Pokles BTC hral hlavnú úlohu pri raste zlata

Redakcia Bitcoin Skupiny

09.06.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

BTC stále klesá za tiaľ čo fondy obchodované na burze s fyzickým zlatom (ETF) zaznamenali najsilnejšie mesiace v máji 2021 od septembra 2020. Fondy na celom svete prilákali spolu 3,4 miliardy dolárov v porovnaní so septembrovými 4,8 miliardami dolárov, podľa údajov poskytnutých Svetovou radou pre zlato (WGC).

Podrobne, americké ETF so zlatom zaznamenali prílev v hodnote 2,1 miliárd dolárov. Európske ETF zlata vykázali vklady v hodnote 1,6 miliárd dolárov. Ázijské fondy sledujúce ceny drahých kovov napriek tomu zaznamenali odlev asi 300 miliónov dolárov.

Tok ETF zlata. Zdroj: WGC

Silný dopyt po ETF zlata tiež prispel k zvýšeniu jeho spotových cien. Vďaka tomu kurz XAU / USD v máji vyskočil a momentálne sa spotové zlato obchoduje za 1 891$.

XAU/USD Zdroj: TradingView

Negatívna korelácia BTC a zlata

Opačné pohyby na trhoch s BTC a zlatom naznačili, že sa medzi nimi vytvára krátkodobá negatívna korelácia. Účastníci trhu považujú Bitcoin ako rizikovejšiu alternatívu k zlatu.

Zlaté ETF vykázali šesť mesiacov odlivu do mája 2021. Analytici JPMorgan v januári 2021 uviedli, že zlaté ETF stratili v rovnakom období zhruba 7 miliárd dolárov. V rovnakom období Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) prilákal 3 miliardy dolárov. V máji 2021 ďalšia správa JPMorgan naznačila, že veľkí inštitucionálni investori zabezpečili svoje zisky v Bitcoinoch, aby hľadali príležitosti v zlate.

StormGain
BTC (oranžová) vs. zlato (ružová) v roku 2021. Zdroj: TradingView

Vyhlásenia sa tiež objavili ako spoločnosť Ruffer Investments, britský fond so sídlom v Spojenom kráľovstve, ktorý spravuje zhruba 33,95 miliárd dolárov pre bohatých jednotlivcov a charitatívne organizácie, v utorok tiež oznámil, že uvoľnil celú svoju bitcoinovú pozíciu a dosiahol zisky 1,56 miliardy dolárov.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
CME sa stáva najväčšou burzou BTC futures! Inštitucionálny záujem stále rastie

Duncan MacInnes, investičný riaditeľ spoločnosti Ruffer, pre Finance Times uviedol, že presunuli prostriedky do zlata, komoditných akcií a dlhopisov chránených infláciou. Macinnes dodal, že Bitcoiny sú stále „v hre“ potenciálnych investícií spoločnosti Ruffer aj v budúcnosti, pričom upozornil, že svet zúfalo hľadá nové útočisko proti ultranízkym výnosom dlhopisov.

PrimeXBT

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.