Bitfinex návod – Recenzia, skúsenosti a poplatky

Už zo samotného návodu a recenzie na burzu vidieť, že burza poskytuje mnoho možností na realizovanie obchodov a zadávania príkazov. Likvidita burzy je taktiež dostačujúca a dokonca jedna z najlepších na svete. To isté platí aj o bezpečnosti a zákazníckom servise. Zákaznícky servis burzy je v prevádzke nepretržite a je chvályhodný, pretože odozva je takmer okamžitá a tak vyhovujúca požiadavkám.

a reviewee logo

89%

7. miesto

Dôveryhodnosť

93 %

Podpora a komunikácia

90 %

Poplatky

83 %

Registrácia a verifikácia

88 %

Dostupné služby

88 %

Rozhranie a prehľadnosť

90 %

POZITÍVA

 • Dôveryhodná a stabilná burza

 • Široká ponuka služieb

NEGATÍVA

 • Vyššie poplatky

Bitfinex je jedna z najznámejších kryptomenových búrz. Bola založená v Hong Kongu, kde aj sídli od roku 2012. To znamená, že burza existuje takmer celú existenciu kryptomien a tým sa zaradila medzi jednu z najstarších. V roku 2012 mnoho transakcií prebiehalo bez tretích strán a väčšina z nich sa týkala iba BTC. Burza Bitfinex je tu s nami už takmer desať rokov a drží si svoje postavenie dodnes. Predstavujeme vám veľký Bitfinex návod. Súčasťou článku je aj Bitfinex recenzia, aby ste sa vedeli zorientovať na tejto burze.

Burza Bitfinex vám poskytuje obchodovanie so stovkami kryptomien až po úplne nízko kapitalizované kryptomeny. Burza má jednu z najväčších ponúk kryptomien, ktoré môžete obchodovať, no nebolo to tak vždy. Ponuka kryptomien sa časom rozširuje.

Pri ponuke kryptomien však burza ani zďaleka nekončí. Bitfinex totiž poskytuje vysoký objem obchodovania a zaraďuje sa medzi top kryptomenové burzy na svete. Podľa rebríčku stránky Coinmarketcap sa burza umiestňuje na 6. mieste. Okrem toho burza disponuje mnohými možnými typmi objednávok a príkazov, ktorými môžete realizovať obchody. Objemy obchodovania burzy Bitfinex boli nedávno dokonca ešte na vyšších číslach v porovnaní s konkurenciou. Posledné roky sa však do popredia dostávali skôr iné burzy. Nasledujúci obrázok zobrazuje rating spoločnosti Coinmarketcap aktuálny k 20. 10. 2021.

Otvoriť účet na Bitfinexe

TOP 10 búrz. Zdroj: Coinmarketcap
TOP 10 búrz. Zdroj: Coinmarketcap

Ako si registrovať účet na burze Bitfinex

V prvom rade je podstatné navštíviť stránku Bitfinex.com, kde následne vpravo hore stlačíte možnosť Sign up. Zobrazí sa vám možnosť registrovať váš účet, kde bude potrebné zadať nasledujúce údaje:

 • Username – meno vášho účtu
 • Email – vaša e-mailová schránka
 • Password – vaše heslo. Je potrebné zapísať ho na potvrdenie dvakrát
 • Timezone – (GMT+01:00) Bratislava
 • Referrer code – v prípade, že máte odkaz od existujúceho užívateľa, tak tu môžete zadať jeho referal
 • Captcha text – opíšete text, ktorý je napravo dole a tým potvrdíte, že nie ste robot
Registrácia účtu. Zdroj: Bitfinex
Registrácia účtu. Zdroj: Bitfinex

Potom, ako sa prvýkrát prihlásite na domovskú stránku, dostanete upozornenie, že musíte nastaviť dvojfaktorové overenie a taktiež si musíte overiť vašu totožnosť cez KYC. Každému odporúčame hneď pri prvom prihlásení nastaviť si obe tieto veci. Poďme sa spolu pozrieť, ako na to.

Možnosti dvojfaktorového overenia na burze Bitfinex

Domovská stránka vám poskytuje upozornenia, ako vylepšiť bezpečnosť vášho účtu na burze. Stačí teda iba scrollnúť smerom nadol a hneď uvidíte možnosť dvojfaktorového overenia. Toto overenie je na burze Bitfinex povinné.

2FA. Zdroj: Bitfinex
2FA. Zdroj: Bitfinex

Vďaka dvojfaktorovému overeniu bude váš účet oveľa bezpečnejší. Na výber sú v podstate dve základné možnosti ako vidíte na obrázku vyššie:

 • Fyzický bezpečnostný kľúč FIDO Universal 2nd Factor (U2F)
 • Google Android/iPhone aplikácia Authenticator (2FA)

Môžete si spojazdniť jeden alebo aj oba typy dvojfaktorového overenia, ale v prípade, že zvolíte obe metódy, tak prednosť bude mať U2F pred 2FA. Obidve možnosti vám poskytujú rovnaký prístup a povolenia. Jediným rozdielom je iba stupeň ochrany.

Otvoriť účet na Bitfinexe

Bitfinex U2F

Universal 2nd Factor (U2F) predstavuje typ autentifikačného štandardu pôvodne vyvinutého spoločnosťou Google, Yubico a NXP Semiconductors. U2F zjednodušuje a posilňuje dvojfaktorové overenie cez špecializované zabezpečovacie zariadenie NFC, USB alebo Bluetooth. Podobne ako pri peňaženke Ledger.

U2F bezpečnostný kľúč sa používa hlavne z dôvodu dodatočného zabezpečenia účtu cez prihlásenie z druhého súkromného faktora overenia. Využíva sa najmä pri prihlásení, pri zmene hesla, vytvorením kľúča API, úprave účtu a podobne.

Ak má váš účet U2F aj Google Authenticator, môžete aktivovať záložnú možnosť Jednorazové heslo (OTP). V prípade, že ste stratili alebo nesprávne vložili kľúč U2F, OTP vám poskytne prístup k vášmu účtu cez overenie kódu Google. Pri nastavovaní U2F je odporúčané používať aktuálnu verziu prehliadača Chrome alebo iného prehliadača, ktorý podporuje U2F.

U2F. Zdroj: Bitfinex
U2F. Zdroj: Bitfinex

Stačí už len zadať názov vášho zariadenia, pod ktorým menom bude evidovaný a stlačíte Begin device registration. Týmto postupom registrujete vaše zariadenie ako druhý faktor overenia a následne zadáte váš bezpečnostný kľúč, resp. vložíte zariadenie do USB portu.

Bitfinex 2FA

Druhou možnosťou je klasické dvojfaktorové overenie cez stiahnutú aplikáciu od Google s názvom Google Authenticator, ktorý je podporovaný pre zariadenia Android alebo iOS.

2FA. Zdroj: Bitfinex
2FA. Zdroj: Bitfinex

Zobrazí sa vám tu dlhý kľúč a QR kód. Tento QR kód je potrebné oskenovať v mobilnej aplikácii od spoločnosti Google, ktorú ste si stiahli. Následne vám bude táto aplikácia každú chvíľu generovať 6-miestny kód. Takisto netreba zabúdať na opísanie dlhého kľúča, ktorý slúži hlavne v tom prípade, že nebudete mať prístup ku QR kódu. Teraz vám stačí už len zapísať spomínaný 6-miestny kód do políčka a stlačiť možnosť Enable. Následne musíte ísť do vašej e-mailovej schránky, v ktorej potvrdíte autentifikáciu.

Dokončenie 2FA. Zdroj: Bitfinex
Dokončenie 2FA. Zdroj: Bitfinex

Verifikácia totožnosti KYC

Do sekcie nastavenia verifikácie účtu sa dostanete cez domovskú stránku cez možnosť Verification.

Verifikácia. Zdroj: Bitfinex
Verifikácia. Zdroj: Bitfinex

Po rozkliknutí tejto možnosti sa vám zobrazia jednotlivé stupne verifikácie, ktorými môžete prejsť a to buď ako fyzické osoby alebo podnik. Obrázok nižšie poukazuje práve na tieto stupne verifikácie a taktiež aj na výhody, ktoré sú poskytované v prípade, že splníte podmienky pre jednu z daných verifikačných úrovní. Štyri základné stupne verifikácie sú:

 • Basic
 • Basic Plus
 • Intermediate
 • Full

Po rozkliknutí Start verification Basic Plus sa vám zobrazí zoznam dokumentov, kde si viete zvoliť, podľa ktorého dokumentu chcete verifikovať totožnosť. Verifikácia prebieha v týchto troch základných krokoch:

 1. Vybrať typ dokumentu, ktorým sa chcete verifikovať
 2. Oskenovať dokument
 3. Urobiť si selfie fotku
Stupne verifikácie. Zdroj: Bitfinex
Stupne verifikácie. Zdroj: Bitfinex

Po rozkliknutí Start verification intermediate a Full sa vám zobrazí obrázok nižšie. Práve tu vidíte prehľad, ktorú úroveň verifikácie ste úspešne splnili a ktorú nie. Základné podmienky pre úplné kompletné verifikovanie účtu sú:

 1. Osobné údaje meno a kontakt na vás
 2. Vaša adresa
 3. Identifikovanie na základe dokumentu
 4. Absolvovanie finančného dotazníka
 5. KYC
Verifikácia Intermediate a full. Zdroj: Bitfinex
Verifikácia Intermediate a full. Zdroj: Bitfinex

Dôležité je poznamenať aj to, že táto verifikácia nie je nevyhnutná, ak obchodujete iba s kryptomenami. Burza však disponuje obchodovaním aj fiat mien a práve z tohto dôvodu je KYC nevyhnutnosťou. Keď túto verifikáciu nenastavíte sami, môže sa v budúcnosti stať, že burza Bitfinex ju bude od vás žiadať aj tak. Stáva sa to v prípadoch, keď na burze výrazne navyšujete svoju aktivitu.

Prešli sme si teda základné nastavenie vášho účtu a teraz je čas vložiť prvé peniaze na váš účet. Cez virtuálnu peňaženku môžete vkladať kryptomeny, no okrem toho burza akceptuje aj vklady vo fiat mene. Tie tu môžete, samozrejme, previesť prostredníctvom bankového prevodu.

Vklad na burzu Bitfinex

Burza Bitfinex akceptuje vklady všetkých mien, ktoré sa dajú na burze obchodovať. Nemusíte dokonca splniť ani minimálny vklad, pretože neexistuje. Stačí mať teda iba aktivovaný účet a môžete vkladať ľubovoľné množstvo. Jediný poplatok sa vzťahuje na nízke vklady, a to konkrétne nižšie ako 1 000 $. Na tieto vklady je uvalený takzvaný small deposit fee a ide o hodnotu cca 0,0004 BTC.

Predtým, ako pôjdeme vložiť prostriedky na vašu peňaženku na burze, je potrebné vedieť, kde sa tieto peňaženky nachádzajú. Do tejto sekcie sa dostanete cez Wallet -> Deposit vpravo hore na domovskej stránke. Tu si stačí zvoliť kryptomenu, ktorú chcete vkladať. Ďalej vás už burza navedie, pričom väčšinou platí to, že vám vygeneruje adresu unikátnu práve pre vklad danej kryptomeny. V tejto časti si viete taktiež vybrať či chcete zaslať danú kryptomenu na Exchange margin alebo funding adresu. Tieto adresy si viete taktiež generovať a dokonca aj opätovne.

Vklad na burzu. Zdroj: Bitfinex
Vklad na burzu. Zdroj: Bitfinex

Na obrázku vyššie vidíte aj všetky možné spôsoby, ktorými viete vkladať prostriedky na burzu:

 • Vklad prostredníctvom karty
 • Vklad cez bankový prevod
 • Tether
 • Vklad kryptomien
PREČÍTAJ SI TIEŽ:
TOP 5 zaujímavých faktov, ktoré by si mal vedieť o BTC

Obchodovanie na Bitfinexe

Na prvý pohľad sa obchodná platforma na burze Bitfinex môže zdať ako komplikovaná, a to hlavne pre nováčikov. Ponúka totiž mnoho pokročilých funkcií a nástrojov, vďaka čomu ju ocenia hlavne pokročilí obchodníci. Ak vám rozhranie tejto platformy nevyhovuje, viete si ju upravovať podľa seba. Mnoho búrz disponuje taktiež grafom z externej platformy Tradingview a Bitfinex nie je výnimkou. Burza Bitfinex je jednou z najlepších búrz, kde sa dajú realizovať obchody, a to hlavne vďaka mnohým možnostiam. Napriek tomu odporúčame využívať túto burzu aj nováčikom.

Burza už pri prvotnom prihlásení do obchodného rozhrania oznamuje každému používateľovi, že ide o skúsenú platformu pre skúsených traderov. To by mohlo nováčikov odradiť, no myslíme si, že ani nováčikovia nebudú mať časom problém zorientovať sa. Určite však značná časť nováčikov uprednostní iné konkurenčné burzy.

Ako sme spomínali už na začiatku návodu, na burze Bitfinex je možné obchodovať od Bitcoinu až po nízko kapitalizované mince. Tieto obchody sú podporované slušnou likviditou burzy. Väčšina kryptomien je obchodovateľná voči Bitcoinu alebo americkému doláru. Obchodovanie je však možné aj voči ETH.

Obchodné rozhranie burzy Bitfinex

V tejto kapitole sa pozrieme na jednotlivé sekcie, ktoré sú súčasťou obchodného rozhrania. Do tejto obchodnej platformy sa dostanete prostredníctvom tlačidla Trading vľavo hore. Nasledujúci obrázok nám vizualizuje toto rozhranie s jednotlivými sekciami.

Platforma Bitfinex. Zdroj: Bitfinex
Platforma Bitfinex. Zdroj: Bitfinex
 1. Hlavička – Hlavička sa nachádza v hornej časti obchodného rozhrania alebo na domovskej stránke. Práve táto hlavička slúži na prepínanie sa medzi derivátovou burzou, financovaním a lendingom. V pravej časti tejto hlavičky sa viete dostať do nastavenia vášho účtu a viete sa tu dostať do vašich peňaženiek. Zaujímavosťou môže byť aj možnosť prispôsobenia si rozhrania vašim potrebám.
 2. Novinky – Hneď pod hlavičkou sa nachádza sekcia noviniek, kde vám burza poskytuje najnovšie správy zo sveta kryptomien.
 3. Menové páry – V tejto sekcii si viete vyberať konkrétny menový pár, ktorý plánujete obchodovať. Taktiež si tu vyberáte medzi typom Trading, Derivatives, Funding a Securities.
 4. Graf – Cenový graf je spárovaný s externou platformou Tradingview a tak poskytuje väčšinu možností prispôsobenia si grafu.
 5. Order form – Táto sekcia je najdôležitejšia, pretože tu zadávate konkrétne podmienky obchodu a typ príkazu. Ako sme si už spomínali, burza Bitfinex poskytuje nespočetné množstvo typov príkazov na obchodovanie. Pod objednávkou môžete vidieť zhrnutie, ktoré poskytuje informácie o vašom zostatku a mnoho ďalších užitočných informácií.
 6. Objednávky a pozície – V tejto časti obchodného rozhrania burzy sú zobrazené vaše otvorené pozície a uzavreté objednávky a ich história. Môžete tu tiež vidieť hĺbku grafu, teda na akej cene majú prevahu býky, resp. medvede.
 7. Likvidácie - Táto časť obchodného rozhrania vám poskytuje zoznam likvidácií.
 8. Kniha objednávok – Kniha objednávok predstavuje zoznam pokynov, ktoré burza používa na zaznamenanie záujmu kupujúcich a predávajúcich.
 9. Obchody – V poslednej časti obchodného rozhrania vidíte zoznam jednotlivých obchodov, ktoré boli zrealizované.

Dôležité pojmy pri zadávaní objednávok

Predtým, ako prejdeme na jednotlivé typy a príklady obchodných príkazov, musíme si vysvetliť zopár pojmov. Pri obchodnom styku sú dvaja obchodníci – jeden je na strane príjemcu a druhý je na strane tvorcu. Obchodovanie na burze je veľmi jednoduché, ale spočiatku môže byť pre začiatočníkov komplikované a neprehľadné. Vyskytuje sa tu totižto mnoho obchodných príkazov.

Pointa je, že tvorca vytvoril limitnú objednávku na nákup alebo predaj s konkrétnym množstvom kryptomeny a za určitú cenu. Následne sa už len čaká na protistranu ktorá vyhovuje vašim podmienkam. K zobchodovaniu môže dôjsť aj okamžite, podľa toho, aký typ príkazu zvolíte. Práve v tejto sekcii si prejdeme jednotlivé príklady typov príkazov na burze, ale predtým je potrebné priblížiť si niektoré pojmy.

Typy obchodov. Zdroj: Bitfinex
Typy obchodov. Zdroj: Bitfinex

OCO – Vďaka tejto možnosti môžete zadať viacero príkazov pričom platí, že keď sa jeden príkaz vykoná úplne alebo čiastočne, tak druhý príkaz bude automaticky zrušený. Znamená to, že jeden príkaz zruší druhý a kombinujeme tu stopový príkaz s limitným príkazom. Je možné teda zadať Stop loss a Take profit zároveň, avšak len pre limitné objednávky.

Post only – Taktiež ide len o limitné objednávky, ktoré vám umožňujú uistiť sa, že vždy zaplatíte poplatok ako tvorca. Buď teda bude vytvorená limitná objednávka, ktorá bude buď v order booku, alebo sa objednávka zruší.

Hidden - Touto možnosťou viete vytvoriť objednávku, ktorá sa zaradí do knihy objednávok, ale neuvidia ju iní obchodníci. Vďaka tomuto skrytému pokynu budete vždy platiť poplatok ako príjemca. Na druhej strane tí, ktorí obchodujú proti skrytej objednávke, zaplatia poplatok ako tvorca.

TIF – Time in Force – Pomocou tohto príkazu viete zadať čas a dátum automatického zrušenia objednávky.

Visible on hit – Ak ste zadali skrytú objednávku, ale bola zobchodovaná iba čiastočne, zvyšná časť skrytej objednávky začne byť viditeľná.

Otvoriť účet na Bitfinexe

Limitné objednávky

Prvý typ objednávok, ktoré môžete vytvárať na burze Bitfinex, je limit. Pri týchto objednávkach využívate limitnú cenu, ktorá sa odlišuje od aktuálnej trhovej ceny. To znamená, že vaša objednávka nebude okamžite spracovaná, ale zaradí sa do knihy objednávok, kde si počká na protistranu, ktorá bude súhlasiť s vašou ponukou. Takýto typ objednávky môže byť spracovaný hneď po zadaní, resp. nemusí byť spracovaný nikdy.

V zásade zadávate limitnú cenu nižšie ako aktuálnu z toho dôvodu, že v budúcnosti plánujete nakupovať lacnejšie. Naopak, limitnú cenu zadávate vyššie ako aktuálnu z toho dôvodu, že v budúcnosti plánujete predávať drahšie.

Príklad na limitný nákup

 • Trhová cena BTC = 47 870 $
 • Limitný nákup = 46 500 $

Bitcoin sa momentálne obchoduje za cenu 47 870 $. Predpokladáte, že cena pôjde smerom nadol až na support 46 500 $. Túto zónu považujete za nákupnú oblasť. Myslíte si totiž, že od tejto ceny sa hodnota BTC odrazí smerom nahor. Preto zadávate limitný príkaz na nákup s hodnotou 46 500 $. Na záver stačí zadať len množstvo kryptomeny, ktorú chcete zobchodovať, čo je v našom prípade 1 BTC.

Limit nákup Bitfinex. Zdroj: Bitfinex
Limit nákup Bitfinex. Zdroj: Bitfinex

Príklad na limitný predaj

 • Trhová cena BTC = 47 870 $
 • Limit predaj = 49 500 $

Bitcoin sa momentálne obchoduje za cenu 47 870 $. Teraz na druhej strane predpokladáte, že cena pôjde smerom nahor, ale narazí na rezistenciu na hodnote 49 500 $. Myslíte si, že cena tu vytvorí lokálne maximum a od tejto hodnoty pôjde smerom nadol. Preto zadávate limitný príkaz na predaj s hodnotou 49 500 $. Na záver stačí zadať len množstvo kryptomeny, ktorú chcete zobchodovať, čo je v našom prípade 1 BTC.

Limit predaj Bitfinex. Zdroj: Bitfinex
Limit predaj Bitfinex. Zdroj: Bitfinex

Trhové objednávky – Market

Druhý typ príkazu, ktorý je pomerne často využívaný, je príkaz market. Objednávky sú realizované za aktuálnu trhovú cenu, čo znamená, že nie sú zaradené do knihy objednávok a sú zobchodované okamžite. Samotnú cenu nemusíte do objednávky zadávať, pretože vám ju vyplní samotná burza Bitfinex. Jediné, čo potrebujete zadať, je množstvo kryptomeny, ktorú chcete kúpiť alebo predať.

Market príkaz Bitfinex. Zdroj: Bitfinex
Market príkaz Bitfinex. Zdroj: Bitfinex

Stopové objednávky – Stop

Ďalší príkaz, ktorý sa využíva na burze, je príkaz Stop. Častejšie sa používa pojem Stop loss. Tento príkaz vám pomôže ochrániť sa pred väčšími stratami v prípade, že sa trh vyvíja oproti vašej pozícii. Stop loss je vykonaný okamžite ako trhový príkaz, avšak cena musí najprv dosiahnuť úroveň spúšťacej ceny stop.

Príklad na stopový nákup

 • Trhová cena BTC = 50 000 $
 • Stop cena = 50 500 $
PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Najčastejšie chyby pri obchodovaní na burze #3 - Návod ako sa im vyhnúť

Bitcoin sa momentálne obchoduje za 50 000 $. Obchodník na short pozícii chce nakúpiť, keď cena dosiahne 50 500 $. Preto použijete príkaz Stop na nákup s hodnotou 50 500 $. Na záver stačí zadať len množstvo kryptomeny, ktorú chcete zobchodovať, čo je v našom prípade 1 BTC.

Stop príkaz na nákup. Zdroj: Bitfinex
Stop príkaz na nákup. Zdroj: Bitfinex

Príklad na stopový predaj

 • Trhová cena BTC = 50 000 $
 • Stopová cena = 49 500 $

Bitcoin sa momentálne obchoduje za 50 000 $. Obchodník na long pozícii chce predať, keď cena dosiahne 49 500 $. Preto použijete príkaz Stop na predaj s hodnotou 49 500 $. Na záver stačí zadať len množstvo kryptomeny, ktorú chcete zobchodovať, čo je v našom prípade 1 BTC.

Stop príkaz na predaj. Zdroj: Bitfinex
Stop príkaz na predaj. Zdroj: Bitfinex

Obchodník by v prípade shortovania zastavil nákup nad aktuálnou cenou. To znamená, že ak sa trh pohybuje v ich prospech (ide hore), môžu znížiť svoje straty uzatvorením alebo znížením svojej krátkej pozície nákupom.

Limitné stopové objednávky – Stop Limit

Ďalšou základnou objednávkou, ktorú viete vytvoriť, je Stop Limit. V podstate vytvárate obyčajné limitné objednávky, ktoré vzniknú, keď cena dosiahne spúšťaciu stopovú cenu.

 • Stop price – Je to podmienka, ktorá musí byť splnená na to, aby vznikla limitná objednávka. Limitná objednávka teda vznikne až keď cena prekoná hodnotu stop ceny.
 • Limit price – Je to cena, za ktorú sa realizuje nákup alebo predaj. Ide o klasickú limitnú objednávku, ktorú sme si vysvetľovali.
 • Amount – Množstvo danej kryptomeny, ktorú predávate alebo nakupujete.

Príklad na stopový limitný nákup

 • Trhová cena BTC = 30 000 $
 • Limitná cena = 31 500 $
 • Stopová cena = 31 000 $

Bitcoin sa momentálne obchoduje za 30 000 $. Predpokladáte, že cena Bitcoinu bude aj naďalej rásť. Vy však čakáte, kým cena prekoná kľúčovú rezistenciu na hladine 31 000 $. Vtedy by sa mal totižto definitívne potvrdiť dlhodobý rastúci trend. Ak by však trend začal prudko stúpať, vy limitujete vašu objednávku, aby ste nezaplatili príliš vysokú cenu. Použijete príkaz Stop limit na nákup s hodnotami stopovej ceny 31 000 $ a limitnej ceny 31 500 $.

Ak teda Bitcoin prekoná hodnotu 31 000 $, tak vtedy sa vytvorí limitná objednávka s cenou 31 500 $. Rozdiel medzi limitnou a stopovou cenou zabezpečuje, aby sa objednávka vyplnila celá, pričom dopredu viete, že najvyššia cena, ktorú zaplatíte za Bitcoin, bude 31 500 $. Na záver stačí zadať len množstvo kryptomeny, ktorú chcete zobchodovať, čo je v našom prípade 1 BTC.

Stop-limit príkaz na nákup. Zdroj: Bitfinex
Stop-limit príkaz na nákup. Zdroj: Bitfinex

Príklad na stopový limitný predaj

 • Trhová cena BTC = 30 000 $
 • Limitná cena = 28 500 $
 • Stopová cena = 28 900 $

Bitcoin sa momentálne obchoduje za 30 000 $. Máte za sebou prvý nákup za cenu 28 500 $. Momentálne ste teda ziskový, avšak chcete sa chrániť pred možnou budúcou stratou. Použijete príkaz Stop limit na predaj s hodnotami stopovej ceny 28 900 $ a limitnej ceny 28 500 $ (cena vášho prvého nákupu). Ak teda Bitcoin dosiahne úroveň 28 900 $, tak sa vám vytvorí limitná predajná objednávka na hladine 28 500 $. V takom prípade najhoršia cena, za ktorú predáte Bitcoin v prípade, že cena pôjde dole, je hladina 28 500 $, čo je zároveň hodnota vášho prvého nákupu. V najhoršom prípade tak ostanete na nule.

Stop-limit príkaz na predaj. Zdroj: Bitfinex
Stop-limit príkaz na predaj. Zdroj: Bitfinex

Príkaz Trailing stop

Ďalším používaným príkazom na burze je Trailing stop, ktorý poskytuje flexibilitu v porovnaní s pokynom Stop. Tento príkaz je dynamický a hýbe sa s cenou. Vykoná sa iba vtedy, keď ide proti vám o definovanú cenovú vzdialenosť. Ide o klasické stop loss objednávky, ktoré sa však hýbu s tým, ako sa hýbe aj cena. Stopová cena sa pohybuje za najziskovejšou ponukovou/dopytovou cenou dosiahnutou vo výške uvedenej ako cenová vzdialenosť. Ak sa spustí Stop, zadá sa trhový príkaz.

Príklad na Trailing stop

Predstavte si, že ste na long pozícii a najlepšia ponuková cena je 55 000 $ po rýchlom vzostupe z 54 000 $. Nastavíte teda trailing stop príkaz na predaj s cenovou vzdialenosťou 100. Tým sa vytvoril stopový predajný príkaz na hladine 54 900 $. Ak by cena hneď klesla na hladinu 54 900 $, tak v tom prípade vznikne trhový predaj. Ak však cena pôjde smerom nahor, tak trailing stop sa bude posúvať s cenou nahor vždy o 100 $ nižšie ako je najlepšia ponuková cena. Ak teda cena narastie na 56 000 $, hodnota trailing stop stúpne na 55 900 $.

Trailing stop príkaz. Zdroj: Bitfinex
Trailing stop príkaz. Zdroj: Bitfinex

Príkaz Fill or kill (FoK)

Tento typ objednávky musí byť vyplnený okamžite celý za konkrétnu cenu alebo lepšiu. V opačnom prípade bude celá objednávka zrušená. Čiastočné vyplnenie objednávky tak neprichádza do úvahy.

Ak je napríklad najlepšia vyvolávacia cena BTC/USD 10 000 $ a za túto cenu sa predáva 1 BTC, potom s nákupným príkazom Fill or Kill v hodnote 1 BTC za 10 000 $ bude vaša objednávka zrealizovaná. Ak by ste však zadali príkaz FOK na 1,1 BTC za tú istú cenu, vaša objednávka bude zrušená v celom objeme a nebude vykonaná ani jej časť.

Fill or Kill príkaz. Zdroj: Bitfinex
Fill or Kill príkaz. Zdroj: Bitfinex

Príkaz Immediate or Cancel (IoC)

Tento typ objednávky vyžaduje okamžité vykonanie celého príkazu alebo jeho časti a všetky časti, ktoré neboli zobchodované, sa zrušia. Na rozdiel od FOK, je možné zobchodovanie aj časti objednávky.

Ak je napríklad najlepšia vyvolávacia cena BTC/USD 10 000 $ a za túto cenu sa predáva 1 BTC, tak v prípade, že zadáte nákup vo výške 1,1 BTC za rovnakú cenu, vyplní sa vám objednávka v objeme 1 BTC a zvyšok objednávky sa vám zruší, a to konkrétne v objeme 0,1 BTC.

Immediate or Cancel príkaz. Zdroj: Bitfinex
Immediate or Cancel príkaz. Zdroj: Bitfinex

Príkaz Scaled order

Pointou tejto objednávky je umožniť vám zamerať sa viac na vašu stratégiu a tráviť menej času zadávaním objednávok. Tento algoritmus automaticky vytvorí viacero limitných príkazov v rámci cenového rozpätia, ktoré si určil používateľ.

Deriváty na burze Bitfinex

Na derivátovej burze viete obchodovať pomocou pákového efektu, cez ktorý viete maximalizovať svoje potenciálne výnosy, ale taktiež maximalizujete aj riziko. V jednoduchosti to znamená, že si požičiate cudzie peniaze na to, aby ste mohli znásobiť svoj obchod. Výška páky je možná na burze Bitfinex až do 100X.

Pákový efekt. Zdroj: Bitfinex
Pákový efekt. Zdroj: Bitfinex

Čím vyššiu finančnú páku zvolíte, tým väčšie je riziko, ale aj potenciál výnosu. Riziko spočíva v likvidácii vašej pozície. Čím je vyššia finančná páka, tým bližšie pri trhovej cene vznikne likvidačná cena. Ak cena pretne likvidačnú cenu, tak celá pozícia je zrušená. Práve preto je obchodovanie s finančnou pákou rizikové a hlavne na volatilnom kryptomenovom trhu.

Funding na burze Bitfinex

Táto sekcia sa zaoberá maržovým financovaním na burze. Vďaka maržovému financovaniu viete cez platformu financovania P2P (peer to peer) poskytovať finančné prostriedky. Ak ich následne obchodníci použijú pri obchodovaní s maržami, tak vytvárajú generovaný úrok. Táto možnosť je vhodná hlavne pre tých, ktorí uprednostňujú bezpečnejšie investície.

Poskytnutie financovania viete realizovať v akejkoľvek mene financovania, ktoré sú na tento typ obchodu dostupné. Stačí mať vo vašej peňaženke financovania tieto finančné prostriedky a následne si iba vyberiete vlastné podmienky, vďaka ktorým vytvoríte ponuku financovania. Táto ponuka financovania sa realizuje v knihe objednávok, kde čaká na protistranu, ktorá bude ponuku akceptovať. Ak sa nájde obchodník, ktorý prijme vašu ponuku, následne vám bude vyplácaný úrok s hodnotou sadzby, ktorú ste nastavili. Úrok je vyplácaný po celú dobu, pokým sa nevrátia všetky finančné prostriedky.

Podobne ako pri objednávkach, tak aj v tomto prípade musíte vytvoriť príkaz na financovanie, v ktorom budú uvedené jednotlivé podrobnosti. Následne si vysvetlíme, čo všetko je potrebné zadať do ponuky financovania.

 • Rate – Tu si zvolíte úrokovú sadzbu, ktorú môžete zadať aj ručne. Prostredníctvom knihy financovania si viete pozrieť aj aktuálny prefinancovania.
 • Period – Toto je časová perióda, resp. obdobie, na ktoré chcete požičať finančné prostriedky. Minimálna dĺžka obdobia sú 2 dni a maximálna 120 dní.
 • Amount – Tu zvolíte množstvo prostriedkov, ktoré sú sprístupnené v aktuálnej ponuke.
 • FRR – Predstavuje sadzbu, ktorá je dynamická a vypočítava sa ako priemer všetkých pozícií s pevnou sadzbou. Aktualizuje sa raz za hodinu.
 • FRR delta variable – Taktiež ide o dynamickú sadzbu, ktorá vám však umožní zadať posun voči FRR. Napríklad, ak zadáte deltu 0,001, keď je FRR 0,045, vypočítaná sadzba bude 0,046. Po spárovaní sa sadzba stane statickou a už sa nebude aktualizovať voči FRR.
 • FRR delta fixed – Rovnako ako Variable FRR, zostáva statická (offset je vypočítaný pôvodným FRR a nemení sa, ak sa FRR zmení).
Funding príkaz. Zdroj: Bitfinex
Funding príkaz. Zdroj: Bitfinex

Bitfinex lending Pro

Do tejto sekcie sa viete jednoducho dostať vľavo hore cez Funding -> Lending Pro. Tento nástroj od burzy Bitfinex využíva automatizované technológie a funkcie na správu pôžičiek, a to na základe špecifikácií a používateľa a trhových podmienok.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Cenový kanál

Lending pro predstavuje nástroj grafov, ktoré vám umožnia ľahko sledovať váš zostatok a porozumieť tomu, ako zvýšiť svoje zárobky automatizáciou správy kryptomenového financovania pre pôžičky typu peer-to-peer.

Lending Pro. Zdroj: Bitfinex
Lending Pro. Zdroj: Bitfinex

Bitfinex borrow

Do rozhrania sa dostanete vľavo hore cez Funding -> Borrow. Znovu ide o platformu financovania typu peer to peer, ktorá vám umožní požičať si finančné prostriedky od iných používateľov burzy cez vaše kryptomeny alebo fiat ako kolaterálu. Jednoducho povedané: požičiavate si pomocou vašich existujúcich aktív. Ak chcete využívať tento produkt, tak je potrebné verifikovať účet.

Borrow. Zdroj: Bitfinex
Borrow. Zdroj: Bitfinex

Bitfinex securities

Táto sekcia sa zaoberá cennými papiermi, ktoré sú zameniteľné a obchodovateľné finančné produkty. Používajú sa hlavne na získanie finančných prostriedkov na verejných, ale aj na súkromných trhoch. Existujú tieto tri typy cenných papierov:

 • majetkové – poskytujú vlastníkom vlastnícke práva
 • dlhové – v podstate pôžičky splácané pravidelnými platbami
 • hybridy – kombinujú aspekty dlhu a vlastného kapitálu

Produkt Bitfinex Securities poskytuje firmám možnosť obchodovať so svojimi tokenizovanými cennými papiermi, a to buď cez platformu na zvýšenie kapitálu alebo cez kótovanie priamo na burze. Vďaka tokenizácii cenných papierov môžu firmy umožniť transakcie svojich ponúk na burzách a medzi peňaženkami s podobnou alebo rovnakou technológiou, ktorá sa používa pre kryptomeny.

Tu je zoznam hlavných výhod, ktoré ponúka tokenizacia:

 • Okamžité vyrovnanie obchodu
 • Výbery a vklady overené blockchainom
 • Možnosť spravovať svoju vlastnú peňaženku pomocou vlastných kľúčov sa prenáša aj na ponuky tokenizovaných cenných papierov

OTC

Tento produkt slúži na to, ak má niekto záujem robiť väčšie obchody priamo s protistranou bez toho, aby museli transakcie prechádzať cez knihy verejných objednávok. Práve kvôli takémuto dopytu Bitfinex ponúka nový obchod over the counter (OTC). Cez tento obchod majú zákazníci prístup k likvidite digitálnych mien bez toho, aby ovplyvnili trhovú cenu. Výhodu OTC môžete využiť dvoma spôsobmi. Buď to budete využívať OTC Bitfinex, kde sa dostanete k likvidite, alebo môžete obchodovať priamo s iným používateľom.

Bitfinex a ich affiliate program

Do sekcie affiliate programu sa dostanete prostredníctvom More -> Affiliate program. Na to, aby ste mohli byť súčasťou tohto programu, potrebujete splniť nasledujúce kroky:

 1. Najprv si necháte vygenerovať váš odporúčací kód. Počet kódov, ktoré môžete vytvoriť, nie je obmedzený.
 2. V druhom kroku stačí zdieľať s vašimi známymi alebo inými potenciálnymi klientmi burzy váš odporúčací kód.

Nasledujúci obrázok vám zobrazuje rozhranie affiliate programu, kde môžete vidieť, ako ste dokázali zhodnotiť vaše referral kódy.

Affiliate program. Zdroj: Bitfinex
Affiliate program. Zdroj: Bitfinex

Staking na burze Bitfinex

Do rozhrania Staking rewards sa dostanete cez možnosť More -> Staking rewards. Bitfinex teda poskytuje program staking, ktorý umožňuje používateľom získať odmeny tým, že držia určitý počet digitálnych mien. Viete získať dokonca aj týždenné odmeny, a to tak, že držíte tokeny podporované stakingom na platforme. Viete dokonca obchodovať, používať maržové financovanie a používať tokeny tak, ako by ste to urobili v rámci bežnej platformy, no stále dostávate svoje odmeny.

Otvoriť účet na Bitfinexe

Tether USDT

Stablecoin Tether každý z vás určite pozná. Nie každý však vie, že práve burza Bitfinex ho uviedla na svet. Najprv sa nazýval Realcoin a až v roku 2014 bol premenovaný na Tether (USDT). Pôvodný cieľ bol, aby zákazníci mali možnosť presúvať svoje volatilné aktíva do stabilnejšieho. Toto stabilnejšie aktívum však nemalo byť fiat menou, a preto vznikol Tether. USDT by mal byť krytý americkým dolárom v pomere 1:1. To, či to tak naozaj aj je, vie iba samotná firma. Výsledkom však je, že cena USDT osciluje tesne okolo hranice jedného dolára a používatelia tak majú možnosť schovať svoje prostriedky do stabilnejšie aktíva.

Štruktúra poplatkov Bitfinex

Poplatky prislúchajúce konkrétne vášmu účtu si viete pozrieť na tomto odkaze. Burza Bitfinex rozdeľuje poplatky do mnohých kategórií:

 • Poplatky za obchodovanie

Poplatky za obchodovanie sa rozdeľujú podľa toho, či ste príjemca alebo tvorca. Jednotlivé sadzby poplatkov sa líšia v závislosti od viacerých faktorov. Sadzbu môže ovplyvňovať vaša aktivita za posledných 30 dní alebo množstvo tokenov, ktoré držíte na svojej peňaženke.

Príjemca platí poplatok vtedy, keď odstraňuje likviditu z knihy objednávok, a to tak, že zadá akýkoľvek príkaz, ktorý sa vykoná oproti príkazu z knihy objednávok.

Tvorca platí poplatok vtedy, keď do knihy objednávok pridá likviditu zadaním limitnej objednávky pod cenu tickera na nákup a nad cenu tickera na predaj.

 • Depozitné poplatky

Ak chcete vkladať kryptomeny na Bitfinex, nemusíte platiť žiadne poplatky. Ak sa však rozhodnete vkladať na burzu fiat, tak poplatok je 0,1 %. Minimálny poplatok je však 60 dolárov.

 • Poplatky za výber

Poplatky za výber sa líšia podľa toho o aký token ide od druhu siete. Najprv by ste si mali skontrolovať stránku výberu tokenu ktorý chcete vybrať alebo si pozrieť stránku poplatkov.

Za výbery fiatu je poplatok 0,100 %, pričom minimálny poplatok je 60 USD.

Za expresné bankové prevody je poplatok 1 000 % s minimálnym poplatkom 100 USD.

Výbery na adresu iného používateľa Bitfinex sú bezplatné.

Ďalšie poplatky na burze Bitfinex

 • Funding maržové poplatky

Ak si požičiate prostriedky na trhu financovania, tak vám bude účtovaný poplatok 15 % zo všetkých príjmov vygenerovaných z tohto financovania.

Ak ste poskytli financovanie pomocou skrytej ponuky, následne sa z vašich príjmov z financovania bude účtovať poplatok vo výške 18 %.

 • Poplatky za deriváty

Derivátové poplatky sa účtujú podľa toho, či je vaša objednávka príjemcom alebo tvorcom.

 • Poplatky borrow

V prípade, že si požičiavate prostriedky cez Bitfinex borrow, pri vytvorení a vrátení úveru sa bude dvakrát účtovať poplatok za tvorcu. Prvý poplatok je ten, ktorý vzniká pri vytvorení pôžičky. Druhý poplatok vzniká v momente, keď vrátite požičané prostriedky.

 • Poplatky OTC

Na platforme Bitfinex OTC desk sa neúčtujú žiadne obchodné poplatky. Za OTC obchody, ktoré je potrebné dojednať pre okamžitú likviditu, je poplatok 10 bázických bodov na oboch stranách.

Záver

Už zo samotného návodu a recenzie na burzu vidieť, že burza poskytuje mnoho možností na realizovanie obchodov a zadávania príkazov. Likvidita burzy je taktiež dostačujúca a dokonca jedna z najlepších na svete. To isté platí aj o bezpečnosti a zákazníckom servise. Zákaznícky servis burzy je v prevádzke nepretržite a je chvályhodný, pretože odozva je takmer okamžitá a tak vyhovujúca požiadavkám.

Určite stojí za zmienku hackerský útok v roku 2016, keď hackeri zaútočili na Bitfinex. Odvtedy sa burza ešte viac orientuje na bezpečnosť, ktorá je jednou z hlavných priorít. Bitfinex tvrdí, že až 99 % všetkých financií je držaných na offline úložiskách.

Celkovo tak môžeme hodnotiť burzu ako dôveryhodnú a vhodnú nielen pre pokročilých obchodníkov, ale aj začiatočníkov.

Otvoriť účet na Bitfinexe

FAQ burzy Bitfinex

Burza Bitfinex ponúka širokú ponuku služieb. Zároveň sa radí medzi najstaršie a najdôveryhodnejšie burzy.
Bitfinex hodnotíme ako jednu z najdôveryhodnejších búrz.
Áno, dajú sa tu nakúpiť kryptomeny.
Poplatky sú tu do 0.1% do -0.02%.
Každý, kto má viac ako 18 rokov.
Áno, je nutné KYC.

Binance