Mining BTC - Ako na to

Ľuboš Kovár

12.02.2022

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Mining BTC - Určite si už počul o tom, že Bitcoin sa dá ťažiť. Avšak čo to vlastne ten mining je?

Ako funguje mining BTC?

Mining Bitcoinu je spôsob overovania transakcii na BTC sieti, kde ťažiar (ang. miner) pôsobí ako overovateľ a odosielateľ transakcií ako používateľ. Overovateľ transakcií, čiže ťažiar, získava za overenie odmenu v podobe BTC. Zároveň vyťaží za istú dobu nejaké tie bloky. V blokoch sa skrýva odmena v bitcoinoch, ktoré potom putujú na peňaženky ťažiarov.

Pokiaľ teda ťažíš Bitcoin, tak dostávaš odmenu a zároveň overuješ validitu transakcie. Na prvý podhľad to znie moc zložito, avšak celý proces začiatku ťažby je veľmi jednoduchý. Jediné, čo potrebuješ, je výkonné zariadenie. Dá sa síce vykonávať ťažbu aj s kancelárskym PC, ale pre efektivitu je lepšie niečo aj investovať do tzv. mining rigov.

Prečítaj si aj: Simplecoin – Najlepšia CZ/SK zmenáreň kryptomien – Lepšia ako Coinbase?

Je to jednoduché!

Pokiaľ už teda zariadenie máme vybraté, tak prichádza fáza nastavenia. PC v podstate nemusíme vôbec skladať a ani dolaďovať. Pokiaľ však objednávame ťažiarskú zostavu a postupne si ju skladáme, tak je samozrejme potrebné ju celú budovať. Nebude stačiť len grafická karta, ale napríklad aj nejaký ten disk. Väčšina obchodov, ktoré predávajú ťažiarské zariadenia, ti však predá zostavu už poskladanú, takže nie je potrebné sa zbytočne plašiť.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Veľké porovnanie software wallet – Ktorá je najlepšia?

Po naštartovaní zariadenia sa musíš pripojiť na tzv. mining pool. Rovnako aj tento proces je pomerne jednoduchý, keďže je to len otázka kopírovania niekoľkých slov z internetu do tvojho ťažiarského software. Následne môžeme spustiť ťažbu a BTC ti budú chodiť na tvoju peňaženku.

Ako na ťažbu kryptomien z pohodlia domácnosti a bez ťažkostí – Zberajme pasívny príjem!

Binance

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.