Pakistanská centrálna banka chce údajne zakázať kryptomeny

Redakcia Bitcoin Skupiny

14.01.2022

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Štátna banka Pakistanu (SBP) sa údajne snaží zakázať všetky kryptomeny a ich transakcie v Pakistane. Pakistanský najvyšší súd Sindh údajne uskutočnil pojednávanie o právnom postavení kryptomien v krajine. Niekoľko pakistanských úradov vrátane SBP predložilo súdu dokument, v ktorom tvrdili, že kryptomeny ako Bitcoin (BTC) sú nezákonné a nemožno ich používať.

Podľa miestnej spravodajskej stanice Samaa TV dokument citoval najmenej 11 krajín vrátane Číny a Saudskej Arábie, ktoré sa rozhodli zakázať kryptomeny. Pakistanská centrálna banka údajne naliehala na súd, aby nielen zakázal aktivity v oblasti kryptomien, ale aj uvalil sankcie na kryptoburzy.

SBP sa odvolala aj na niekoľko vyšetrovaní proti kryptoburzám zo strany Federálnej vyšetrovacej agentúry (FIA). Uviedla riziká ochrany investorov, ako aj obavy z prania špinavých peňazí. Ako už bolo skôr oznámené, FIA začala začiatkom januára trestné vyšetrovanie proti Binance. Išlo o údajné prepojenie na multimiliónový kryptografický podvod v regióne.

Súd kryptomeny zatiaľ nezakázal

Napriek tomu, že SBP odporúča všeobecný zákaz kryptomien, najvyšší súd Sindh zatiaľ nenariadil zákaz kryptotransakcií v Pakistane.

Namiesto toho súd nariadil, aby sa odvolanie banky zaslalo ministerstvám financií a práva. Tie s konečnou platnosťou rozhodnú o právnom postavení kryptomien v krajine a posúdia, či by zákaz kryptomien bol v súlade s ústavou.

Správy prichádzajú roky po tom, čo SBP vydala počiatočný zákaz obchodovania s digitálnymi menami a tokenmi ešte v apríli 2018. Centrálna banka vtedy tvrdila, že kryptomeny ako Bitcoin alebo ICO nie sú zákonným platidlom a neboli „vydané, resp. garantované vládou Pakistanu“.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Veľké porovnanie software wallet – Ktorá je najlepšia?

Najnovšie kroky pakistanskej vlády odrážajú podobné udalosti, ktoré sa vyvíjajú v mnohých krajinách vrátane Indie a Ruska. Tam sa centrálne banky usilovne snažia zakázať kryptomeny, zatiaľ čo iné časti vlády nie sú nevyhnutne takémuto zákazu naklonené. V roku 2020 musela indická centrálna banka zrušiť svoj zákaz obchodovania bánk s kryptofirmami v súlade s príkazom Najvyššieho súdu krajiny.

Prečítaj si aj tento článok - Analýza BTC dominancie – bude najbližšie roky klesať?

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.