Trading, cesta k úspechu - Psychológia na trhu

Ľuboš Kovár

30.01.2022

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Psychológia na trhu je jeden zo základných pilierov, ktorý by mal mať úspešný trader vyladený. Obchodovanie síce nie je náročná fyzická práca., dokonca ani nemusí zaberať veľa času. Swingoví traderi napríklad strávia denne pri obchodovaní okolo 15 minút. Dokonca aj niektorí scalp traderi za hodinu realizujú jeden obchod a to im stačí. Avšak práve psychická náročnosť môže mať veľký vplyv na tvoje obchody. A to si často prakticky ani neuvedomíš.

Straty vs. zisk

Na burze sa obchoduje s peniazmi. O peniaze nikto nechce prísť. A práve keď strácaš peniaze, tak sa z tradingu môže stať poriadna divočinu. Podľa výskumov až 2-násobne viac človek prežíva emócie, keď nejaké peniaze stratí ako keď získa. Platí to aj v obchodovaní. A samozrejme, tento fakt chceme z tradingu vypustiť. My sa optimálne, aj keď je to náročná práca, chceme dostať na takú úroveň, že realizovaná strata bude mať rovnaký vplyv na našu myseľ ako realizovaný zisk. Pokiaľ tomu tak nie, je jasné, že robíme niečo zlé. Jednoducho povedané, emócie do tradingu nepatria a my musíme bez ohľadu na výsledok obchodu brať ho tak, že je to len jeden z tisícov obchodov, čo sme realizovali za celý život. Samozrejme, nikto nechce na účte vidieť veľa stratových obchodov, ale pokiaľ máme vybudovaný obchodný systém, ktorý počíta aj s takouto možnosťou, tak nie je čo riešiť.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Investovanie na burze – Prečo investovať?

Psychológia na trhu - Čo si musíme uvedomiť?

Aj úspešný obchodník zažije sériu stoploss obchodov. Avšak ide len o krátkodobý vývoj portfólia a ziskov, ktorý nie je taký dôležitý. Dôležité sú v prvom rade ročné výsledky, prípadne dosiahnuté výsledky za posledných 10 rokov. Samozrejme, pokiaľ si len začiatočník a obchodný systém ti nefunguje, respektíve nie je ziskový, tak za takýchto okolností sa nič vážne nedeje. Nastavenie indikátory sa dá hocikedy zmeniť, rovnako MM či RRR, avšak straty sa vrátiť už nikdy nedajú. Preto obchoduj s rozumom a radšej s menším kapitálom, pokiaľ si neveríš.

Viac o obchodovaní na burze sa dozvieš tu.

Binance

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.