EOS (EOS) - Konkurencia pre Ethereum - Alebo nová revolúcia?

Ľuboš Kovár

24.11.2020

Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

EOS je platforma na blockchaine pre vývoj decentralizovaných aplikácií (DApps), podobná Ethereu. V skutočnosti to priaznivci nazvali vrahom Etherea. Uľahčuje vývoj aplikácií DApp tým, že poskytuje sadu služieb a funkcií podobných operačným systémom, ktoré môže spoločnosť DApps využívať.

Kúpiť EOS

Hlavnou myšlienkou EOS je spojiť najlepšie vlastnosti a sľuby rôznych inteligentných zmluvných technológií (napr. bezpečnosť Bitcoinu, počítačová podpora Ethereu). Jednoducho povedané, komunita EOS sa snaží poskytnúť jednu ľahko použiteľnú, rozsiahle škálovateľnú platformu DAPP pre každodenného používateľa.

Ako funguje EOS?

Víziou je vybudovať platformu DAP blockchain, ktorá dokáže bezpečne a plynule škálovať tisíce transakcií za sekundu, pričom poskytuje vývojárom aplikácií, podnikateľom a používateľom prístupnú skúsenosť. Ich cieľom je poskytnúť kompletný operačný systém pre decentralizované aplikácie poskytovaním služieb, ako je autentifikácia užívateľa, cloudové úložisko a hosting serveri.

Sieť EOS

Sieť EOS je hotová platforma pre aplikácie, ktorá vám umožní zapojiť sa do plnohodnotného autentifikačného systému. Používateľské účty spolu s rôznymi úrovňami povolení a ich vlastnými, miestnymi zabezpečenými užívateľskými údajmi sú súčasťou siete. Môžete tiež zdieľať prístup k databáze medzi účtami a ukladať používateľské údaje na miestny počítač mimo blockchainu.

StormGain

Hostingy

Súčasťou systému je aj serverový hosting a cloudové úložisko. Ako vývojár aplikácií môžete vytvárať a nasadzovať aplikácie pomocou hostingu, cloudového úložiska a sťahovania šírky pásma, ktorú systém poskytuje. Ako vývojár máte tiež prístup k analytike využitia úložiska a šírky pásma priamo z EOS. Ste schopný nastaviť limity pre konkrétne aplikácie. Za tieto služby platíte vkladaním žetónov.

PREČÍTAJ SI TIEŽ:
Južná Kórea zakazuje krížové obchodovanie kryptomien

Kúpiť EOS

Zväčšenie

Najbežnejšie blockchainy (Bitcoin a Ethereum) používajú konsenzu nad stavom, čo znamená, že v každom okamihu všetky počítače v sieti overujú stav celého blockchainu. Pomáha to predchádzať podvodom a potvrdzovať transakcie. Blockchain v týchto prípadoch je grafom stavu systému. Keď sa každý nový blok pripojí k blockchainu, uzly v sieti vezmú každú transakciu z bloku a aktualizujú stav každej adresy spojenej s týmito transakciami.

Na druhej strane EOS zavádza konsenzus o udalostiach. Pri použití konsenzu o udalostiach sa kladie dôraz na transakcie (alebo jednoducho správy) na rozdiel od štátu. Namiesto overovania stavu siete v akomkoľvek danom čase uzly overujú sériu udalostí, ktoré sa doteraz vyskytli, aby sledovali stav siete. Pri reštarte systému trvá dlhšie, kým sa úplne reštartuje história transakcií, ale počas prevádzky zvládne oveľa vyššiu priepustnosť transakcií.

Jednoducho povedané, sieť môže škálovať až jeden milión transakcií za sekundu z brány na jednom stroji, pričom je možné teoreticky nekonečné škálovanie paralelne medzi viacerými strojmi.

Zadarmo na použitie

Aplikácia na platforme nevyžaduje mikroplatby koncových používateľov na odosielanie transakcií a vykonávanie úloh v blockchaine. Vývojári jednotlivých aplikácií určujú ako používatelia platia transakčné poplatky. Spoločnosti tak môžu voľne navrhnúť svoje vlastné stratégie speňažovania.

PrimeXBT

Ľuboš Kovár

Som autorom a zároveň riaditeľom Bitcoin Skupiny a niekoľkých ďalších popredných magazínov v Čechách a na Slovensku, ktoré sa venujú kryptomenám a investovaniu. Finančnému svetu sa aktívne full time venujem od roku 2016. Za tie roky sa mi podarilo vybudovať niekoľko úspešných firiem, projektov a založiť fond na obchodovanie US indexov.