju štátnu príslušnosť, resp. krajinu, v ktorej máš trvalé bydlisko.
 2. Ďalším krokom je vloženie naskenovaného dokladu totožnosti z oboch strán.
 3. Posledným krokom s určitosťou potvrdíš svoju identitu zrealizovaním selfie fotografie pomocou kamery alebo smartfónu.
 4. Teraz nasleduje už iba čakanie na schválenie, ktoré trvá niekoľko hodín. V niektorých ojedinelých prípadoch aj niekoľko dní!

Nove zmeny v KYC od 10/2021!

Pozor na nové zmeny, ktoré budú v platnosti od októbra 2021. Pokiaľ aktívne obchoduješ na burze Binance, tak po novom už bez overenia KYC nebudeš môcť po októbri 2021 využívať žiadne Binance služby a všetky obchody sa ti zo dňa na deň zatvoria. Výber a vklad budú zatiaľ istú dobu fungovať. Nevieme však dokedy. Preto ak vyslovene nechceš overovať KYC, tak ti odporúčame burzu do októbra úplne opustiť. Ak ti táto zmena nevadí, tak naopak, odporúčame si do tohto mesiaca čo najskôr overenie urobiť a zmeny sa ťa nedotknú.

Noví používatelia už od augusta 2021 musia povinne overiť si svoj občiansky preukaz. V opačnom prípade nie je možné využívať služby burzy.

Viac o zmenách sa dočítaš v tomto článku.

Ako zrealizovať svoj prvý vklad ? - Binance recenzia

Nato, aby si si mohol otvoriť svoj prvý obchod, budeš potrebovať finančné prostriedky, ktoré si vložíš na svoj účet cez príkaz Deposit, ktorý sa nachádza v záložke Wallet – Overview. Následne sa ti zobrazí okno s viacerými možnosťami vkladu. Teraz si spoločne ukážeme najvyužívanejšie spôsoby vkladu:

Deposit Cash – V prípade zvolenia tejto možnosti si môžeš vložiť na svoj účet fiat peniaze. K dispozícií máš možnosť vkladu bankovým prevodom prostredníctvom SEPA platby. Podotýkam, že táto možnosť je bez poplatkov a Binance udáva, že celý proces vkladu môže trvať 1 až 2 pracovné dni. Ďalšou možnosťou je využitie platobnej karty (Visa alebo MasterCard). Tento spôsob vkladu je však spoplatnený výškou 1,8 % vkladu. Posledná možnosť, ktorú som osobne nikdy nevyužil, je využitie platobnej brány, ktorá je spoplatnená 1,3 % z výšky tvojho vkladu.

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE!

Pri vklade fiat meny musíš vklad realizovať z účtu, ktorý je registrovaný na tvoje meno!

Deposit Crypto – V tomto prípade máš na výber množstvo kryptomien, ktoré si môžeš poslať na svoj účet. V určitých prípadoch Binance niektoré mince zablokuje z bližšie neuvedených dôvodov. Väčšinou však ide o menej známe mince. V pravej časti obrazovky máš na výber tlačidlá pre kryptomeny, ktoré existujú na viacerých sieťach („chainoch“). Hodí sa to najmä pri minciach ako napr. USDT, BNBBTC.

Otvorenie obchodu

Pre začatie obchodovania prejdeme na odkaz Trade, kde si môžeme následne vybrať z viacero platforiem, ktoré sme si bližšie popísali v sekcii tohto článku „Platforma“. Pre začiatočníkov je najvhodnejšie kliknúť na Classic platformu. Následne sa dostávame do rozhrania, kde si už môžeme vybrať konkrétny menový pár a otvoriť obchod. V ďalšom kroku si ukážeme, ako narábať s burzou.

Pre obchodovanie použijeme platformu spot. Ide o tradičnú zmenáreň kryptomien, kde môžeme napríklad nakúpiť za Bitcoin kryptomenu Ethereum a po cenovom raste ju predať na vyššej hladine. Na Binance spot môžeme zároveň zadať target, stoploss a dokonca aj inteligentný order OCO. Cez order OCO môžeme zadať target a stoploss súčasne, takže nemusíme sa báť veľkých cenových pohybov bez toho, aby sme boli chránení obidvoma ordermi.

Otvorenie obchodu na Binance
Otvorenie obchodu na Binance

Obchodné rozhranie

 1. Graf - Môžeme tu vidieť cenový vývoj nami vybratého a obchodovaného aktíva.
 2. Order - História objednávok, kde môžeme vidieť všetky zadané príkazy na nákup a predaj ostatných obchodníkov.
 3. Zoznam našich orderov – V tejto sekcii nájdeme všetky naše otvorené obchody, zadané objednávky a kompletnú históriu našich príkazov na burze.
 4. Rozhranie obchodovania - V tejto sekcii zadávame všetky objednávky na burze vrátanie otvorenia obchodu a príkazov na ich zatvorenie.
 5. Zoznam párov - Nájdeme tu zoznam všetkých párov, ktoré môžeme na burze Binance obchodovať. Obchodovať môžeme napríklad za fiat meny, Bitcoin, Ethereum, BUSD a Tether.
 6. História obchodov - História posledných obchodov na danom páre.

Kompletný návod na obchodovanie nájdeš aj na našom YouTube videu:

Aké sú poplatky na Binance?

Podobne ako na iných burzách, aj tu nájdeme poplatky za služby. Niektoré z poplatkov pri realizovaní vkladu sme si podrobne popísali vyššie. Pozor, v prípade, ak obchoduješ scalp, môžu byť pre teba poplatky burzy veľmi vysoké .

Poďme si teda zhrnúť všetky poplatky :

 • Binance poplatky za transakciu: Za každý zrealizovaný obchod si burza zoberie malý poplatok. Veľkosť poplatkov sa líši v závislosti od obchodných objemov, ktorých je až 11. V prípade, že na svojom účte nezrealizuješ obchody minimálne za 50 000 USD za 30 dní, tak zostávaš na úrovni základného poplatku 0,1 %.
 • Binance poplatky za instantný nákup: V prípade, že svoju objednávku neurobíš na platforme Binance, ale cez platobnú kartu, Binance si vtedy účtuje poplatok vo výške 1,8 %.
 • Binance poplatky za rozdiel nákupného a predajného kurzu – tzv. spready. Vďaka vysokej likvidite sú spready minimálne častokrát až nulové.
 • Binance poplatky za vklady: Vklady kryptomien sú zadarmo. V prípade fiat meny si burza účtuje poplatok 1,8 % cez platobnú kartu. Bankový prevod (SEPA) je zadarmo.
 • Binance poplatky za výber: Za výber v eurách sa platí 0,8 € (SEPA), alebo 1 % pri platobnej karte. Výber finančných prostriedkov pomocou služby SWIFT stojí až 30 USD.
 • Binance poplatky siete: Tento poplatok je súčasťou kryptomenovej siete a v podstate ide o odmenu pre minerov za spracovanie transakcie.
PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Ako ušetriť pri obchodovaní na Binance - 45 % zlava na poplatky!

Binance poplatky a ich zníženie

Binance poplatky sa dajú veľmi šikovne znížiť. Existuje viacero možností, ktoré si teraz spoločne ukážeme:

Prvým a zrejme najviac využívaným spôsobom zníženia poplatkov na burze je využitie kryptomeny Binance Coin (BNB). Jednoducho si túto mincu kúpiš za pár drobných a zapneš si využívanie BNB na poplatky s 25 % zľavou. Takže všetky poplatky budú odpočítavané z tvojich BNB mincí s výraznou zľavou.

Otvoriť účet na Binance

Druhým spôsobom, ako si znížiť Binance poplatky, je, že budeš jednoducho obchodovať na ich platforme. Takýmto štýlom burza odmeňuje obchodníkov. Čím vyšší je obnos poplatkov, tým viac ich burza zníži. V prípade, že by si napríklad za jeden mesiac zrealizoval obchody v hodnote 150 000 BTC, tak sú tvoje poplatky priemerne na úrovni 0,03 %. Táto hodnota predstavuje 70 % zľavu, ktorú ešte môžeš znížiť o ďalších 25 % použitím mincí BNB.

Pokiaľ nemáš veľký kapitál na obchodovanie, ale aj tak chceš obchodovať lacnejšie s 20 % zľavou, využi náš affiliate partnerský link.

Binance úrovne poplatkov
Binance úrovne poplatkov

Ďalšie dôležité produkty na Binance

Nie náhodou sa burza Binance pýši prvenstvom svetovej jednotky medzi kryptomenovými burzami. Dokazuje to širokou škálou produktov, ktoré neustále prechádzajú novým a vylepšeným vývojom.

Poďme sa bližšie pozrieť na konkrétne produkty burzy Binance:

Binance Margin

Vo všeobecnosti si môžeme pojem „Margin“ definovať ako obchodovanie s využitím pákového efektu. Čo znamená pákové obchodovanie s maržou?  

Pri obchodovaní s maržou financuješ iba časť svojej objednávky. Zvyšok predstavujú prostriedky vypožičané od ostatných traderov. Takže v jednoduchosti ide o obchodovanie so zapožičanými peniazmi.

Základné pojmy, s ktorými sa stretneš na platforme Binance Margin, sú:

 • Margin – marža alebo časť objednávky, ktorá je financovaná z tvojich vlastných prostriedkov.
 • Initial margin – počiatočná marža alebo suma, ktorú potrebuješ na otvorenie pozície.
 • Maintenance margin – udržiavacia marža alebo suma, ktorú potrebuješ na udržanie pozície pred likvidáciou.

Platforma pre Binance Margin je prakticky totožná s klasickou Basic platformou, takže sa nemusíš obávať prechodu do nového prostredia. Na tejto platforme môžeš obchodovať s  3-násobnou kombinovanou pákou, alebo 10-násobnou izolovanou pákou. V prípade izolovanej páky obchoduješ ľubovoľný menový pár na samostatnom maržovom účte. Kombinovaná marža ti dovoľuje obchodovať rôzne kryptomeny z margin účtu.

Binance margin platforma
Binance margin platforma

Ako teda margin trading na burze Binance funguje ?

Uveďme si jednoduchý príklad. Predstav si, že cena 1 BTC = 10 000 USD. Ty by si si rád zakúpil 1 BTC, ale na tvojom účte disponuješ iba sumou 1 000 USD. Žiadny problém! Na margin platforme si zvolíš možnosť obchodovania s izolovanou 10-násobnou pákou. Nasledovne si zvolíš Mode : Borrow. Takže v podstate svojich 1 000 USD využiješ ako základ pre pôžičku ďalších 9 000 USD. Týmto štýlom si vieš zakúpiť 1 BTC!

V prípade, že sa cena BTC zvýši na 15 000 USD a ty uzatvoríš obchod, na účte ti zostane tvojich 1 000 USD, ktoré si vložil do obchodu +5000 USD, ktoré si získal za úspešný obchod. Je však potrebné dávať si veľký pozor! Keby cena BTC začala náhle klesať, tak stačí, aby klesla na hodnotu 9 000 USD a celý tvoj obchod je zlikvidovaný. Na tvojom účte by svietila nula!

Prvý obchod cez margin

Na Binance margin máme 2 možnosti, ako otvoriť obchod. Normal a borrow s repay. Funkcia Normal je štandardný order, ktorý poznáme zo spotového obchodovania. Borrow a repay sú funkcie, cez ktoré otvoríme obchod a zatvoríme.

Pokiaľ chceme otvoriť obchod, musíme mať, samozrejme, nejaké kryptomeny. Potrebuješ ich teda zo spotovej alebo inej služby presunúť na margin peňaženku. Treba si ale dávať pozor na to, že pri obchodovaní cez margin to funguje trochu odlišne, ako v prípade spotu. Pri každom pári je potrebné mať dané množstvo na obchodovanie. To znamená, že to nefunguje ako v prípade spotu len tak, že vložíš naraz napríklad 100 USDT a otvoríš obchod na akýkoľvek pár, ktorý ti napadne. Margin má každý pár zvlášť rozdelený napríklad na BTC/USDT a LTC/USDT. Pokiaľ teda vložíš 100 USDT do páru BTC/USD, tak pri páre LTC/USDT žiadne tvoje mince USDT neuvidíš. Tým, že urobíš vklad na pár BTC/USDT, obchod ešte neotváraš, iba si pripravíš peniaze na otvorenie obchodu s týmto párom. Musíš si po zatvorení obchodu znovu svoje mince presunúť do páru LTC/USDT a takto to stále meniť.

Ako obchodovať cez margin?

Keď už teda máme vklad hotový, môžeme sa odhodlať otvoriť obchod. Margin má fixný leverage napríklad pri BTC x10, čo znamená, že ak máš 100 USDT, tak automaticky sa na tvojej peňaženke pri otvorení obchodu objaví kapitál 1 000 USD. 100 USDT je tvojich a 900 USDT sú požičané. Tie, samozrejme, treba vrátiť. Nie je potrebné sa však báť. Pokiaľ cena výrazne spadne, tak z účtu ti to rapídne stiahne mince USDT. Do mínusu sa nikdy nedostaneš a ani nikomu nebudeš nič dlžný. Akurát hodnota účtu bude výrazne klesať po malom cenovom pohybe. Čiže pri 1 % pohybe automaticky s leverage x10 prídeš o 10 % kapitálu, ktorý máš v obchode.

Cez order borrow sa otvára obchod. Po zadaní objednávky sa ti na účte objaví isté množstvo mincí, napríklad BTC, ktorého ale budeš mať 10-násobne viac, lebo obchoduješ s pákou. Pokiaľ chceš obchod zatvoriť, tak s bežcom zvolíš, ktorú časť chceš predať a obchod zatvoríš cez repay. Inak povedané: najprv si cez borrow požičiaš a potom cez repay peniaze vrátiš pôvodnému majiteľovi. Pokiaľ cena porastie, tak navyše získaš trhom vygenerovaný zisk, ktorý je len tvoj.

Pre začiatočníkov sme spracovali na našom YouTube kanály kompletný video návod:

Binance Futures

Platforma Futures sa medzi tradermi teší veľkej obľube, keďže je obchodníkom umožnené využívať pákový efekt až 125x.  Pomocou Futures kontraktov v podstate môžeš špekulovať nad vývojom ceny rôznych kryptomien, a to bez toho, aby si ich reálne vlastnil. Máš k dispozícií možnosť na otvorenie long (nákup) a short pozície (predaj). Čo sa týka samotnej platformy, tak opäť pozorujeme minimálne rozdiely v rozhraní.  Z hľadiska pákového efektu máš možnosť si vybrať rozsah 1:1 (bez páky) alebo až 1:125 (všetky zisky aj straty sa násobia až 125x). Takže opäť si treba dať pozor, že aj minimálna zmena cenovej hladiny ti môže zarobiť tisíce dolárov, ale taktiež aj zlikvidovať účet.

Binance futures
Binance futures

Ako teda funguje obchodovanie futures kontraktov ?

V praxi by ti na zakúpenie 1 BTC na futures platforme stačila suma rovnajúca sa 0,008 BTC. V prípade, že sa 1 BTC = 20 000 USD a ty disponuješ iba 160 USD, môžeš teda špekulovať na obchod vo výške až 1 BTC!

V prípade, že by cena Bitcoinu dosiahla hodnotu 21 000 USD, získal by si zisk 1 000 USD. Ale v prípade poklesu na 19 840 USD, by si bol na úplnej nule, čiže účet by sa zlikvidoval!

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Cenový kanál

Ako funguje obchodovanie cez Binance futures?

Na výber máme 2 funkcie: long a short. Tieto funkcie nijako nesúvisia s ordermi buy a sell. Pozor!!! Netreba si to zamieňať.

Long znamená, že otváram obchod, pri ktorom po cenovom náraste môžem zarobiť. Naopak, short je order, pri ktorom ak cena spadne, tak môže aj napriek tomu, že klesá, rovnako zarobiť. Treba si uvedomiť, že otváram nie obchod, ale kontrakt. Funguje to tak, že si vyberiem jednu hlavnú kryptomenu, cez ktorú budem obchodovať. Napríklad USDT. Za USDT, pozor, nebudem otvárať teraz obchody, alebo dokonca nakupovať dané kryptomeny, ale otvorím iba niečo ako stávku alebo kontrakt na danú kryptomenu. Pokiaľ očakávam rast, otvorím stávku na long, pokiaľ naopak očakávam pokles, tak otvorím objednávku na short. Keď chcem obchod zatvoriť, tak nájdem na burze funkciu close market, ktorá sa nachádza úplne vpravo pri otvorenej pozícii. Druhá možnosť je obchod zatvoriť cez opačnú pozíciu. To znamená, že long zatvorím cez order short, resp. presne naopak.

Kompletný návod na Binance futures nájdete v tomto videu:

Binance Options

Na burze Binance nájdeme aj obchodnú platformu pre opcie. Táto možnosť je však stále dostupná iba pre mobilné zariadenia formou aplikácie. Keď sa rozhodneš, že chceš kúpiť opciu, v takom prípade si burza Binance od teba vezme poplatok, tzv. premium. Na základe poplatku máš právo kúpiť alebo predať aktívum (BTC alebo ETH) za vopred stanovenú cenu v budúcnosti. Dáva ti to tak možnosť v budúcnosti nakúpiť kryptomeny za výhodnejšie ceny.

Binance options aplikácia
Binance options aplikácia

Binance Earn

Veľmi dôležitá obchodná platforma, ktorá prakticky zabezpečuje fungovanie predošlých produktov Futures a Margin! Ako to vysvetliť? Veľmi jednoducho! Aby obchodníkom mohol niekto požičať peniaze, ktoré sú pri pákovom obchodovaní potrebné, vznikla platforma Binance Earn. Vďaka tejto platforme môžeš svoje nevyužívané kryptomeny na určitú dobu uzamknúť, aby ich mohli využívať ostatní obchodníci. Burza ťa, samozrejme, zato odmení podielom z poplatkov.

Binance earn a staking
Binance earn a staking

Binance Staking

Pre dôkladné pochopenie stakingu sa musíme na začiatok bližšie pozrieť na definíciu tzv. proof of stake (PoS). Je to mechanizmus konsenzu, ktorý umožňuje blockchainom fungovať s nízkou energetickou náročnosťou pri efektívnom zachovaní miery decentralizácie. Príliš zložité pre laikov, však ?

Zarobiť stakovanim

Poďme sa teda spoločne ponoriť do definície stakingu. Hlavná myšlienka spočíva v tom, že užívatelia môžu uzamknúť svoje mine, aby mohli byť náhodne vybraní protokolom v určitých intervaloch, aby vytvorili blok. Užívatelia, ktorí vkladajú väčšie sumy, majú zvyčajne omnoho väčšiu šancu byť vybraní ako ďalší blok validátora.

Vedel si, že burza Binance ponúka možnosť pasívneho príjmu cez službu staking? Stačí ti iba držať kryptomeny na burze a získaš zhodnotenie až do 30 % ročne. Začni stakovať cez link so zľavou.

Staking v jednoduchosti funguje podobne ako úrok v banke. Zrealizuješ vklad, zaviažeš sa, že budeš na burze svoje peniaze istú dobu držať a za to získaš odmenu. Napríklad si mince uzamkneš na 90 dní a získaš fixnú odmenu až do 50 % ročne. Alebo aj okolo 4 % mesačne. Celkovo teda po 90 dňoch budeš o približne 13 % bohatší. Samozrejme, 50 % akcia na stakingu býva iba veľmi zriedka. Zvyčajne sa priemerné hodnoty zisku pohybujú okolo 10 až 20 %. Pokiaľ ti ale mince na burze Binance len tak ležia a nevieš, čo s nimi, staking je určite vhodná voľba. Hlavne v prípadoch, keď máš veľký kapitál na burze a iba s časťou reálne obchoduješ.

Binance DEX

Binance DEX je open-source decentralizovaná burza založená na blockchaine Binance Chain, forku siete Cosmos. Burza využíva grafy prostredníctvom TradingView. V súčasnosti už burza DEX disponuje množstvom zaujímavých kryptomien. Aké sú hlavné rozdiely medzi Binance a Binance DEX? Pri využívaní burzy DEX sú tvoje prostriedky bezpečne uložené na tvojej hardvérovej peňaženke. Naopak, v prípade Binance musíš všetky prostriedky zveriť do spravovania samotnej burze. Nevýhodou DEXu je však veľmi malá likvidita.

Binance DEX
Binance DEX

Binance Labs Incubation Program

Za veľmi významný produkt burzy Binance môžeme s určitosťou považovať ich tzv. Labs Incubation Program. Je to projekt na podporu talentovaných tímov programátorov, ktoré sa podieľajú na tvorbe blockchainu. Binance tak v rámci 10-týždňového programu poskytuje pre vybrané projekty dôležitý support, mentoring a právne poradenstvo na čo najdokonalejšie dosiahnutie cieľa, ktorým je startup pre využitie na burze.

Binance Wallet Trust

Do širokého portfólia Binance spadá aj oficiálna mobilná peňaženka Trust Wallet. Do tejto peňaženky si môžeš vložiť jednak klasické fiat meny, ale aj samotné kryptomeny ako napríklad Bitcoin, Ethereum, Litecoin a mnoho ďalších. Samozrejmosťou sú aj tokeny fungujúce na sieti ERC-20 a Binance Chain. Tento produkt ti určite odporúčame, jeho bezpečnosť je perfektná!

Binance trust peňaženka a aplikácia
Binance trust peňaženka a aplikácia

Dôveryhodnosť burzy Binance

Napriek tomu, že sa burza Binance svojím vekom zaraďuje medzi mladších hráčov na trhu, svojou dôveryhodnosťou sa právom zaraďuje na tie najvyššie priečky. Odborné fóra a najmä samotní užívatelia o nej hovoria ako o veľmi dobre zabezpečenej a dôveryhodnej spoločnosti, ktorá už dávno preskočila konkurenčné burzy.

Samozrejme, pri veľkom množstve recenzií sa objavia aj negatívne správy, ktoré obviňujú burzu Binance v prípade zodpovednosti za vykradnutie účtov niektorých užívateľov. Po dôkladnejšom preskúmaní však zistíme, že vo väčšine prípadov nastal problém u samotných obchodníkoch, ktorí nerešpektovali 2FA zabezpečenie.

Z hľadiska dlhodobého držania tvojich financií je naša rada jednoznačná. V dlhodobom meradle je určite vhodnejšie využiť hardvérové alebo online kryptopeňaženky ako napr. Trezor.

Otvoriť účet na Binance

Finálna Binance recenzia

Burzu Binance bez najmenšieho zaváhania hodnotíme ako najlepšiu kryptomenovú burzu. Na tomto názore sa okrem nás zhoduje niekoľko svetových odborníkov na bezpečnosť, burzy a regulácie. V kryptomenovej komunite je burza Binance vnímaná ako veľká autorita, kde obchoduje takmer každý kryptomenový obchodník. Dokonca aj hodleri tu veľmi často robia nákupy a mince presunú následne do svojej peňaženky. Aj napriek tomu, že burza naďalej patrí prevažne k novším, stačilo iba pol roka od založenia, aby sa burza stála lídrom v objeme obchodov na celom kryptomenovom trhu. Doteraz si toto exkluzívne postavenie drží. My na burze Binance obchodujeme od začiatku a až na jedno hacknutie, ktoré ale burza bravúrne vyriešila vo veľmi rýchlej dobe, sme nikdy s burzou problém nemali. Dokonca nás burza Binance sama oslovila o spoluprácu, ktorá už nejaký ten mesiac prebieha a celkovo sme spokojní s podmienkami.

Ak ti na záver ešte stále niečo nie je jasné, odporúčame ti pozrieť si náš veľký video návod:

FAQ burzy Binance

Burza Bianance nepochybne patrí k jedným z top búrz, aké nájdeme v kryptomenovom svete. Ponúka širokú ponuku služieb od obchodovania kryptomien, cez staking až po futures trading. Burza Binance má zároveň zaujímavo navrhnutú ochranu prostriedkov cez projekt SAFU, ktorý časť z poplatkov ukladá do rezervy pre prípad hacknutia burzy.
Binance hodnotíme ako jednu z najdôveryhodnejších búrz s dobrou ochranou.
Kryptomeny môžete kúpiť systémom výmeny mince za mincu, alebo cez SEPA platbu. Binance ponúka možnosť kúpy aj cez platobnú kartu.
Tradične je to 0,1 % za obchod. Avšak ak si aktivujete zľavu cez BNB coin a vytvoríte si účet cez náš link, tak získate doživotnú takmer až 50 % zľavu na obchodovanie.
Áno, burza má veľmi priateľské rozhranie a live podporu, kde vám pomôžu s čímkoľvek.
Nie, na obchodovanie nie je povinnosť verifikovať účet. Avšak pokiaľ chcete nakupovať kryptomeny cez banku a nie iba obchodovať, tak iná možnosť nie je. Nie je však zlé si mince kúpiť na anonymnej burze a tie presunúť práve na Binance.

Binance