Prečo vznikol BTC?

Ľuboš Kovár

01.07.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

BTC sa na tomto svete neobjavil len tak náhodou. Vytvoril ho v roku 2008 Satoshi Nakamoto ako reakciu na krízu. Respektíve to sám takto uviedol vo whitepaper, čiže knihe, v ktorej sa píše, čo to vlastne ten Bitcoin je.

Podobne ako ostatné meny, alebo aktíva spočiatku Bitcoin nebol vlastne nič. Vedel o ňom len a len sám zakladateľ, ktorý sa snažil cez niektoré fóra ako Bitcointalk a ďalšie technologické skupiny pretlačiť Bitcoin viac do sveta. Výsledkom niekoľko ročnej práce bol vznik prvej zmenárne, mining poolu, či prvých napríklad magazínov, sociálnych platforiem, ktoré sa tomuto aktívu venovali.

Budúcnosť BTC?

Dalo by sa povedať, že cela budúcnosť BTC bola a ešte stále je založená na dôvere komunity. Pokiaľ členovia komunity budú ďalej posielať poslanie tohto kryptografického aktíva, tak sa môže ďalej rozrastať a aj cena bude rásť.

Späť ale k otázke, prečo vznikol Bitcoin? No ono vlastne je na mieste sa pýtať otázku, či tu potrebujeme mať dolárovú ekonomiku, ktorá je aj tak založená len na tom, aby bohatí stále bohatli a chudobní boli chudobnejší. Ekonomické krízy majú často za dôsledkoch krach nie len veľkých firiem, ale aj devastačné následky pre domácnosť. Napríklad ako nezamestnaný človek nedokáže splatiť úver. Nie každému sa tento systém pozdáva a preto aj Satoshi Nakamoto sa rozhodol, priniesť niečo nového, čo tu ešte nebolo.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Čínsky zákaz - krypto mining vstupuje do novej éry

Prečítaj si aj: [Návod] Coinbase – Jednoduchý nákup kryptomien cez kreditnú kartu + 10 EUR zadarmo

StormGain

Výhody Bitcoinu

Bitcoin bol vytvorený preto, aby slúžil ľudom. Nie je možné na sieti ako v prípade dolárovej, či eurovej ekonomiky tu vytvárať peniaze z ničoho, keďže tu platia jasné pravidla a to nasledovné:

  1. V budúcnosti bude existovať obmedzené množstvo BTC
  2. Bitcoin neriadi žiadna banka, či štát, ale všetci aktívny používatelia, čiže je decentralizovaný
  3. Záznamy o transakcia sa zapisujú na blokchain, čiže na knihu, z ktorej nie je možné tento záznam zmazať, či nejak zmanipulovať

Je teda nie len že bezpečný uschovateľ hodnoty, ale dokonca nikto nemôže rozhodovať o tom ako v prípade banky, aký je váš maximálny výber, vklad, prevod, koľko bude stáť presun peňazí a ani nemusíte pri poslaní podpisovať hromadu blbých papierov.

BTC je teda nie len jednouchý na použitie, ale ešte oveľa lacnejší bez veľkých nákladom. Pokiaľ chcete mať účet v banke, musíme každý mesiac platiť poplatok za vedenie účtu. Pokiaľ chcete napríklad posielať väčšie čiašky, je potrebné to vopred nahlásiť a často zaplatiť poplatok za realizáciu. Pokiaľ chcete rozmieňať, rovnako musíte platiť, platiť a znovu len platiť. V tomto je Bitcoin oveľa jednoduchší, lacnejší a ešte ako bolo spomenuté na začiatku, tak je vytvorení nie pre milionárov, ale na pre bežných ľudí

PrimeXBT

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.