Investovanie na burze – Prečo investovať?

Ľuboš Kovár

31.10.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Investovanie na burze je veľmi široký pojem. Môžeme investovať do akcií, kryptomien a rovnako tak môžeme aktívne obchodovať. Dokonca investovaním do akcií sa nie len že dá zarobiť na raste, ale aj na dividendách. A to pri šťastí až do 10 % za rok. Oplatí sa teda vôbec investovať?

Investovanie – Ako na to?

Keď vstupujem na burzu, tak v prvom rade si musím jasne stanoviť svoje ciele a do čoho idem. Pokiaľ začínam investovať do akcií, tak budem nakupovať len akcie a nebudem sa snažiť za každú cenu aktívne obchodovať či robiť trading. Pokiaľ investujem do akcií s cieľom zbierania dividend, tak neriešim aktuálnu cenu, ale odmenu z dividend. Pokiaľ obchodujem, mám jasne stanovený systém a držím obchod iba určitú dobu. Určite tieto možnosti investovania nepletiem medzi sebou, inak sa z toho stáva chaotický gambling. Samozrejme, dá sa obchodovať viac systémov naraz, ale na to je lepšie mať viac portfólií, ktoré majú svoje ciele a jasné pravidlá. Nikdy však neotváram jeden obchod na swing, ďalší zasa kvôli dividendám, lebo postupne sa v tom stratím a sám nebudem vedieť, čo vlastne je mojím cieľom.

Prečo teda investovať?

V prvom rade treba spomenúť, že väčšina známych akcií gigantov neustále rastie a je pomerne malé množstvo investorov, ktorí sú v strate. A ak aj niekto v strate je, tak s veľkou pravdepodobnosťou urobil rovnakú chybu, o ktorej som písal vyššie.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Jak analyzovat kryptoměnové projekty a eliminovat riziko, že o peníze přijdete - 1.díl

Pokiaľ zainvestujeme do akcií, môže sa stať, že napríklad po roku zistím, že namiesto nakúpenej jednej akcie Apple, máme na účte 1,1 akcie Applu. Je to preto, lebo ako dôveryhodní vlastníci dostávame dividendy. Toto množstvo odmien sa neustále môže hromadiť a neskôr zistíme, že namiesto 1 akcie Applu máme už 2.

Dokument o zakladateľovi Bitcoinu - Kto to je a prečo zo dňa na deň zmizol?

Väčšina investorov ide na burzu s cieľom vytvoriť si pasívny príjem a žiť slobodný život. A presne o tomto je investovanie. Postupne hromadiť kapitál a stále viac a viac investovať. Pokiaľ si každý mesiac budeme odkladať 100 eur a postupne ich investovať do rôznych akcií, ktoré rastú, tak nielen že hodnota bude stúpať na základe zainvestovaných peňazí, ale aj hodnota akcií prevažne rastie, rovnako tak získavame dividendy. Neskôr zistíte, že ani nie za moc dlhú dobu sa dostane na 100 000 USD, s ktorými sa už veru dá niečo robiť. Podľa najväčšieho akciového indexu, akcie priemerne ročne rastú o viac ako 10 %. A to ešte nepočítam dividendy, ktoré môžu pridať ďalšie 2 %. 12 % zisk za rok s kapitálom 100 000 USD už môže byť pekná suma.

Binance

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.