Ako začať s kryptomenami? | Návod pre začiatočníka

Redakcia Bitcoin Skupiny

01.08.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

V tomto článku sa dozviete, čo je to kryptomena, ako začať s kryptomenami, ako ich nakupovať, ako sa chrániť a aké máme známe burzy kryptomien. Ako každú menu, aj kryptomeny je možné použiť na nákup tovaru a služieb. Ale na rozdiel od iných mien sú kryptomeny digitálne a na zabezpečenie bezpečných transakcií online používajú kryptografiu.

Veľký záujem o tieto neregulované meny spočíva aj v ich obchodovaní so ziskom, pričom špekulanti občas tlačia ceny do neba. Prejdeme si tak sedem najdôležitejších oblastí na túto tému.

1. Ako začať s kryptomenami a čo je to kryptomena?

Kryptomena je forma platby za tovar a služby, ktorú je možné použiť online. Mnoho spoločností vydalo svoje vlastné meny, ktoré sa často nazývajú tokeny, a tie sa dajú obchodovať špeciálne za tovar alebo služby, ktoré spoločnosť poskytuje. Ak chcete získať prístup k tovaru alebo službe, budete musieť za kryptomenu vymeniť skutočnú menu.

Kryptomeny fungujú pomocou technológie zvanej blockchain. Blockchain je decentralizovaná technológia rozšírená na mnoho počítačov. Tá spravuje a zaznamenáva transakcie. Súčasťou tejto technológie je jej bezpečnosť.

2. Koľko kryptomien existuje a akú majú hodnotu?

Podľa webu CoinMarketCap.com sa v čase písania článku verejne obchoduje s viac ako 11 800 rôznymi kryptomenami. Kryptomeny sa naďalej množia, pričom získavajú peniaze prostredníctvom počiatočných ponúk mincí (ICO). Celková hodnota všetkých kryptomien je podľa CoinMarketCapu viac ako 1 645 miliárd dolárov a celková hodnota všetkých bitcoinov, najpopulárnejšej digitálnej meny, sa pohybuje okolo 800 miliárd dolárov.

Ako začať s kryptomenami, top 10 kryptomeny
Top 10 kryptomeny

3. Prečo sú kryptomeny také populárne?

Kryptomeny apelujú na svojich priaznivcov z rôznych dôvodov. Tu sú niektoré z najpopulárnejších:

  • Podporovatelia vidia kryptomeny ako Bitcoin ako menu budúcnosti a snažia sa ich kúpiť teraz, pravdepodobne skôr, ako sa stanú hodnotnejšími.
  • Niektorým priaznivcom sa páči skutočnosť, že kryptomena zbavuje centrálne banky riadenia peňažnej zásoby, pretože v priebehu času majú tieto banky tendenciu znižovať hodnotu peňazí prostredníctvom inflácie.
  • Ďalším podporovateľom sa páči technológia kryptomien, blockchain, pretože ide o decentralizovaný systém spracovania a zaznamenávania a môže byť bezpečnejší ako tradičné platobné systémy.
  • Niektorí špekulanti majú radi kryptomeny, pretože stúpajú na hodnote a nemajú záujem na dlhodobom akceptovaní mien ako spôsobu pohybu peňazí.
PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Airdrop – Čo to je a ako sa chrániť pred podvodom!

4. Sú kryptomeny dobrá investícia?

Hodnota kryptomien môže stúpať, ale mnoho investorov ich vníma ako špekulácie, nie ako skutočné investície. Dôvod? Rovnako ako skutočné meny, ani kryptomeny negenerujú žiadny hotovostný tok, takže aby ste mohli profitovať, niekto musí za menu platiť viac ako vy.

Pre tých, ktorí vidia kryptomeny ako Bitcoin ako menu budúcnosti, je potrebné poznamenať, že mena potrebuje stabilitu, aby obchodníci a spotrebitelia mohli určiť, čo je za tovar spravodlivá cena. Bitcoiny a ďalšie kryptomeny boli počas celej svojej histórie všetko, len nie stabilné. Zatiaľ čo sa bitcoiny v decembri 2017 obchodovali na úrovni takmer 20 000 dolárov, ich hodnota potom o rok neskôr klesla až na asi 3 200 dolárov. Začiatkom decembra 2020 sa obchodovalo znovu tesne pod hranicou 20 000 dolárov.

Táto volatilita cien vytvára hlavolam. Ak by mohli mať bitcoiny v budúcnosti oveľa väčšiu hodnotu, je menej pravdepodobné, že by ich ľudia dnes utratili a dostali do obehu, čo znemožňuje ich menšiu životaschopnosť. Prečo minúť Bitcoin, keď môže mať budúci rok hodnotu trojnásobku?

Prečítaj si aj: Burza Coinbase | Návod, recenzia a poplatky | 2021 ✅

5. Ako začať s kryptomenami a ako ich kúpiť?

Ako teda začať? Zatiaľ čo niektoré kryptomeny vrátane Bitcoinu je možné kúpiť za americké doláre alebo eurá, iné vyžadujú, aby ste platili Bitcoinom alebo inou kryptomenou.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Indikátor DPO – nástroj k identifikaci cenového cyklu

Na nákup kryptomien budete potrebovať „peňaženku“, online aplikáciu, ktorá bude obsahovať vašu menu. Spravidla si vytvoríte účet na burze a potom môžete prevádzať skutočné peniaze na nákup kryptomien ako Bitcoin alebo Ethereum.

Coinbase je jedna z najpopulárnejších obchodných búrz s kryptomenami, kde si môžete vytvoriť peňaženku aj nakupovať a predávať bitcoiny a ďalšie kryptomeny. Nasledujúca tabuľka zobrazuje TOP 10 búrz zoradených podľa objemu obchodovania.

Burzy kryptomien
Burzy kryptomien

6. Sú kryptomeny legálne?

Niet pochýb o tom, že sú legálne v USA, hoci Čína ich použitie v podstate zakázala. To, či sú legálne, závisí v konečnom dôsledku od každej krajiny. Nezabudnite tiež zvážiť, ako sa chrániť pred podvodníkmi, ktorí v kryptomenách vidia príležitosť, ako okrádať investorov.

V EÚ sa chystá taktiež balíček regulácií spojených s kryptomenami. Rok 2022 bude teda z tohto hľadiska kľúčový.

7. Bezpečnosť

Ak chcete kúpiť kryptomenu v ICO, prečítajte si tieto informácie v prospekte spoločnosti:

  • Kto vlastní spoločnosť? Identifikovateľný a známy majiteľ je pozitívnym znamením.
  • Investujú do nej ďalší významní investori?
  • Budete vlastniť podiel v spoločnosti alebo iba menu alebo tokeny? Toto rozlíšenie je dôležité. Vlastníctvo vkladu znamená, že sa môžete podieľať na jeho výnosoch (ste vlastníkom), zatiaľ čo nákup tokenov znamená, že máte právo ich použiť, napríklad ako žetóny v kasíne.
  • Je mena už vyvinutá alebo sa spoločnosť snaží získať peniaze na jej vývoj? Čím ďalej je produkt, tým je menej riskantný.
PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Binance návod - Ako zadať Target a Stoploss zároveň na burze Binance

Výskum prospektu môže vyžadovať veľa práce, no čím viac podrobností máte, tým väčšie sú vaše šance na to, aby boli legitímne. Ale ani legitimita neznamená, že mena bude úspešná. To je úplne samostatná otázka, ktorá si vyžaduje veľké znalosti trhu.

Ale okrem týchto obáv vás samotná kryptomena vystavuje riziku krádeže, pretože sa hackeri snažia preniknúť do počítačových sietí, ktoré udržiavajú váš majetok. Jedna významná burza vyhlásila bankrot v roku 2014 po tom, čo hackeri ukradli stovky miliónov dolárov v bitcoinoch. To nie sú typické riziká pre investovanie do akcií a fondov na hlavných amerických burzách.

Prečítaj si aj náš návod ako nakúpiť prvý Bitcoin.

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.