BTC sa na tomto svete neobjavil len tak náhodou. Vytvoril ho v roku 2008 Satoshi Nakamoto ako reakciu na krízu, resp. to sám takto uviedol vo whitepaper, čiže knihe, v ktorej sa píše, čo to vlastne Bitcoin je.
Podobne ako ostatné meny alebo aktíva, zo začiatku Bitcoin nebol vlastne nič. Vedel o ňom len sám zakladateľ, ktorý sa snažil cez niektoré fóra ako Bitcointalk a ďalšie technologické skupiny pretlačiť Bitcoin viac do sveta. Výsledkom niekoľko ročnej práce bol vznik prvej zmenárne, mining poolu či prvých magazínov, sociálnych platforiem, ktoré sa tomuto aktívu venovali.
Budúcnosť BTC?
Dalo by sa povedať, že celá budúcnosť BTC bola a ešte stále je založená na dôvere komunity. Pokiaľ členovia komunity budú ďalej veriť v poslanie tohto kryptografického aktíva, tak sa môže ďalej rozrastať a aj cena bude rásť.
Späť ale k otázke, prečo vznikol Bitcoin. Na mieste je sa pýtať otázku, či tu potrebujeme mať dolárovú ekonomiku, ktorá je aj tak založená len na tom, aby bohatí stále bohatli a chudobní boli chudobnejší. Ekonomické krízy majú často ako dôsledok krach nielen veľkých firiem, ale aj devastačné následky pre domácnosť. Napríklad nezamestnaný človek nedokáže splatiť úver. Nie každému sa tento systém pozdáva, a preto sa aj Satoshi Nakamoto rozhodol priniesť niečo nové, čo tu ešte nebolo.
Prečítaj si aj: [Návod] Coinbase – Jednoduchý nákup kryptomien cez kreditnú kartu + 10 EUR zadarmo
Výhody Bitcoinu
Bitcoin bol vytvorený preto, aby slúžil ľudom. V porovnaní s dolárovou či eurovou ekonomikou na BTC sieti nie je možné vytvárať peniaze z ničoho, keďže tu platia jasné pravidla, a to nasledovné:
- V budúcnosti bude existovať obmedzené množstvo BTC.
- Bitcoin neriadi žiadna banka či štát, ale všetci aktívni používatelia, čiže je decentralizovaný.
- Záznamy o transakciách sa zapisujú na blokchain, čiže na knihu, z ktorej nie je možné tento záznam zmazať či nejako ho zmanipulovať.
BTC je tak nielen bezpečný uschovávateľ hodnoty, ale dokonca nikto nemôže rozhodovať o tom, ako v prípade banky, aký je váš maximálny výber, vklad, prevod, koľko bude stáť presun peňazí a ani nemusíte pri poslaní podpisovať hromadu blbých papierov.
BTC je teda nielen jednouchý na použitie, ale ešte oveľa lacnejší bez veľkých nákladom. Pokiaľ chceme mať účet v banke, musíme každý mesiac platiť poplatok za vedenie účtu. Pokiaľ chcete napríklad posielať väčšie čiastky, je potrebné to vopred nahlásiť a často zaplatiť poplatok za realizáciu. Pokiaľ chcete rozmieňať, rovnako musíte platiť, platiť a znovu len platiť. V tomto je Bitcoin oveľa jednoduchší, lacnejší a ešte ako bolo spomenuté na začiatku, tak je vytvorený nie pre milionárov, ale pre bežných ľudí.
Sleduj nás na sociálnych sieťach