Trading, cesta k úspechu - Najčastejšie chyby

Ľuboš Kovár

13.02.2022

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

V nasledujúcich 3 dieloch sa pozrieme na 3 najčastejšie chyby začiatočníkov. Dneska sa pozrieme na tému: Peniaze na burze.

Peniaze na burze a veľký kapitál

Ukážeme si jednoduchý príklad s obchodníkom na burze, nazvime ho Jano. Tento obchodník si na účet, ktorý má u brokera, vložil 10 000 USD. Je začiatočník a nevie ešte, ako úspešne a ziskovo obchodovať. Obchoduje s celým účtom a postupne s realizovaním zlých obchodov prichádza každý deň o stovky eur.

Či už zatvára v panike, alebo nemá vytvorený žiadny obchodný systém, len náhodne otvára obchody. Postupne zistí, že hodnota jeho účtu klesla na 1 000 USD, čo predstavuje stratu približne 90 %. Určite by urobil lepšie, keď by na začiatok obchodoval len so 100 USD a zvyšok si nechal niekde mimo.

Až dokým by si na týchto 100 USD neoveril a nevybudoval svoj vlastný obchodný systém, tak by nezačal obchodovať s väčším kapitálom. Po roku testovania má všetko nachystané a až potom môže obchodovať s celým svojím účtom.

Výhody systému...

A čo je teraz lepšie? Byť netrpezlivý a prísť o 9 000 USD, alebo riskovať len stratu maximálne 100 USD, čo je vlastne skúšobný kapitál pre vybudovanie ziskového trading systému? Určite možnosť B je lepšia. Niekto by možno mohol namietať, že je smiešne obchodovať so 100 USD, však s tým sa predsa nedá zarobiť. Avšak táto suma neslúži na zisky, ale na to, aby sme si vybudovali svoj prvý obchodný systém na burze.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
[Návod] Coinbase – Jednoduchý nákup kryptomien cez kreditnú kartu + 10 EUR zadarmo

Je tu aj iné riešenie!

Riešením môže byť aj testovanie niekoľkých obchodných systémov súčasne. Či už na jednom trading účte, alebo prípadne na viacerých. Výnimkou nie je ani demo účet, avšak treba si dávať pozor na to, že ide len o virtuálne peniaze, nie reálne.

Musíš v prvom rade akceptovať riziko, ako keby peniaze v demo účte boli skutočné. Táto metóda sa však odporúča využívať iba obchodníkom s nadobudnutými skúsenosťami, ktorý potrebujú testovať zmeny v obchodných systémoch a nechcú si zakladať nový účet.

Viac o obchodovaní na burze sa dozvieš tu.

Binance

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.