Ruský prezident Vladimir Putin dal nadšencom kryptomien záblesk nádeje pre budúcnosť digitálnych aktív v krajine. Tie boli ohrozené nedávnym tlakom spojeným so zákazom kryptomien a ich ťažby. Putin otvoril stredajšiu videokonferenciu s členmi ruskej vlády vyhlásením, že by rád „začal problémom, ktorý je momentálne v centre pozornosti – reguláciou kryptomien“.
„Samozrejme, aj tu máme určité konkurenčné výhody, najmä mám na mysli prebytok elektriny a dobre vyškolený personál dostupný v krajine.“
Podľa analytikov na jar 2021 bola cena elektriny v Rusku 0,06 USD za kilowatthodinu pre domácnosť a 0,08 USD pre podnikateľov. Pre porovnanie, vo Francúzsku stojí 1 kWh elektriny pre domácnosti 0,2 USD a pre podniky 0,14 USD, čo je štyrikrát drahšie ako v Rusku.
Putin vyzval tiež centrálnu banku krajiny, aby sa v blízkej budúcnosti stretla s jeho vládou, aby mohli dospieť k spoločnému konsenzu o používaní kryptomien.
Minulý štvrtok ruská centrálna banka zverejnila správu, v ktorej navrhuje všeobecný zákaz domáceho obchodovania a ťažby kryptomien. V správe sa uvádza, že riziká kryptomien sú „oveľa vyššie pre rozvíjajúce sa trhy vrátane Ruska“.
Ruská centrálna banka má už nejaký čas obavy z kryptomien. V decembri 2021 guvernérka centrálnej banky Ruska, Elvira Nabiullina, povedala: „Nemôžeme vítať investície do kryptomien.“
Ruský minister financií Ivan Čebeskov v stredu zareagoval nesúhlasom s navrhovaným plošným zákazom. Žiadal skôr reguláciu ako obmedzenie. Zdôraznil, že zákaz kryptomien spôsobí, že krajina zaostane za celosvetovým technologickým priemyslom.
Putin a jeho názor ostáva nejasný
Putin medzitým uistil svojich poslancov, že „Centrálna banka nestojí v ceste technickému pokroku a vynakladá potrebné úsilie na zavedenie najnovších technológií v tejto oblasti“.
Napriek týmto ubezpečeniam Putin pripustil, že rozšírenie používania kryptomien „nesie určité riziká“ vzhľadom na ich „vysokú volatilitu“.
Zatiaľ čo ruská centrálna banka bola ku kryptomenám už nejaký čas skeptická, Putinov názor zostal trochu nejasný. V novembri 2021 poukázal na to, že kryptomeny „nie sú ničím podložené a volatilita je kolosálna.“
V roku 2020 centrálna banka oznámila, že študuje možnosť digitálneho rubľa, pričom testovanie prototypu je naplánované na tento mesiac.
Mohlo by ťa taktiež zaujímať - Salvádor kupuje 410 BTC za zatiaľ najnižšiu cenu
Sleduj nás na sociálnych sieťach