V rámci dnešního článku se budeme věnovat indikátoru Detrended Price Oscillator (DPO), jež je tak trochu nestandardním nástrojem technické analýzy, který je dost odlišný například od momentových indikátorů Stochastic RSI a MACD, kterým jsme věnovali čas dříve. Zdůrazňuje cenové vrcholy a dna poklesu, které se používají k odhadu nákupních a prodejních bodů v souladu s historickým cyklem.
Charakteristika indikátoru DPO
Indikátor je navržen tak, aby kurzový vývoj očistil od trendového pohybu. V tom se právě liší od dvou řečených indikátorů v úvodu. DPO zkrátka nezajímá trend, ale celý cyklus kurzového vývoje, kdy perioda je implicitně nastavena na 21. Čili indikátor usnadňuje identifikaci cyklů a také úrovní přeprodanosti nebo překoupenosti. Tato pomůcka tedy měří vzdálenost mezi vrcholy a dny poklesu.
Další zajímavostí je, že indikátor negeneruje vůbec žádné obchodní signály k nákupu či prodeji. V tom je další zásadní rozdíl oproti jiným nástrojům technické analýzy, a proto jej spousta analytiků využívá pouze jako doplněk k dalším indikátorům. Leč DPO samozřejmě lze i takto využívat, ve smyslu nákup/prodej, což si za chvíli ukážeme na grafu.
Kromě toho je potřeba si ujasnit, že Detrended price oscillator už není vyloženě pro začátečníky, kteří doposud nemají žádné zkušenosti s indikátory technické analýzy. Pokud tedy nemáte příliš zkušeností s technickou analýzou jako takovou, je lepší sáhnout třeba po RSI či MACD. A až poté případně zkusit DPO.
Praktické využití indikátoru

Na internetu najdete mnoho nejrůznějších popisů využití tohoto indikátoru. Jedním z nich je, že obchodníci se snaží mezi vrcholy a dny najít určitý časový interval. Pokud obchodníky zjistí, že jednotlivé cykly trvají obdobnou dobu, lze toho samozřejěm využít pro otevírání obchodů. Ovšem zmíněná strategie je skutečně vhodná pouze pro zkušenější obchodníky.
Leč existují i jiné možnosti, které se pokusím ve stručnosti vysvětlit. V prvé řadě musí obchodník identifikovat cyklus, což je v grafu označené šipkami. Žluté šipky na indikátoru značí zrovna cyklus, který je v rozmezí vrchol-vrchol. Zatímco červené šipky znamenají cyklus vymezený způsobem dno-dno. Přirozeně, pokud chcete hlavně brát dlouhé pozice, tak hledáte dna cyklu. Zatímco shortaři hledají vrcholy.
Pokud jste tedy medvědi, najdete si vrchol a počkáte si, až se v negativních hodnotách indikátoru vytvoří dno. Jistotu budete mít ve chvíly, kdy se po dně křivka dostane zpátky do kladných bodů. V tuto chvíli byste měli být jako ostříž a sledovat potenciální příležitost pro vstup. V tomto konkrétní případě se se začíná vytvářet vrchol ve stejných hodnotách jako minule.
Agresivní shortaři tedy mohou zkusit štěstí. Jestli drželi short krátce, povedlo se. Leč, pokud drželi déle, logicky prodělali. Když by medvědi byli konzervativnější, tak by short otevřeli, až ve chvíli, kdy křivka padne pod nulový bod. Řečené se však nestalo, takže by ani do obchodu nevstoupili. Vlastně se nejedná ani o celý cyklus, protože definitivní vrchol se vytvořil až o nějakou dobu později.
Tudíž náš označený vrchol byl falešný. Vybral jsem naschvál tento případ, aby bylo všem čtenářů jasné, že užití DPO bezesporu dost složité a je nutné sledovat i jiné nástroje. Ovšem cyklus zaznačený dno-dno je je vymezen správně. Když si nakupující počkali na ukončení celého cyklu, tedy na vygenerování druhého dna, obchod byl náramně ziskový. Jak jste si však mohli všimnout, druhé dno je mnohem výš než to první. Proto je třeba dno odhadnout za pomocí jiného nástroje, či si minimálně počkat, až křivka indikátoru poskočí nad nulový bod.
Závěrem
Detrended Price Oscillator je hodně zajímavý indikátor, ale jak jsem si ukázali, jeho využítí není vůbec snadné. Proto jsme do grafu schválně zaznačil situaci s typickým bear trapem. Než začnete jakýkoliv indikátor používat, je potřeba si uvědomovat i všechna úskalí.
Sleduj nás na sociálnych sieťach