Mohol by bitcoin niekedy ísť na nulu? Aj keď je to veľmi nepravdepodobné, technicky je možné, aby cena bitcoinu na túto hodnotu klesla.
Bitcoin šiel po väčšinu svojej existencie nahor alebo do strany, pričom jeho cena sa za necelých desať rokov vyšplhala v podstate z nuly až na 60 000 dolárov. Kryptomena je dnes jednou z najväčších mien na svete a za svoju krátku životnosť sa stala jedným z najvýnosnejších aktív všetkých čias.
Napriek tomuto rastu kritici bitcoinu už dlho tvrdia, že je len otázkou času, kedy sa zrúti späť na nulu.
Bývalý navrhovateľ Bitcoin Cash Calvin Ayre v júli 2020 uviedol, že bitcoin je bezcenný, zatiaľ čo generálny riaditeľ Berkshire Hathaway Warren Buffett pre CNBC uviedol, že považuje všetky kryptomeny (vrátane bitcoinu) za bezcenné.
Ale v posledných mesiacoch došlo k záplave inštitucionálnych investícií do bitcoinu, keď spoločnosti ako MicroStrategy, Tesla, Square a Aker ASA začali nakupovať. Medzitým došlo k rozmachu produktov obchodovaných na burze s bitcoinmi, kedy bol kanadským účelovým bitcoinovým ETF označený prvý takýto produkt so sídlom v Severnej Amerike.
Všeobecne sa predpokladá, že takéto inštitucionálne investície viedli k súčasnému býčiemu priebehu bitcoinu a považuje sa to za dôkaz toho, že minca, ktorá má teraz trhovú kapitalizáciu viac ako bilión dolárov, tu zostane.
Naozaj by mohol bitcoin spadnúť na nulu?
V roku 2018 uverejnili dvaja ekonómovia z Yale University (Yukun Liu a Aleh Tsyvinski) správu s názvom „Riziká a výnosy kryptomeny“, v ktorej autori skúmali riziko zrútenia bitcoinu na nulu v rozpätí jedného dňa.
Použitím historických výnosov bitcoinu na výpočet pravdepodobnosti katastrofy z hľadiska rizika autori zistili, že pravdepodobnosť, že sa zrúti bitcoin na nulu, sa pohybovala v rozmedzí od 0% do 1,3% a v čase zverejnenia sa pohybovala okolo 0,4%. Pre porovnanie Tsyvinski uviedol, že pri eurách je pravdepodobnosť 0,009%.
Iní tvrdia, že bitcoin nakoniec spadne na nulu, pretože mu chýba skutočná hodnota. Podporovatelia však odpovedajú, že bitcoin je podporený dôverou spotrebiteľov a matematikou. Aj keď sú bitcoiny často postavené proti vládnym menám, bitcoinové aj „fiatové“ meny ako americký dolár (USD) a libra (GBP), ktoré boli kedysi kryté zlatom (ktoré mali skutočnú hodnotu), nie sú v súčasnosti chránené žiadnou fyzickou komoditou.
Argumenty proti bitcoinu
Jedným z najčastejšie uvádzaných argumentov pre prípadný zánik bitcoinu je, že ide v skutočnosti o prepracovaný podvod, ktorý pripravuje nejaká entita alebo skupina s cieľom oddeliť ľudí od ich ťažko zarobených peňazí.
Jeden z posledných príkladov toho je možné vidieť v príspevku vývojára pre iOS Gaurav Sharma, ktorý tvrdí, že bitcoin je v skutočnosti upravenou Ponziho schémou.
Tvrdí, že vývoj bitcoinov nie je decentralizovaný, ale v skutočnosti je riadený ústredným výborom vývojárov, o ktorom tvrdí, že mocným iba prospieva. Toto prehliada skutočnosť, že ktokoľvek kompetentný môže predložiť na zváženie návrh na vylepšenie bitcoinu (BIP), a celý protokol je možné pomerne ľahko predvídať, ak dôjde k nežiaducim zmenám.
Vďaka bitcoinu si všetky uzly a ťažiari môžu slobodne zvoliť, ktorého klienta prevádzkujú. Výsledkom bude, že bitcoinová jednotka v týchto reťazcoch bude takmer určite stále mať hodnotu, a to vďaka výpočtovej práci a zdrojom spojeným s udržiavaním integrity siete.
Ďalším častým argumentom vrátane Warrena Buffeta a Marka Cubana, je, že bitcoin je jednoducho nadhodnotený, pretože má malú alebo žiadnu užitočnosť. Možno však tvrdiť, že užitočnosť bitcoinu skutočne priamo súvisí s počtom používateľov.
Bolo to vidieť s príchodom ďalších prípadov použitia pre kryptomenu, pričom kryptomena sa pôvodne používala na vzájomné obchodovanie typu peer-to-peer.
Podobný jav popisuje aj Metcalfeho zákon, ktorý hovorí, že hodnota siete je úmerná druhej mocnine počtu pripojených používateľov. A keďže počet bitcoinových peňaženiek rastie exponenciálne, užitočnosť bitcoinu rastie ešte rýchlejšie.
Možné scenáre
Ak by sa bitcoin skutočne zrútil na nulu, znamenalo by to buď, že bude nemožné obchodovať s bitcoinmi alebo ich vymeniť za tovary a služby, alebo že likvidita na strane nákupu z nejakého dôvodu klesne na nulu. Jedným z mála scenárov, ktorý by to mohol spôsobiť, je zakázanie bitcoinu všetkými vládami sveta, čo môže viesť k nelegálnemu vlastneniu alebo použitiu bitcoinu - ako je to už v prípade niekoľkých krajín.
To by malo za následok zničenie celej bitcoinovej siete a prepnutie všetkých uzlov do režimu offline. Teoreticky by to znemožnilo prevod bitcoinu a zabránilo by sa obchodovaniu, čo by pravdepodobne spôsobilo, že bitcoin by bol bezcenný - ale bolo by to takmer nemožné dosiahnuť.
Ďalšou možnosťou je, že bitcoin by mohla jednoducho nahradiť lepšia kryptomena alebo podobný alternatívny platobný systém, čo by ho urobilo zastaraným. Tento scenár by sa však pravdepodobne odohral o niekoľko rokov - možno aj desaťročí.
V každom prípade sa zdá pravdepodobné, že si bitcoin vždy zachová určitú hodnotu.
Sleduj nás na sociálnych sieťach