Kde a ako si kúpiť prvý Bitcoin

Ľuboš Kovár

23.01.2022

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Na úvod si potrebujeme najprv rozdeliť nákup a obchodovanie kryptomien do dvoch častí. Prvou z nich je bitcoinová a altcoinová zmenáreň. Tu zvyčajne Bitcoin (ďalej skratka BTC) nemôžeme nakúpiť, len s ním obchodujeme. Medzi známe kryptomenové burzy patria Binance, Huobi, BitMEX a Deribit. Tieto zmenárne slúžia primárne len na obchodovanie. V praxi to vyzerá nasledovne - ty na burze vložíš istú sumu v eurách, korunách alebo Bitconoch, a za tieto meny obchoduješ rôzne altcoiny ako LTC, ETH, ADA, EOS a ďalšie.

Kde kúpiť Bitcoin?

Zmenárne. Už podľa tohto slova môžeme rozpoznať, že ideme niečo rozmieňať. Napríklad si môžeme rozmeniť eurá na Bitcoin alebo opačne, nakúpiť BTC za eurá, české koruny atď. Najčastejšie sa nákup realizuje pomocou bankového prevodu alebo ešte rýchlejšie prostredníctvom platby kartou. Áno, je to veľmi jednoduché. Nepotrebuješ nič iné, len mať účet v banke. Ďalej potrebuješ mať účet v niektorej zo zmenární. Napríklad naša najznámejšia česko/slovenská zmenáreň je SimpleCoin.

Zo zahraničných zmenární tu máme napríklad Coinmate a Coinbase. Najčastejší spôsob nákupu kryptomien je práve nákup cez Sepa platbu. Na zmenárni si vystavíš objednávku na nákup. Následne ti pošlú informácie, na aký bankový účet máš zaslať sumu a jej výšku. Ty odošleš fiat menu, teda euro, dolár alebo českú korunu na ich účet a zmenáreň sa ti zaviaže od niektorého z ťažiarov alebo obchodníkov s BTC, že ti zoženie požadovanú čiastku. Keď transakcia prebehne, zmenáreň ti na tvoju BTC adresu pošle požadovanú čiastku. Napríklad za 40 000 eur (aktuálna cena k dnešnému dňu) si teraz môžeš nakúpiť približne jeden celý BTC. Treba však brať do úvahy, že cena tohto aktíva je veľmi volatilná a už o mesiac sa môže obchodovať za úplne odlišnú sumu.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Steemit - Zarob si kryptomeny písaním článkov a plnením úloh

Prečítaj si aj: Binance Futures návod – Ako obchodovať cez páku long/short + 20% zľava na poplatky!

Burza vs. peňaženka

Niektoré burzy plnia okrem funkcie zmenárne aj funkciu peňaženky. V praxi to znamená, že tvoje BTC môžeš priamo držať napríklad na burze Coinbase. Zmenáreň ako SimpleCoin, naopak, nefunguje ako peňaženka. Ide čisto len o sprostredkovateľa, ktorý sa zaviaže zohnať ti požadovanú čiastku BTC. V takomto prípade, ak chceš využiť práve túto zmenáreň, musíš si založiť vlastnú peňaženku, resp. vlastniť tzv. hardware wallet (napríklad Ledger).

Potom, ako si si zakúpil svoj prvý BTC, máš na výber dve možnosti. Buď si ho bezpečne uchováš na svojej hardware wallet, alebo sa ako obchodník na burze budeš snažiť zarobiť ešte niečo navyše. Ak si chceš BTC bezpečne držať bokom nejaký dlhší časový horizont, stačí ti, keď pošleš BTC na harware peňaženku Ledger. Tam môžeš BTC držať dovtedy, kým sa ho nerozhodneš vybrať alebo predať. Pokiaľ chceš obchodovať na burze, musíš si založiť účet napríklad na Binance alebo BitMEX. Za zakúpený BTC tam môžeš obchodovať, nakupovať alebo predávať rôzne altcoiny a tým si ďalej generovať zisk.

Binance

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.