Trading, cesta k úspechu – Tvorba obchodného systému #8

Ľuboš Kovár

20.11.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Obchodovanie – V minulom trading dieli sme si povedali, že mať pripravený obchodný systém je jeden z úplných základov tradingu. Bez neho sa proste nedá obchodovať. V tomto dieli si o tejto problematike povieme niečo viac.

Proces budovania obchodného systému

Celý proces sa najčastejšie začína na grafe, resp. niekde na analytickej platforme, kde môžeme napríklad rozoberať fundamenty. Hľadáme si istý nástroj, podľa ktorého budeme obchodovať. Optimálne je si vybrať napríklad jeden indikátor alebo jeden pattern, ktorý budeme neustále dookola obchodovať. Otvárať obchody podľa viacerých indikátorov je často veľmi neefektívne, avšak nemám dôvod to nikomu zakazovať. Obchodných systémov je niekoľko miliónov, takže podstatné je to, aby si každý našiel to svoje.

Následne prichádza fáza doladenia stop lossov, targetov, RRR a money managementu. Keď to všetko ako takú skladačku dám dohromady, tak môžem začať obchodovať a zapisovať si výsledky.

Pozri aj na náš návod na burzu Binance.

Skutočná stránka tradingu – obchodovanie

Teraz sú na rade 2 možnosti: realizujem 100 obchodov a skončím v strate, alebo v zisku. Ak je tam zisk, tak v tomto prípade môžem začať naplno obchodovať aj zarábať. Čo ak vznikne strata? V tomto prípade sa nič vážne nedeje, proste test nevyšiel a obchodný systém nie je udržateľný. Musíme preto zmeniť nastavenie, resp. nájsť iný indikátor. A opäť realizujeme 100 obchodov. Tento proces opakujeme dovtedy, kým sa nedostavia prvé výsledky a ziskový obchodný systém.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Etoro - Návod na obchodovanie akcií, forexu a kryptomien

Samozrejme, fáza tvorby trading systému môže trvať aj niekoľko rokov, prípadne desaťročí, avšak výsledkom tejto snahy je vybudovaný stabilný zisk s neobmedzenou možnosťou slobody. Stojí nám to za to?

Viac o obchodovaní na burze sa dozvieš tu.

Binance

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.