Exodus baníkov BTC z Číny do Kazachstanu prispel k energetickej kríze, ktorú prezident stredoázijskej krajiny navrhol riešiť jadrovou energiou.
Kazašské ministerstvo energetiky pripísalo 8-percentný nárast domácej spotreby elektriny v roku 2021 ťažiarom BTC. Podľa údajov Financial Times dostala krajina tento rok od čínskych spoločností zatiaľ najmenej 87 849 strojov na ťažbu bitcoinov po tvrdom zásahu Číny proti ťažbe kryptomien.
Podľa Kazakhstan Electricity Grid Operating Company podstatný nárast dopytu viedol k deficitu domácej dodávky energie a prispel k nespoľahlivým energetickým službám. Prezident Tokajev povedal bankárom na stretnutí 19. novembra, že si myslí, že vybudovanie jadrovej elektrárne pomôže zmierniť stres na elektrickú infraštruktúru jeho krajiny.
Si začínajúci alebo stredne pokročilý obchodník? V našej komunite traderov ti obchodovanie na burze pôjde ľahšie. V skupine nájdeš analýzy, denný update trhu, signály a, samozrejme, kompletné video návody od základov až po profesionálne obchodné systémy. Iba do konca tohto mesiaca v Black Friday 50 % zľave.
»»»Chcem objednať členstvo v zľave!«««
Prečítaj si tiež - Ako bezpečne držať Bitcoin! – Návod
Neudržanie minerov BTC môže ohroziť daňové príjmy
Aj keď Tokajev nespojil návrh s využívaním ťažobnej sily, neudržanie baníkov v krajine by mohlo ohroziť odhadované daňové príjmy. A to vo výške až 1,58 miliardy dolárov, ktoré baníci predstavujú. Nedostatok energie už prinútil trh s ťažbou BTC – Xive, opustiť Kazachstan. Didar Bekbau, spoluzakladateľ Xive, vo svojom tweete z 25. novembra uviedol, že musel zatvoriť ťažobnú farmu svojej spoločnosti z dôvodu obmedzenej dodávky elektriny.
Little sad to shut down our mining farm in south KZ. Last container is ready to be sent. So much work, people, hopes are ruined. Country risk played out pic.twitter.com/J8ZMg6GeUI
— Didar (@didar_bekbau) November 24, 2021
Kazachstan je teraz domovom 50 registrovaných kryptomenových ťažobných spoločností a neznámeho počtu neregistrovaných.
Rozhodnutie postaviť nové jadrové elektrárne je vážne. Počas sovietskej okupácie utrpel Kazachstan vážny jadrový pád pri testovaní zbraní. Posledná jadrová elektráreň v Kazachstane bola zatvorená v roku 1999. Približne 88 % energie v Kazachstane v súčasnosti pochádza z elektrární spaľujúcich fosílne palivá.
Mohlo by ťa zaujímať - Krypto fondy zaznamenávajú týždenný príliv 154 miliónov dolárov
Sleduj nás na sociálnych sieťach