Poplatky ETH poklesli z dôvodu zníženia objemu DEX a DeFi

Redakcia Bitcoin Skupiny

05.03.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Poplatky za používanie etherea sa stiahli zo svojich posledných maxím spolu s poklesom objemu transakcií DeFi. Nárast NFT by však mohol tlačiť transakčné náklady späť na nové maximá.

Rastúca popularita DeFi priniesla novú pozornosť a optimizmus sektoru kryptomien. Celková hodnota všetkých protokolov sa zvýšila z 1 miliardy na 59 miliárd dolárov za menej ako rok.  Prvých 5 platforiem predstavuje 24,33 miliárd dolárov z celkovej hodnoty.

Rastúce poplatky boli jedným z najpozoruhodnejších výsledkov rastúcej interakcie s protokolmi DeFi. V súčasnosti je v sieti Ethereum hostená väčšina špičkových projektov DeFi. Poplatky od novembra 2020 ustavične stúpajú a vrchol dosiahli 23. februára.  Od 23. februára sa poplatky znížili o 65%.

Priemerné poplatky ETH
Priemerné poplatky ETH. Zdroj: Etherscan

DeFi transakcie počas korekcie poklesli

Jeden z možných dôvodov znižujúcich sa poplatkov zaznamenaných za posledných pár dní je denný objem DEX.

Denný objem DEX
Denný objem DEX. Zdroj: Dune Analytics

Údaje z Dune Analytics ukazujú, že objem obchodov na DEX-och klesal od maxima na 4,35 miliárd dolárov 23. februára. Metrika denného 24-hodinového rastu DEX klesla 3. marca o 50%.

V priemere poplatky klesli, ale vyzerá to skôr tak, že sa normalizujú po neobvykle vysokých hodnotách.

Poplatky boli výrazne vyššie ako priemer medzi 22. februárom a 23. februárom. Po stabilizácii trhu sa poplatky vrátili na normálny priemer.

Rastúce transakcie NFT

Tí, ktorí používajú sieť Ethereum, mohli očakávať, že dôjde k významnejšiemu poklesu poplatkov, pretože klesli transakcie DeFi. Pozor však na NFT.  Jedným z dôvodov, prečo sadzby zostávajú vysoké, môže byť nedávne zvýšenie aktivity v sektore nefinančných tokenov NFT.

NFT historický graf
NFT historický graf. Zdroj: NonFungible

Pretože čoraz viac projektov NFT spúšťa a koná aukcie, pravdepodobne budú v sieti Ethereum pokračovať vysoké transakčné náklady. Preťaženie siete môže taktiež pokračovať, kým nebude implementované široko integrované riešenie škálovania.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Dva z najväčších ETH mining poolov končia činnosť

Riešenie 2. vrstvy a protokoly s mostami cross-chain na ethereum, ako sú Polygon a Binance Smart Chain sa objavili za posledné dva mesiace. Mnoho projektov migruje na tieto platformy z dôvodu krátkodobého riešenia vysokých poplatkov.

Projekty ako Aavegotchi a SushiSwap ukázali, aké efektívne môžu byť tieto siete po svojej nedávnej integrácii s Polygonom. Je pravdepodobné, že ich budú nasledovať aj ďalšie projekty NFT a DeFi z dôvodu transakčných nákladov.

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.