On-chain analýza BTC a ETH - ktoré signály sledovať?

Redakcia Bitcoin Skupiny

23.06.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Pokles BTC pod rozhodujúcu úroveň 30 000 dolárov sa môže javiť ako vynikajúca nákupná príležitosť, ale údaje ukazujú, že inštitucionálni investori pokračujú v najdlhšej sérii predaja od februára 2018. Údaje od TradingView ukazujú, že Bitcoin dosiahol lokálne minimum pod supportnou hladinou 31 000$, avšak v čase písania článku sa cena zotavila už na 34 000$.

BTC/USD Zdroj: TradingView

Výstražné signály poskytované údajmi

Aj keď cenová akcia 21. júna mohla byť pre mnohých prekvapením, mnohé ukazovatele naznačovali klesajúcu dynamiku a možnosť ďalšieho poklesu ceny. Podľa údajov spoločnosti Glassnode, počet aktívnych adries v bitcoinoch aj v ethereu významne poklesol zo svojich májových maxím. Aktívne adresy BTC poklesli o 24%, zatiaľ čo aktívne ethereové adresy poklesli o 30%.

Počet aktívnych adries BTC a ETH. Zdroj: Glassnode

Pokles aktivity v sieťach viedol k ešte dramatickejšiemu poklesu v hodnote USD v reťazci. Suma klesla o 63% na 18,3 miliárd dolárov za deň pri BTC a o 68% na 5 miliárd dolárov za deň v ETH.

Celkový presun objemu (v USD) BTC a ETH. Zdroj: Glassnode

Pokles aktivity a hodnoty objemov v sieťach sa dá všeobecne interpretovať ako pokles nadšenia. Investori, ktorí nakupovali na maximách v apríli a máji, sa teraz musia rozhodnúť, či chcú predávať so stratou alebo držať s nádejou, že sa trh nakoniec otočí.

Tvrdé zákroky v Číne vedú k panike

Ďalším významným zdrojom poklesu trhu je tvrdý zákrok Číny voči ťažbe kryptomien v krajine. To viedlo k podstatnému poklesu rekordnej hashrate na úrovne naposledy zaznamenané v septembri 2020.

StormGain
Bitcoin priemerný hash rate. Zdroj: Glassnode

Zatvorenie veľkého počtu čínskych ťažobných fariem a následný pokles hashrate je z krátkodobého hľadiska negatívnym indikátorom. Delphi Digital však tvrdí, že v strednodobom až dlhodobom horizonte by sa to malo považovať pre BTC za zdravé.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Microstrategy plánuje nákup BTC za 500 miliónov dolárov

Podľa spoločnosti Delphi Digital koncentrácia hashovej rýchlosti v čínskych ťažobných pooloch klesá od chvíle, keď Čína začala tvrdo zasahovať proti ťažbe. To umožnilo rast menších poolov a ich podiel sa zvýšil z 30,81% na 37,96% za posledných 30 dní.

Bitcoin hashrate mix. Zdroj: Delphi Digital

Okrem zastavenia ťažby, Čína tiež zopakovala, že banky by nemali podporovať mimoburzové obchody zamerané na kryptomeny. To viedlo k panike medzi čínskymi minermi a investormi.

Zmena čistej pozície minerov BTC. Zdroj: Delphi Digital

Keďže je nepravdepodobné, že Čína v dohľadnej dobe zmení svoj súčasný postup v súvislosti s kryptomenami, bude pravdepodobne v krátkodobom horizonte pokračovať neistota investorov BTC.

PrimeXBT

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.