Napriek pádu BTC sú obchodníci s futures optimistickí

Redakcia Bitcoin Skupiny

16.11.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Výber časového rámca pre technickú analýzu je vždy zložitá téma, ale zvyčajne platí, že čím dlhší je trend, tým vyššia je pravdepodobnosť, že prevládne. Napríklad tí, ktorí analyzujú 3-dňový graf BTC, nepochybne identifikujú vzor vzostupného kanála, ktorý sa začal koncom júna.

Údaje analytickej spoločnosti Glassnode však ukazujú, že dlhodobí investori prestali hromadiť a teraz diverzifikujú do altcoinov. Podľa analytika Williana Clementeho bol nedávny čistý predaj tejto triedy investorov prvý za posledných 6 mesiacov.

Stojí za to zdôrazniť, že bitcoinová sieť bola inovovaná 14. novembra, aby sa zlepšili možnosti skriptovania a ochrany osobných údajov. Z obchodného hľadiska to vytvára potenciálnu udalosť „sell news“, keďže komunita vo veľkej miere očakávala zlepšenie.

Profesionálni obchodníci BTC sú neutrálni až býčí

Aby sme pochopili, ako a či prevládajú býci alebo medvede, mali by sme analyzovať základnú sadzbu futures. Tento ukazovateľ sa často označuje ako futures prémia a meria rozdiel medzi dlhodobejšími futures kontraktmi a aktuálnymi úrovňami spotového trhu. Na zdravých trhoch sa očakáva ročná až 15 % prémia.

Bitcoinové 3-mesačné futures - základná sadzba. Zdroj: Laevitas.ch
Bitcoinové 3-mesačné futures - základná sadzba. Zdroj: Laevitas.ch

Všimnite si nárast o 20 % 9. novembra, keďže bitcoiny zaznamenali 14 % zisky za 3 dni. Toto krátke obdobie nadmerného optimizmu sa stiahlo, keď sa BTC 10. novembra prepadol o 9 % po historickom maxime 69 100 USD. V súčasnosti sa základný ukazovateľ nachádza na zdravých 12 %, čo signalizuje dôveru týchto obchodníkov.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
BTC predbieha Paypal v prenesenej hodnote. Obehne aj Mastercard?

Ak chceš nakupovať kryptomeny cez internet, jednoznačne odporúčame použiť burzu Binance, kde máš široký výber coinov a jedny z najnižších poplatkov na trhu. Tie si ešte môžeš znížiť o 5 %, ak si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<< a o ďalších 25 % nákupom BNB tokenov.

Mohlo by ťa zaujímať - Dlhodobí držitelia BTC sa začínajú zbavovať mincí

Obchodníci s opciami nie sú takí optimistickí

Aby sa vylúčili externality špecifické pre futures nástroj, mali by sme analyzovať aj trhy opcií. 25 % delta skew porovnáva podobné call (nákupné) a put (predajné) opcie. Metrika sa zmení na pozitívnu, keď prevláda strach, pretože prémia predajných opcií je vyššia ako u podobných nákupných opcií a naopak.

Deribit BTC opcie delta skew 25%. Zdroj: Laevitas.ch
Deribit BTC opcie delta skew 25 %. Zdroj: Laevitas.ch

Ukazovateľ medzi -8 % (chamtivosť) a +8 % (strach) sa považuje za neutrálny. 29. september bolo poslednýkrát, keď sa tento ukazovateľ dostal mimo tento rozsah a dosiahol +10 %. Je zvláštne, že v ten istý deň BTC zaznamenal koniec 23-dňového medvedieho pohybu. Údaje ukazujú, že existuje priestor pre dodatočnú páku zo strany kupujúcich, čo by v ideálnom prípade znamenalo, že cena by sa naďalej obchodovala v rámci vzostupného kanála, ktorý bol spustený koncom júna.

Prečítaj si tiež - Rekordná inflácia – investori sa presúvajú do kryptomien

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.