Expirujú opcie v hodnote 4 miliárd! Ako to ovplyvní cenu BTC?

Redakcia Bitcoin Skupiny

25.01.2021

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Kľúčové ukazovatele ukazujú, že vypršanie platnosti bitcoinových opcií tento týždeň dáva prednosť býkom. Rekordný objem bitcoinových opcií v hodnote 4 miliárd dolárov vyprší 29. januára a viaceré ukazovatele naznačujú, že býci majú navrch.

Zdá sa, že za posledné dva týždne cena bitcoinu stratila dynamiku a niektorí analytici naznačujú, že v blízkej budúcnosti trh ovládnu medvede.

Pohľad na údaje trhu s derivátmi poskytuje jasnejší obraz o tom, čo sa deje na inštitucionálnej strane, a o tom, ako môžu kroky väčších hráčov ovplyvniť spotové trhy.

Po dosiahnutí maxima 14,6 miliardy dolárov 14. januára sa OI (open interest) o bitcoiny znížil na 8,4 miliardy dolárov.

Aj keď vypršanie platnosti 4 miliárd dolárov môže byť značné, treba si uvedomiť, že tieto opcie sú rozdelené medzi call a put. Navyše, príležitosť kúpiť si BTC za 52,000 dolárov 29. januára mohla mať zmysel pred pár týždňami, ale nie teraz.

StormGain
BTC opcie - open interest

BTC opcie - open interest

Ako ukazujú vyššie uvedené údaje, burza Deribit zostáva absolútnym lídrom s 83% podielom na trhu. Údaje je však potrebné upraviť a umiestniť opcie na súčasnú úroveň 32,000$.

Čítajte tiež - Analýza ETH – prečo cena dosiahla ATH a iné alty nie?

Je príliš skoro na paniku

Väčšina búrz ponúka mesačné expirácie a niektoré majú aj týždenné opcie na krátkodobé zmluvy.

BTC opcie OI podľa expirácie

BTC opcie OI podľa expirácie

Údaje z portálu Bybt.com ukazujú, že vypršanie platnosti 29. januára predstavuje 107,000 BTC. Tento dátum expirácie predstavuje 45% z OI na trhu opcií.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Kde a ako si kúpiť prvý Bitcoin

Stojí za zmienku, že nie všetky opcie sa budú obchodovať po uplynutí doby platnosti, pretože niektoré vyznievajú neprimerane, najmä ak vezmeme do úvahy, že zostáva menej ako päť dní.

Keď bitcoin dosiahol svoje nové maximum 42,000 dolárov, obchodovalo sa s niektorými ultra býčími opciami. Ale s upravenou cenou BTC sa tieto krátkodobé opcie stali bezcennými.

V súčasnosti by sa pri výpočte nemalo brať ohľad na viac ako 68% call opcií z 29. januára, ktoré majú hodnotu 40,000 dolárov a viac. To isté možno povedať o medvedích put opciách na 25,000 dolárov a menej.

Tieto údaje ponechávajú odhadované opcie na nákup v hodnote 745 miliónov dolárov pod 40,000 dolárov na celkové expirácie opcií 29. januára. Medzitým medvedie predajné opcie nad 25,000 dolárov dosahujú 300 miliónov dolárov. Preto upravený OI z 29. januára predstavuje 1,05 miliardy dolárov, pričom drží pomer 0,40 put-to-call.

Tvorcovia trhu nie sú ochotní riskovať

Indikátor skew sleduje opcie v reálnom čase. Tento ukazovateľ je ešte dôležitejší, pretože BTC sa len pred tridsiatimi dňami obchodoval pod 23,500 dolárov. Preto OI blízko tejto úrovne nenaznačuje medvediu povahu.

Aj keď vypršanie platnosti opcií vo výške 4 miliárd dolárov môže byť znepokojujúce, takmer 74% opcií je už považovaných za bezcenné. Pokiaľ ide o expiráciu z 29. januára, býci zostávajú hlavne pod kontrolou kvôli oveľa väčšiemu upravenému OI.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Dennis Gartman - krypto ponuka nie je obmedzená

Na záver možno povedať, že za súčasnej situácie sa zdá, že býci majú úplnú kontrolu nad piatkovým uplynutím platnosti, hoci stimuly medzi 28,000 až 35,000 dolárov sú primerane vyvážené. Celkovo z oboch strán nie je príliš veľa priestoru na vytvorenie ďalšej volatility pred 29. januárom.

Inštitúcie pokračujú v nákupoch BTC aj napriek poklesu

PrimeXBT

Redakcia Bitcoin Skupiny

Bitcoin magazín prináša denný obsah noviniek a analýz z kryptomenového sveta. Zároveň sa zameriavame na návody a recenzie známych značiek a búrz. Vždy bolo a stále bude naša priorita vzdelávanie.