Money management - Prečo sa riskovanie na burze nevyplatí?

Ľuboš Kovár

08.01.2022

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Money management - Obchodujete na burze a nedarí sa vám ochrániť váš účet pred stratou a likvidáciou? Áno, zásadná chyba môže byť nedodržovanie money managementu. Prečo tento nástroj využívať?

Money management je správne nastavenie rozloženia peňazí a rizika. Jasne nám definuje, koľko obchodov môžeme mať otvorených, akú veľkú pozíciu môžeme otvoriť a koľko obchodov môžeme zatvoriť v mínuse za isté obdobie.

Teraz ale už späť k téme. Prečo na burze neriskovať? Pretože trading v prvom rade nie je o ziskoch a gamblingu, ale o dodržaní obchodného systému. V prvom rade by sme si jasne mali stanoviť, s akou veľkou pozíciou otvoríme obchod. Ak máme napríklad kapitál 1 000 USD, tak na jeden obchod by sme obvykle nemali riskovať viac ako 50 dolárov. Čiže maximálne do 5 % z celého účtu. Samozrejme, toto je len môj subjektívny názor. Niektoré stratégie môžu počítať len s 0,1 % kapitálu na jeden obchod, prípadne aj menej. Ja osobne ako takú férovú sumu beriem 1 % z kapitálu na jeden obchod a maximálne 3 obchody naraz otváram. V praxi to znamená, že naraz nemôžem mať otvorené obchody s viac ako 3 % z celého kapitálu. Musíme brať do úvahy aj to, že ak 1 obchod chytí Stop Loss, tak prídem napríklad o 5 % kapitálu z otvoreného obchodu, čo predstavuje 0,05 % z celého kapitálu, ktorý mám na účte. Musel by som teda realizovať po sebe 2 000 obchodov v strate, aby som zmazal celý účet. To je prakticky nereálne. A presne toto chceme mať v obchodnom systéme!

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Trading, cesta k úspechu – Kapitál na burzovom účte #9

Pozri si náš návod: Revolut návod – Internetová banka s možnosťou nákupu akcii od 1 $!

Čo sa môže stať? - Money management

Síce ani tie zisky nie sú až také veľké, ako keď robíme ,,gambling" s 50 % svojho kapitálu, avšak ako hovorím... To už nie je obchodovanie, ale točenie peňazí na rulete. Nás by v prvom rade nemali zaujímať zisky, ale ochrana účtu.

Pri stabilnom obchodnom systéme sa reálne dá urobiť aj 100 % zhodnotenie za rok. Pokiaľ je výsledok väčší, tak rovnako ako môžete získať, tak v zlom období môžete aj stratiť. Preto zvážte svoje riziko, lebo skončíte ako 80 % traderov na burze. Čiže v strate a bez peňazí na účte.

Binance

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.