TOP 3 spôsoby ako bezpečne hodlovať kryptomeny

Ľuboš Kovár

20.02.2022

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Pravdepodobne ste už nejaký ten Bitcoin a kryptomeny nakúpili. A rovnako tak na 99 % ich ešte stále držíte na burze. Avšak je to bezpečné?

Burza môže byť kedykoľvek hacknutá. Je potrebné si uvedomiť, že za takýchto okolnosti by to zasiahlo všetky krytomeny, ktoré sú v nej držané. Niečo podobné sa stalo už niekoľkokrát. Keď držíte peniaze na burze, tak v podstate svoje mince držíte na kryptomenovej peňaženke burzy, ktorá môže byť veľmi často terčom hackerov. Preto pokiaľ neobchodujete, je lepšie si poslať kryptomeny na bezpečné miesto. V tomto článku sa pozrieme na top 3 najbezpečnejšie miesta pre držanie mincí.

Decentralizované burzy s peňaženkou

Niektoré burzy okrem možnosti obchodovania plnia aj funkciu peňaženky. Číže vy svoje peniaze nedržíte na peňaženke burzy, ale vlastníte ich na svojej súkromnej wallet, s ktorou zároveň aj okamžite môžete obchodovať. Na týchto burzách sa však peniaze rozmieňajú spôsobom výmeny. Čiže pokiaľ predáte BTC a nakúpite ETH, tak z vašej peňaženky odídu nejaké tie mince BTC a od iného vlastníka dostanete ETH. Nevýhodou je dlhé posielanie mincí, keďže presun neprebieha formou výmeny, ale odosielania si mincí medzi sebou. Rovnako tak poplatky môžu byť vysoké. Hlavne v prípade posielania malých súm. Napríklad ak pošlete BTC v hodnote 10 USD, tak poplatok v sieti môže byť až 4 USD v hodnote BTC. Výhodou je však oveľa väčšia bezpečnosť. Príkladom týchto búrz sú predovšetkým tzv. DeFi swap zmenárne.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Ethereum podľa tohto patternu spadne na 2 000 dolárov

Binance futures návod – Leverage trading, ako obchodovať, vysvetlenie príkazov

Softvérová peňaženka

Softvérová peňaženka je prakticky to isté, ako keď by ste vlastnili kryptomeny na vyššie spomenutej burze. Opäť vlastníte mince vo svojej vlastnej peňaženke a nikto k nim nemá dosah, pokiaľ teda niekomu nedáte svoje súkormné kľúče (tzv. private keys). Tieto peňaženky sú bezpečné - hackerom trvá v priemere ,,iba" 400 rokov, kým sa im podarí hacknúť peňaženku -, a preto takýto spôsob zabezpečenia možno považovať za bezpečný a s minimálnym rizikom. Na hacknutie tejto peňaženky treba ultra výkonné zariadenie, akými v tejto dobe nedisponuje len tak hocikto. Prakticky ich vlastní len niekoľko firiem na svete, ktoré ale využívajú ich výkon nie na hackovanie, ale pre vlastné účely prevádzky služieb (napr. sociálna sieť Facebook a pod.).

Prečítaj si aj: Coinbase návod – Ako zadarmo, bez poplatkov kúpiť Bitcoin

Hardvérová peňaženka a kryptomeny

Na záver sa dostávame k najbezpečnejšej možnosti hodlovania BTC a kryptomien. Je ním - ako inak - držanie kryptomien v hardvérovej peňaženke. Zariadenie ako Ledger alebo Trezor niečo stoja, avšak ponúkajú takmer 100 % bezpečnosť a ochranu vašich mincí. K minciam sa dá dostať jedine cez seed, ktorý je prakticky nehacknuteľný.

Binance

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.