Porovnanie volatility stablecoinov počas nedávnej korekcie BTC

Redakcia Bitcoin Skupiny

09.09.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Prudký výpredaj na trhu s BTC a kryptomenami vytvoril priestor na sledovanie stability stablecoinov. Kryptomeny s pevnou cenou ponúkali obchodníkom dočasnú ochranu pred volatilitou cien kryptomien. Analytická služba Blockchain CryptoQuant informovala o dramatických skokoch v prevodoch stablecoinov. Trhová kapitalizácia kryptomien v utorok klesla z 2,38 bilióna dolárov na 2,103 bilióna dolárov.

Napríklad Tether, vedúci stablecoin, spracoval v utorok transakcie v hodnote 10,51 miliardy dolárov v porovnaní s 4,02 miliardami dolárov v pondelok.

Priemer z prevodu všetkých stablecoinov. Zdroj: CryptoQuant

Podobne druhý najväčší stablecoin USDC, podporovaný spoločnosťou Circle, vykázal v utorok prevody v hodnote 5,728 miliardy dolárov oproti predchádzajúcim 3,27 miliardy dolárov.

Čistá ponuka stablecoinov v obehu zároveň zostala relatívne nečinná, okolo 67 miliárd dolárov. To predstavuje adekvátnu likviditu voči dopytu aj napriek brutálnemu poklesu trhu s kryptomenami. Výsledkom bolo, že mnoho špičkových stablecoinov si udržalo svoj dolárový pomer 1: 1. A to aj napriek tomu, že sa zaznamenal menší cenový posun.

Centralizovaný stablecoin je spoľahlivejší

Medzi top 10 stablecoinov, ktoré vykazovali minimálnu odchýlku od jedného dolára, patrilo šesť centralizovaných, dva zmiešané a dva algoritmické projekty.

Dopyt po USDC spôsobený korekciou BTC vytlačil svoje priemerné zhodnotenie o zhruba 0,00196 nad dolár. Tesne za ním nasledoval Paxos (PAX), ktorý sa obchodoval o 0,00203 nad dolár. Širší dopyt po Tetheri taktiež vytlačil jeho priemernú odchýlku o 0,00244 dolára.

Najlepších 10 stablecoinov je zoradených podľa ich priemernej odchýlky od amerického dolára. Zdroj: Larry Engineer's stablecoin tracker

Je táto volatilita stablecoinov dobrá pre BTC?

Potenciálne riziká stablecoinu však pritiahli pozornosť aj najvyšších predstaviteľov USA vrátane ministerky financií Janet Yellenovej. V júli Yellen zdôraznila potrebu rýchlo konať, aby sa zabezpečilo zavedenie vhodného regulačného rámca USA.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
BTC predbieha Paypal v prenesenej hodnote. Obehne aj Mastercard?

V júli dokument zverejnený spoločnosťou Fitch Ratings tiež poznamenal, že kolateralizované stablecoiny by mohli vyvolať krátkodobú nákazu na úverovom trhu.

Čo však môže volatilita trhu so stablecoinami znamenať pre BTC a podobné digitálne aktíva? Mike McGlone, hlavný komoditný stratég Bloomberg Intelligence, uviedol, že to prospeje najmä Bitcoinu.

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.