Jak analyzovat kryptoměnové projekty a eliminovat riziko, že o peníze přijdete - 1.díl

Redakcia Bitcoin Skupiny

05.02.2022

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Pokud se lidí zeptáte, jestli už někdy slyšeli o kryptoměnách, pravděpodobně od některých uslyšíte slova jako Bitcoin (BTC) nebo blockchain - nebo dokonce obojí. Co si však mnoho lidí neuvědomuje, je fakt, že dnes na trhu existuje více než 7 000 digitálních měn. Jde o skutečně obrovské číslo a začíná být problémem se v neustále nově vznikajících projektech alespoň trochu orientovat.

S tolika možnostmi výběru, se úkol vybrat ty nejlepší projekty, do kterých stojí za to investovat, stává dosti náročným. A navíc je tu nemalé, ale naprosto reálné riziko, že se stanete obětí podvodu a scamu.

Ať už se rozhodnete přesouvat své prostředky transparentně, nebo pomocí privacy coinů, tak jednou z prvních věcí, která vás čeká, je nalezení těch "správných" kryptoaktiv, do kterých se chystáte investovat své těžce vydělané peníze.

V této krátké sérii několika článků jsme pro vás připravili seznam funkčních, preventivních technik, které vám pomohou s analýzou krypto tokenů a bezpečným vstupem do fascinujícího světa virtuálních měn.

Pečlivě si prostudujte white paper projektu

White paper (bílá kniha projektu) by měl obsahovat strategii, cíle, obavy, pozadí a časovou osu projektu. White paper by měl být podrobný, což může pomoci odhalit případné nedostatky či přímo nebezpečí. Největší výhodou je, že právě tady můžete zjistit, zda má společnost pečlivě vytvořený implementační plán, což může být velmi užitečné pro analýzu tokenu.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Obchodníci očakávajú, že Bitcoin bude najlepšie aktívum roka 2020

Dobře napsaný white paper by Vám měl odpovědět na tyto zásadní otázky:

  • V čem spočítá přínos a jedinečnost projektu, zejména ve srovnání s konkurencí?
  • Jaké jsou cíle, vize a metodika projektu?
  • Jaké kroky plánují podniknout pro to, aby byly cíle splněny a projekt byl úspěšný?
  • Jaké jsou reálné případy využití tokenu?

Dříve, než se rozhodnete pro investici, důkladně si white paper přečtěte a případně zkontrolujte a prostudujte doplňkové zdroje. Ty mohou obsahovat finanční modely, SWOT analýzu, právní rozbor či road implementační mapu.

Pokud projekt nemá white paper, mělo by se vám v hlavně rozblikat výstražné, červené světýlko a měli byste od projektu raději dát ruce pryč a zaměřit svou pozornost na jiný. Zároveň ale mějte na paměti, že ani dobře napsaný white paper není zárukou, že projekt bude úspěšný. Dobrým příkladem je třeba PlexCoin, který dokázal i díky skvěle napsanému white paperu vybrat více než 15 milionů dolarů, než byl americkou Komisí pro cenné papíry zakázán.

Závěr

Pečlivé prostudování white paperu je základem každé investice a prvním sítem, kterým ne každý projekt projde. Každopádně ani ten nejlepší white paper není zárukou úspěchu. Naopak white paper špatně napsaný, neúplný či zkopírovaný  je jasným znamením, že je lepší se od projektu držet raději dál.

Binance

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.