Likvidná ponuka BTC stále klesá - v obehu sú iba 4 milióny mincí

Redakcia Bitcoin Skupiny

03.03.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Inštitúcie nakupujú stále viac BTC mesačne ako sa vyťaží a mincí tak nie je dosť pre každého.

Štyri milióny. To je zhruba toľko, koľko bitcoinov práve teraz voľne cirkuluje, ukazujú údaje z blockchainu. Počet sa za posledný rok s pribúdajúcimi mesiacmi trochu zmenšoval.

To je hodnotenie Glassnode, analytickej firmy, ktorá sleduje dáta blockchainu. Tento vzorec naznačuje, že neustále klesajúca ponuka bitcoinov dostupných na nákup a predaj môže viesť k cenovému nárastu. Stále viac inštitucionálnych investorov totižto prijíma najväčšiu kryptomenu ako investíciu.

Zmena likvidnej zásoby bitcoinu - množstvo, o ktoré sa zmenil počet mincí v obehu za posledných 30 dní - bola podľa Glassnode negatívna po väčšinu minulého roka:

Bitcoinová likvidná ponuka
Bitcoinová likvidná ponuka. Zdroj: Glassnode

Ide o dlhšie negatívne obdobie v porovnaní s v minulosťou. To potenciálne z dlhodobého hľadiska poskytuje väčšiu podporu cenovej sile napriek krátkodobým korekciám.

StormGain

Podľa Glassnode boli v pondelok v neustálom obehu iba asi 4 milióny BTC a boli k dispozícii na nákup, obchodovanie a predaj. Tridsaťdňová čistá zmena ponuky BTC v držbe likvidných a vysoko likvidných subjektov je od minulého apríla v negatívnom teritóriu. Výnimka nastala iba počas krátkeho obdobia od júla do augusta a opäť krátko v decembri.

Tento fakt vedie k veľkému obmedzeniu ponuky, pričom v minulosti tak dlhé negatívne obdobie nenastalo.

Bitcoinová likvidná a nelikvidná ponuka za 5 rokov.
Bitcoinová likvidná a nelikvidná ponuka za 5 rokov. Zdroj: Glassnode

Uznanie dlhodobej hodnoty BTC

Halving v máji minulého roka znížil odmeny na 6,25 BTC za každý blok z 12,5 BTC. Zároveň platobné giganty PayPal a Square’s Cash App umožnili svojim používateľom nakupovať a predávať digitálne aktíva.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
PayPal nekončí - plánuje kúpiť burzu BitGo?

Dynamika ponuky by sa mohla ukázať ako rozhodujúca pre obnovenie býčieho trhu s bitcoinmi po tom, čo cenová korekcia z minulého týždňa otriasla dôverou niektorých retailových investorov. Rok 2021 bude teda aj z tohto hľadiska jeden z najkľúčovejších.

PrimeXBT

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.