Obchodovanie s BTC opciami je menej riskantné ako s futures - prečo?

Redakcia Bitcoin Skupiny

14.03.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Obchodovanie s BTC opciami môže byť skvelým spôsobom, ako získať prístup k pákovému efektu. Môžete sa tak vyhnúť riziku likvidácie, ktoré predstavuje futures kontrakt. Investori si ale musia dávať pozor na prémie.

Najzákladnejšie bitcoinové opčné kontrakty zahŕňajú nákup call. To dáva držiteľovi príležitosť získať aktívum za pevnú cenu k stanovenému dátumu. Za toto privilégium kupujúci jednoducho zaplatí zmluvnému predajcovi poplatok vopred, známy ako prémia.

Opčná prémia stúpne počas volatilných trhov. To spôsobí, že obchod bude vyžadovať ešte ďalšie cenové zhodnotenie, aby sa dosiahol primeraný zisk. Takže prémia je metrická a musia ju investori pozorne sledovať.

30-dňová volatilita BTC/USD
30-dňová volatilita BTC/USD. Zdroj: buybitcoinworldwide.com

Denná volatilita bitcoinu v súčasnosti predstavuje 5,4%, čo je oveľa viac ako 1,7% v indexe S&P 500. To vytvára príležitosti pre arbitráže s cieľom predať call opciu na získanie tejto prémie.

Futures alebo opcia?

Pozrime sa na hypotetický obchod, akú rolu hrá v scenári prémia.

Šance na tento obchod sa počítajú podľa modelu Black & Scholes a burza Deribit prezentuje tieto informácie ako „delta“. Stručne povedané, toto sú percentuálne kurzy:

Ocenenie call opcií 26.03.2021
Ocenenie call opcií 26.03.2021

Podľa vyššie uvedeného grafu má strike vo výške 54 000 dolárov z 26. marca 48% pravdepodobnosť podľa cenového modelu opcií.  Na druhej strane, možnosť nákupu vo výške 58 000 dolárov má pravdepodobnosť 37%.

Do konca marca 2021 zostáva 17 dní. Zdá sa, že pri dnešnej cenovej akcii je pravdepodobnosť, že cena bitcoinu uzavrie mesiac nad 60 000 dolárov. Táto nákupná opcia sa obchoduje za 0,0548 BTC a stojí 2 790 dolárov, keď sa bitcoiny obchodovali za 50 900 dolárov.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Tether chce priniesť transakcie BTC cez nezávislú platformu

Aby bola táto nákupná opcia zisková, musí byť cena BTC na úrovni 60 800 dolárov. Keby sa tento kupujúci rozhodol pre konzervatívnu pozíciu 3x futures na pákový efekt, cena bitcoinu na úrovni 60 800 dolárov by priniesla zisk 1 485 dolárov.

Tento príklad jasne porovnal možnosti zisku pri opciách a futures. Opčné trhy sú skvelým spôsobom obchodovania, ale investori si musia pred nákupom vyhradiť čas na dôkladnú analýzu výnosov.

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.